Yabancıların Türkiyede Şirket veya İşyeri Açma Şartları

Yabancıların Türkiye’de şirket veya işyeri açma şartları süreçleri 10 ağustos 2005 tarihli 25902 sayılı Resmi Gazetede belirtilen İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 5. maddesinde

10.08.2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 5’inci maddesinin (l) bendinde yer alan “Yabancı uyrukluların işyeri açması ve çalıştırması konusunda, yabancılarla ilgili mevzuat hükümlerine uyulması” hümü yer almakta olup, 6735 sayılı Kanun gereğince, işyeri açacak yabancı şahısların çalışmaya başlamadan önce Bakanlığımızdan çalışma izni almaları zorunludur.

ibaresi bulunur. Buradan çıkarılması gereken sonuç şudur; yabancılar şirket kurduktan sonra herhangi bir deneme süresi olmaksının çalışma iznine başvuru yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla şirket kurulurken izin değerlendirme kriterlerinden muaf olan yabancıların haricindekiler en az 100 bin TL ödenmiş sermaye ile şirketi kurmalıdırlar. İlk 6 ay için 5 Türk vatandaşını sigortalı çalıştırma şartı aranmamakla birlikte çalışma izninin ikinci yarısında bu koşul da sağlanmak zorundadır.

Yani kısaca iş planlanırken bile işyeri açma şartları dikkate alınmalıdır.

Bu koşullar altında işyerine ruhsat alabilmeniz için belediye çalışma iznini ön şart olarak sunacaktır. Yani şirket kurulmasında sermaye şartını ilk etapta sağlamayan firmalar üzerinden çalışma izni başvurusu yaparsanız ve başvurunuz doğal olarak red edilir ise işyeri için gerkeli ruhsat alımında da büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Burada asıl amaç ülke istihdamına fayda sağlayabilecek olan ve ufakta olsa en azından bir miktar sermaye gösterebilecek olan yabancıların şirket kurmalarına izin vermektir. Şahıs veya limited her şirket açana çalışma izni verilmesi durumunda sistemin suistimal edilmesi çok mümkündür. Sermaye ve Türk çalışan sayısı şartları bu sebepten dolayı filtre görevi görmektedir.

Burada maalesef en büyük mağduriyet el emeği ile çalışan ve küçük zanatkarlar tarafında yaşanmaktadır. Güzellik uzmanları gibi bireysel meslekler veya heykeltraş/ressam gibi sanatçıların hem sermaye açısından hem de Türk vatandaşı çalıştırma açısından bu kriterlere uymaları çok zor olmakla birlikte herhangi bir istisnaları da yoktur.

Ofislerimiz

Antalya Ofis

  • Adres: Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya
  • Tel: 0242 237 0407
  • E-mail: [email protected]

İstanbul Ofis

  • Adres: Cumhuriyet Cad. No 157/2 Harbiye Şişli İstanbul
  • Tel: 0212 970 2574
  • E-mail: [email protected]

BİZE ULAŞIN