Azerbaycan Vatandaşları Oturma ve Çalışma İzinleri

Azerbaycan vatandaşları ve azerbaycan uyruklular Türkiye’ye yerleşmek amacı ile gelen yabancıların en başında geliyor. Gerek kültürümüzdeki ortaklıklar, gerekse dil açısından çok fazla zorlanmayacak olmaları  Türkiye’yi seçmelerindeki en büyük etken.Türkiye’de ikamet edenler genel olarak kiracı veya misafir olarak oturma izni almakta, bir kısmı ise burada mülk edinmekte.

T4 Danışmanlık olarak gerek turistik oturma izinleri, gerek tapu üzerinden oturma izinleri hatta TC vatandaşı ile evli olanlar için aile oturum izni, özel sektörde çalışan Azeriler için ise çalışma izinleri konularında destek veriyoruz.

Azeri Uyruklular İçin Oturma İzni

Azerbaycan vatandaşları Türkiye’de 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz kalma hakkına sahiptir. Fakat tek girişte 30 günlük süreyi aşamazlar. 30 günü doldurmadan çıktıkları taktirde bir sonraki girişlerinde 30 gün daha kazanırlar fakat 90 gün dolmadan ya ülkeden çıkış yapıp 3 ay kendi ülkelerinde beklemeli ya da oturma izni için başvuru yapmaları gerekir. Yapılan başvrular 6458 sayılı yabancıları koruma kanununa göre değerlendirilir.

Oturma İzni İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Oturma izni başvuru türüne göre örneğin kiracılar için farklı, ev sahipleri için farklı, misafirler için farklı evraklar gerektirir. Detaylı bilgi için bizlere ulabilirsiniz; 0541 656 2737

Firmamız yabancı sağlık sigortasından gerekli olması durumunda yeminli tercüme hizmetlerine kadar her konuda hizmet vermektedir.

Azeriler İçin Oturma İzni Ücretleri?

Azerbaycan uyruklular yaşlarına göre 145 TL ile 750 TL arasında yabancı sağlık sigortası için ödemeleri gerekebilir, tam fiyat listesi aşağıdaki gibidir. Bu ücret 1 yıl içindir.

 

Sigorta Fiyatları

YAŞFİYAT
18-25125 TL
26-30160 TL
31-35160 TL
36-40185 TL
41-45185 TL
46-50280 TL
51-55320 TL
56-60450 TL
61-65750 TL

Harçlar

Vize Harcıİkamet HarcıKart Bedeli
080 usd110 TL

Azerbaycan vatandaşları ayrıca aile olarak başvurularda 18 yaş altı çocukların apostilli doğum belgelerinin ve evli çiftlerin apostilli evlilik belgelerinin noter tasdikli tercüme işlemleri için ek ücret ödeyebilirler.

Azerbaycan Vatandaşları Vize İhlali ve Ceza Hesaplama

Azerbaycan uyruklular 180 günde 90 günü doldurduktan sonra çıkış yapar ise ceza ödemekle yükümlüdür. Ceza ödemeden çıkmak isteyenlerin çıkışna izin verilir ve tutulmaları ya da alıkonulmaları söz konusu değildir. Fakat ceza ödemeden çıkanlar 5 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yapamaz. Ortalama ceza hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

İHLAL 6 AY 1 YIL 2 YIL
CEZA 100 USD + 110 TL 160 USD + 110 TL 290 USD + 110 TL

[hr]

Azerbaycan Uyruklular V84 – Şartlı Giriş

Ceza ödeyerek çıkanlar ise 90 gün sonra ülkeye giriş yapabilir. 90 günlük süreyi beklemeden giriş yapmak isteyenler girişten sonra 10 gün içerisinde oturma iznine başvurumak şartı ile ülkeye giriş için V84 – Şartlı Giriş haklarını kullanmak isteyebilirler. Fakat bu hususta son söz pasaport polisinin insiyatifindedir.

