Blog

Deport Olmuş Yabancı Türkiyeye Nasıl Geri Gelebilir

Güncelleme: Yeni yayınlanan genelge ile, yurt dışından çalışma izni ile gelenler 1 yıl dolmadan izni iptal ettirip yabancı oturma izni için geçiş yapamayacaktır. 1 yıl dolmadan işveren tarafından izni iptal edilenlere ülkeden 10 gün içerisinde çıkış yapmaları için tebligat verilecektir.

Ceza ödemelerinin hesaplamaları için Youtube sayfamızda hesaplama ülke bazında anlatılmaktadır; T4 Danışmanlık Youtube Kanalı

T4 Danışmanlık Youtube Kanalı İçin Tıklayınız

NOT: Sadece deportun kaldırılması için fason çalışma izni yapılması yasal değildir. Buradaki bilgiler gerçekten çalışma veya evlilik hazırlığında olup mağduriyeti bulunanlar için tavsiye amaçlıdır. 

NOT: Firmamızın deport kaldırma vb gibi yasal olmayan hizmetleri yoktur, lütfen bu tarz istekler için aramayınız. Bu yazı tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çalışma izni konusunda hizmetimiz sadece işveren firmalar ve aileler içindir, şahıslar için değildir.


Deport edilen, sınırdışı olan ve giriş yasağı konmuş olan yabancılar 5 yıl boyunca cezanın kalkmasını beklemek zorunda değildir. Deport olmuş veya sınır dışı edilmiş olan, cezasını ödemeden çıkış yaptığı için 5 yıl giriş yasağı konmuş olan bir yabancı eğer hakkında yapılmış adli bir işlem yok ise Türkiye’ye geri gelebilir. Bunun için en kolay iki yol aşağıdaki gibidir;

Sorularınızı facebook sayfamızı beğenerek mesajlardan özel olarak sorabilirsiniz; facebook.com/t4danismanlik/

En geç 24 saat içerisinde cevaplamaya çalışıyoruz.


 • Çalışma İzni

Yabancı çalışma izni Türkiye’den alınabildiği gibi yurt dışındayken konsolosluk üzerinden de başvuru yapmak mümkündür. Yabancının hırsızlık, dolandırıcılık gibi adli suçlardan kesinleşmiş cezası yok ise çalışma izni almasında herhangi bir engel yoktur.

Konsolosluk üzerinden yapılacak olan ön başvuru sonrası Çalışma Bakanlığı’dan alınacak izin yabancıya uygulanan tüm giriş yasağını ortadan kaldırmaktadır. Çalışma izni onaylandıktan sonra yabancı uyruklu konsolosluk harçlarını ödeyerek pasaportuna çalışma vizesi kaşesi vurdurabilir ve ülkeye girişte geçmişten gelen para cezasını ödeyerek ülkeye giriş yapabilir.

 • Evlilik Vizesi

Deport olmuş ve giriş yasağı konmuş olan yabancının girişini sağlayacak diğer bir yol ise evlilik vizesidir. Yurtdışında TC vatandaşı ile evlilik yapan yabancının Türkiye’de evliliği tescil edildikten sonra vize almasında ve giriş yapmasında herhangi  bir engel yoktur.

Sorularınızı facebook sayfamızı beğenerek mesajlardan özel olarak sorabilirsiniz; facebook.com/t4danismanlik/

En geç 24 saat içerisinde cevaplamaya çalışıyoruz.


ARAMADAN ÖNCE LÜTFEN OKUYUNUZ

 • Fuhuş veya benzeri adli sebeplerden dolayı sınırdışı edilmiş olanlar için lütfen bizi aramayınız.
 • Resmi nikah olmaksızın imam nikahlı veya nişanlı olanlar aile ikameti için bizleri aramayınız.
 • Kaçak giriş yapmış olanlar, pasaport değiştirmiş olanlar veya isim değiştirerek girmiş olanlar veya bu durumlardan yakalananlar lütfen bizleri aramayınız.

320

Comments

 1. turker  Nisan 25, 2017

  merhaba ben azerbeycanliyim pasaportumu kaybetdim azerbeycana nasil gide bilirim

  • admin  Mayıs 5, 2017

   Kendi konsolosluğunuzdan pasaportunuzu yenileyebilirsiniz

 2. Naz  Nisan 26, 2017

  Merhaba. Uzbekiston vatandaşim. 8ay turkiyada kaçak kaldim. Çikiş yapib şartli giriş yaptim. Randavu oldim rendavu tarihi 6ay sonra edi. Amo Ben 5ayda turkiyadan çikiş yaptim. Kiriş yasaği koyulduğuni soyladi amo suresini bilmiyorum. Yardamçi olsaniz sevinirim. Taşakkur ederem

  • admin  Mayıs 5, 2017

   Şartlı giriş yapıp randevuyu beklemeden çıkarsanız ihlal süresine göre 3 ay ile 5 yıl arasında giriş yasağı konur. Yeniden vize alarak gelmek ise çok zordur.

