Azerbaycan Vatandaşları Oturma ve Çalışma İzinleri

Azerbaycan vatandaşları ve azerbaycan uyruklular Türkiye’ye yerleşmek amacı ile gelen yabancıların en başında geliyor. Gerek kültürümüzdeki ortaklıklar, gerekse dil açısından çok fazla zorlanmayacak olmaları  Türkiye’yi seçmelerindeki en büyük etken.Türkiye’de ikamet edenler genel olarak kiracı veya misafir olarak oturma izni almakta, bir kısmı ise burada mülk edinmekte.

T4 Danışmanlık olarak gerek turistik oturma izinleri, gerek tapu üzerinden oturma izinleri hatta TC vatandaşı ile evli olanlar için aile oturum izni, özel sektörde çalışan Azeriler için ise çalışma izinleri konularında destek veriyoruz.

Azeri Uyruklular İçin Oturma İzni

Azerbaycan vatandaşları Türkiye’de 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz kalma hakkına sahiptir, 90 gün dolmadan ya ülkeden çıkış yapıp 3 ay kendi ülkelerinde beklemeli ya da oturma izni için başvuru yapmaları gerekir. Yapılan başvrular 6458 sayılı yabancıları koruma kanununa göre değerlendirilir.

Oturma İzni İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Oturma izni başvuru türüne göre örneğin kiracılar için farklı, ev sahipleri için farklı, misafirler için farklı evraklar gerektirir. Detaylı bilgi için bizlere ulabilirsiniz; 0541 656 2737

Firmamız yabancı sağlık sigortasından gerekli olması durumunda yeminli tercüme hizmetlerine kadar her konuda hizmet vermektedir.

Azeriler İçin Oturma İzni Ücretleri?

Azerbaycan uyruklular yaşlarına göre 145 TL ile 750 TL arasında yabancı sağlık sigortası için ödemeleri gerekebilir, tam fiyat listesi aşağıdaki gibidir. Bu ücret 1 yıl içindir.

Harçlar

Vize Harcı İkamet Harcı Kart Bedeli
0 80 usd 356 TL

Azerbaycan vatandaşları ayrıca aile olarak başvurularda 18 yaş altı çocukların apostilli doğum belgelerinin ve evli çiftlerin apostilli evlilik belgelerinin noter tasdikli tercüme işlemleri için ek ücret ödeyebilirler.

Azerbaycan Vatandaşları Vize İhlali ve Ceza Hesaplama

Azerbaycan uyruklular 180 günde 90 günü doldurduktan sonra çıkış yapar ise ceza ödemekle yükümlüdür. Ceza ödemeden çıkmak isteyenlerin çıkışna izin verilir ve tutulmaları ya da alıkonulmaları söz konusu değildir. Fakat ceza ödemeden çıkanlar 5 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yapamaz. Ortalama ceza hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

İHLAL 6 AY 1 YIL 2 YIL
CEZA 100 USD + 356 TL 160 USD + 356 TL 290 USD + 356 TL
[hr]

Azerbaycan Uyruklular V84 – Şartlı Giriş

Ceza ödeyerek çıkanlar ise 90 gün sonra ülkeye giriş yapabilir. 90 günlük süreyi beklemeden giriş yapmak isteyenler girişten sonra 10 gün içerisinde oturma iznine başvurumak şartı ile ülkeye giriş için V84 – Şartlı Giriş haklarını kullanmak isteyebilirler. Fakat bu hususta son söz pasaport polisinin insiyatifindedir.

[hr]

Azerbaycan Vatandaşları İçin Çalışma İzni

Azerbaycan uyrukluların çalışma izin koşulları ve minimum şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Şirket sahibi veya ortağı ise 100bin Türk Lirası ödenmiş sermaye + 5 Türk vatandaşı çalışan
 • Özel sektörde çalışacaklar için çalışacağı firmanın sermayesi en az 100bin Türk Lirası olmalı ve en az 5 Türk çalışanı olmalı.
 • Ev hizmetlerinde çalışmak isteyen Azerbaycan vatandaşı bayanlar için ise çalışacağı evde 13 yaş altı çocuk veya doktor raporu ile hastalığı veya engeli belgelenebilen hasta/yaşlı/engelli olmalıdır.