[hr]

Azerbaycan Vatandaşları İçin Çalışma İzni

Azerbaycan uyrukluların çalışma izin koşulları ve minimum şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Şirket sahibi veya ortağı ise 100bin Türk Lirası ödenmiş sermaye + 5 Türk vatandaşı çalışan
 • Özel sektörde çalışacaklar için çalışacağı firmanın sermayesi en az 100bin Türk Lirası olmalı ve en az 5 Türk çalışanı olmalı.
 • Ev hizmetlerinde çalışmak isteyen Azerbaycan vatandaşı bayanlar için ise çalışacağı evde 13 yaş altı çocuk veya doktor raporu ile hastalığı veya engeli belgelenebilen hasta/yaşlı/engelli olmalıdır.

This Post Has 0 Comments

 1. Asif

  Merabalar. Ben Azerbaycanliyim. 9 aydir Turkiyedeyim. Kacak durumunda. Ceza param ne kadar soyleye bilirmisiniz?

  1. admin

   İlk ay 50 usd, sonraki her ay 10 usd. Sizin toplamda 9 ay için ilk ay serbest olduğu için 8 aylık hesaplamaya göre 120 usd

 2. İsrail

  Merhaba her sonrakı ay söylediyinizde mesela 1yılı geçe bilermi 50 usd +13×10 ola bilirmi?öncelikle teşekkür ederim

 3. Türkan

  Merhaba ben turk vatandaşıyla evliyim.ama hala azerbaycan vatandaşı olarak oturma izniyle ikamet ediyorum.kardeşim 13yaşında azerbaucan vatandaşı.onu yanıma getirdigimde oturma izni almak için ne yapmam gerekir?

  1. admin

   Eşiniz ile beraber noterden taahhütname vererek misafir edebilirsiniz. Ama anne veya babadan birisinin kendisi ile burada ikamet izni alması gerekir. 18 yaşından küçük olduğu için de apostilli doğum belgesi ve yanında kalmayacak olan ebeveyninin apostilli muvaffakatnamesi talep edilir.

 4. Arif

  İyi günler, yardımcı olabilir misiniz lütfen, 90 günü geçtikten sonra deport edilmeden borcumu ödeyip ikamet (oturum) izni alabilir miyim?

  1. Arif

   Yani ülkeyi terketmeden oturma izni alabilir miyim..

  2. admin

   Cezayı yurtdışına çıkarken ödemenşz gerekiyor, çıkış yapmadan ödeyemezsiniz

 5. Arif

  Yani oturma izni alabilmek için mutlaka yurtdışına çıkmak, geri dönmek mi lazım? Ben şimdi (5-6 aylık cezayla) oturma izni almak için idareye gitsem, nezarete alıp ülkeden çıkarırlar mı, yoksa cezayı (ülkeni terkedene kadar) dondurup oturum izni ala bilirmiyim? ) Şimdiden teşekkürler )

 6. Dilara

  Admin ben türk vatandaşıyla evliyim kardeşim yanımda 9 ay oturumsuz kaldı 1aydan sonra geri donecek? Ona depor olurmu yoksa para cezası vere bilirmiyiz ama kesin mi para cezası lütfen cevaplandırın

 7. Dilara

  Ve otobusle geri donmek istiyoruz para cezası odemenin otobus yada ucak gibi bir ayrımcılığı varmı deraylı yazarsanız cok sevinirim

  1. admin

   Hayır yok heryerde aynı

 8. Leman

  Merhaba ben 30 gunluk sureyi 1 ve ya 2 gun asarsan ucak biletiyle dolayi ne kadar ceza odemeliyim?

  1. admin

   20 usd + 89 TL

 9. Gunay

  Merhaba, ikamet iznin süresi dolduğundan 3 gün sonra Türkiyeden çıkış yapsam, bir ceza ödeyecek miyim?

  1. admin

   Evet, 20 usd + 89 TL

 10. AZE

  Merhaba.Azerbaycan vatandasiyim.2 cocukla birisi 14 yasinda, digeri 11.
  45gunluk ceza parasi nekadardir??

 11. Agaeli

  Merhaba ben 30 gunluk sureyi 10 gun asarsan dolayi ne kadar ceza odemeliyim?

 12. Elxan

  Merhaba, 30gün sureden 10 gun fazla kalsan Türkiyeden çıkış yapsam, bir ceza ödeyecek miyim?

 13. Mustafa

  Merhaba turkiyede 90 gunu doldurub cezayi odeyib cikdikdan sonra 3 ay beklemeden giris yapabilirmiyim? (oturma izni almadan)

Bir cevap yazın