 3. elvira  Mayıs 10, 2017

  Merhabalar..ben elvira kirgizstanliyim…ben2016 yil oturma izin aldim bir yila ama oturma izin iptal olmus adresim degistigi icin…beni 10 ggün icerisinde giriş çıkış yap dediler…gitmezsem kacak yursem kisin giderken yaza para odesem ogle gitsem olurmu?? Turk vatandasina evlensem ot u rma izin gerek yokmu yaptirmam ve ne zaman kimlik alabilirim ve turk vatandasi olabilirim? ? Şu iki soruma cevap alsam çok iyi olurdu

  • admin  Mayıs 26, 2017

   Ceza ödeyerek çıkabilirsiniz. Türk vatandaşı ile evlenseniz bile oturum almak zorundasınız

 4. Nargiza  Mayıs 15, 2017

  Merhaba ben ozbekistan vatandasiyim ozbekistan viza sirasi bir aylik kalmis turkiyeye gitipde ikamet izini alabirmiyim yani benim ikamet izin almam icin bizim viza lazimmi javab yazsaniz cok sevinirim

  • admin  Mayıs 26, 2017

   Gerekli değildir

 5. Ayka  Mayıs 15, 2017

  Merhaba 1ay önce deport oldum. 5 senalik deportum var şuanda çalişma izni yapmaya uraşuoyrum. 5senalik deportun ceza parasi kaç olur?

  • admin  Mayıs 26, 2017

   Ceza deport süresine göre değil gecikme süresine göre hesaplanır

 6. Emin  Mayıs 15, 2017

  Merhaba ben Azerbaycan vatandaşıyım benim 20 ay cezam var bu günlerde Türkiye’den çıkış yapacam .para olarak ne kadar ceza ödemem gerek ve zaman döne bilirim. Teşekkürler.

 7. Yekaterina  Mayıs 24, 2017

  Merhaba ben turkiyede evliyim 2 turk vatandasligi ile cocugum var ben ilk turkiyee geldigimde ikamet almistim ama suresi bitmisti biz gittigimizde biz dedilerki giris cikis yapmalisiniz bizde gurcustani sectik gumrukte . Sonra biz gurstana girerkin tur polisler biz dediler ki burda imza atin bende okumadan aimza attim sonra polis bana dedi sana simidi 5 sene depor vericem benim turkmenistan vatandasligim var ben dedim ben burda cezami odemek istedim ama dediler geri geldiginde aile vizeni cikardiginda geri odersin ve gersin gene turkiyeye simdi ben aile vizesini turk konsolstvoda cikarmam calisiyorum birde kizim var kizimda turkmenistan vatandasligi oldugu icin onuda yanima aldim kocam ve turk cocuklarim turkiyede kaldi ben gurcistana turk vatandasligi alabilmem icin bu riski goz altima aldim simdi ben burdan aile vizemi aldiktan sonra turkiyeye gire bilirmiyim orda cezami odesem

  • admin  Mayıs 26, 2017

   Aile vizesini alıranız giriş yasağınız ortadan kalkar, Türkiye’ye girişte de cezanızı ödeyebilirsiniz bu durumda

 8. Ahmet  Mayıs 25, 2017

  2012 yılında ç106 tahdit kodu girilerek 7 yıl süreli yurda giriş yasağı uygulanan yabancı şahıs, 2013 yılında yenilenen pasaport kanunda ki “En fazla 5 yıl yurda giriş yasağı konulabilir” hükmü gereğince LEHTE OLAN KANUN’dan yararlanabilir mi?

  Bu husus ile ilgili göç idaresi veya emniyetin bir genelgesi varmıdır? Varsa sayısı nedir?

  Yukarıda yazdığım husus ile ilgili göç idaresinden ve hudut kapılarından bilgi alamıyorum. Bilmiyorlar… Internette de sorum ile ilgili bir yanıt bulamadım. Lütfen yardımcı olunuz.

  • admin  Mayıs 26, 2017

   Güvenlik gerekçesiyle koyulan giriş yasakları ile vize ihlalinden kaynaklı giriş yasakları birbirinden farklıdır. Güvenlik gerekçesiyle olanlar süresiz (ömür boyu) de olabilir. Bu durumlarda avukat ile görüşüp oluşan sebebin aksini ispatlayarak yasağı kaldırma yoluna gidebilirsiniz.