“Azerbaycan Vatandaşları Oturma ve Çalışma İzinleri” üzerine 28 yorum

 1. Azerbaycan vatandaşı Türk vatandaşı ile evlendikten sonra herhangi bir sigortalı işte çalışması için gerekli belgeler istiyorlarmı yada çalışabilirmi bi sorun yaşarmı

  Cevapla
  • İlk 3 yıl sermayesi 100.000 üzeri, en az 5 TC vatandaşı çalışan işyerlerinde çalışabilirsiniz ama izin almak şartıyla. 3 yıl sonra herhangi bir yerde ama izin alarak çalışabilirsiniz.

   Cevapla
 2. merhaba azerbeycan vatandaşı aynı zamanda türkiyede bir şirketin ortağı türkiyeye girişinde ne gibi belgeler isteniyor yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
 3. Azerbaycan lı anne çocuğuna oturma izni alması için ne yapmalı allamassa ne olur allamassa çocuğuna oturma izni Depot olurmu çocuk 8 yaşında İlk okula gidiyor anne bir ay içinde resmi nikâh yapıcak size başvuru yapsak olurmu bizi aydınlatın önce

  Cevapla
 4. Merhaba turkiyede 90 gunu doldurub cezayi odeyib cikdikdan sonra 3 ay beklemeden giris yapabilirmiyim? (oturma izni almadan)

  Cevapla
 5. Merhaba, 30gün sureden 10 gun fazla kalsan Türkiyeden çıkış yapsam, bir ceza ödeyecek miyim?

  Cevapla
 6. Merhaba.Azerbaycan vatandasiyim.2 cocukla birisi 14 yasinda, digeri 11.
  45gunluk ceza parasi nekadardir??

  Cevapla
 7. Merhaba, ikamet iznin süresi dolduğundan 3 gün sonra Türkiyeden çıkış yapsam, bir ceza ödeyecek miyim?

  Cevapla
 8. Merhaba ben 30 gunluk sureyi 1 ve ya 2 gun asarsan ucak biletiyle dolayi ne kadar ceza odemeliyim?

  Cevapla
 9. Ve otobusle geri donmek istiyoruz para cezası odemenin otobus yada ucak gibi bir ayrımcılığı varmı deraylı yazarsanız cok sevinirim

  Cevapla
 10. Admin ben türk vatandaşıyla evliyim kardeşim yanımda 9 ay oturumsuz kaldı 1aydan sonra geri donecek? Ona depor olurmu yoksa para cezası vere bilirmiyiz ama kesin mi para cezası lütfen cevaplandırın

  Cevapla
 11. Yani oturma izni alabilmek için mutlaka yurtdışına çıkmak, geri dönmek mi lazım? Ben şimdi (5-6 aylık cezayla) oturma izni almak için idareye gitsem, nezarete alıp ülkeden çıkarırlar mı, yoksa cezayı (ülkeni terkedene kadar) dondurup oturum izni ala bilirmiyim? ) Şimdiden teşekkürler )

  Cevapla
 12. İyi günler, yardımcı olabilir misiniz lütfen, 90 günü geçtikten sonra deport edilmeden borcumu ödeyip ikamet (oturum) izni alabilir miyim?

  Cevapla
 13. Merhaba ben turk vatandaşıyla evliyim.ama hala azerbaycan vatandaşı olarak oturma izniyle ikamet ediyorum.kardeşim 13yaşında azerbaucan vatandaşı.onu yanıma getirdigimde oturma izni almak için ne yapmam gerekir?

  Cevapla
  • Eşiniz ile beraber noterden taahhütname vererek misafir edebilirsiniz. Ama anne veya babadan birisinin kendisi ile burada ikamet izni alması gerekir. 18 yaşından küçük olduğu için de apostilli doğum belgesi ve yanında kalmayacak olan ebeveyninin apostilli muvaffakatnamesi talep edilir.

   Cevapla
 14. Merhaba her sonrakı ay söylediyinizde mesela 1yılı geçe bilermi 50 usd +13×10 ola bilirmi?öncelikle teşekkür ederim

  Cevapla
 15. Merabalar. Ben Azerbaycanliyim. 9 aydir Turkiyedeyim. Kacak durumunda. Ceza param ne kadar soyleye bilirmisiniz?

  Cevapla
  • İlk ay 50 usd, sonraki her ay 10 usd. Sizin toplamda 9 ay için ilk ay serbest olduğu için 8 aylık hesaplamaya göre 120 usd

   Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.