İran Vatandaşları Oturma Ve Çalışma İzinleri

0
10

İran vatandaşları ve İran uyruklular alternatif yaşam merkezi olarak en çok Türkiye’yi tercih ediyor. Türkiye’de ikamet edenler ağırlıklı olarak mülk edinerek oturma izni alırken, bir kısmı da kiracı olarak ikamet ediyor.

T4 Danışmanlık olarak gerek turistik oturma izinleri, gerek tapu üzerinden oturma izinleri hatta TC vatandaşı ile evli olanlar için aile oturum izni konularında, İran uyrukluların yabancı ortaklı ve tek başlarına şirket kuruluşlarında, özel sektörde çalışan İranlılar için ise çalışma izinleri konusunda destek veriyoruz.

İran Uyruklular İçin Oturma İzni

İran vatandaşları Türkiye’de 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz kalma hakkına sahiptir. Bu 90 günlük izni istedikleri kadar giriş çıkış yaparak doldurabilirler. Fakat 90 günün dolmasının ardından ya ülkeden çıkış yapıp 3 ay kendi ülkelerinde beklemeli ya da oturma izni için başvuru yapmaları gerekir. Yapılan başvrular 6458 sayılı yabancıları koruma kanununa göre değerlendirilir.

Oturma İzni İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Oturma izni başvuru türüne göre örneğin kiracılar için farklı, ev sahipleri için farklı, misafirler için farklı evraklar gerektirir. Detaylı bilgi için bizlere ulabilirsiniz; 0541 656 2737

Firmamız yabancı sağlık sigortasından gerekli olması durumunda yeminli tercüme hizmetlerine kadar her konuda hizmet vermektedir.

İran Vatandaşları İçin Oturma İzni Ücretleri?

Sigorta ve harç bedelleri 1 yıl için aşağıdaki gibidir;

Sigorta Fiyatları

YAŞFİYAT
18-25125 TL
26-30160 TL
31-35160 TL
36-40185 TL
41-45185 TL
46-50280 TL
51-55320 TL
56-60450 TL
61-65750 TL

Harçlar

Vize Harcıİkamet HarcıKart Bedeli
080 usd125 TL

İran vatandaşları ayrıca aile olarak başvurularda 18 yaş altı çocukların apostilli doğum belgelerinin ve evli çiftlerin apostilli evlilik belgelerinin noter tasdikli tercüme işlemleri için ek ücret ödeyebilirler.

İran Vatandaşları Vize İhlali ve Ceza Hesaplama

İran uyruklular 180 günde 90 günü doldurduktan sonra çıkış yapar ise ceza ödemekle yükümlüdür. Ceza ödemeden çıkmak isteyenlerin çıkışna izin verilir ve tutulmaları ya da alıkonulmaları söz konusu değildir. Fakat ceza ödemeden çıkanlar 5 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yapamaz. Ortalama ceza hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

İHLAL6 AY1 YIL2 YIL
CEZA100 USD + 125 TL160 USD + 125 TL290 USD + 125 TL

İran Vatandaşları İçin V84 – Şartlı Giriş

Ceza ödeyerek çıkanlar ise 90 gün sonra ülkeye giriş yapabilir. 90 günlük süreyi beklemeden giriş yapmak isteyenler girişten sonra 10 gün içerisinde oturma iznine başvurumak şartı ile ülkeye giriş için V84 – Şartlı Giriş haklarını kullanmak isteyebilirler. Fakat bu hususta son söz pasaport polisinin insiyatifindedir.

İran Vatandaşları İçin Şirket Kuruluşu

İran uyrukluların şirket kurması için herhangi bir yasal engel bulunmuyor. Hatta Türkiye’de ikamet etmek zorunda bile değiller. Öncelikle alacakları bir potansiyel vergi numarası ve anlaşma sağlayacakları bir mali müşavir yeterli olacaktır.

Firmamız T4 Danışmanlık şirket kuruluşları için en başından sonuna kadar tam destek vermekte ve anlaşmalı mali müşavirlerimiz ile sizi görüştürerek her türlü şirket kuruluşunu sorunsuz hallletmenize yardımcı olmaktadır. Bize ulaşın; 0541 656 2737 – 0242 237 0407

Şirket kuruluşu ortalama iki veya üç gün içerisinde sonuçlanır ve şirket faaliyetine başlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise şudur; eğer firma ortağı yabancı çalışma izni almak istiyor ise ödenmiş sermaye en az 100 bin Türk Lirası olmalıdır ve ilk 6 aydan sonra şirkette en az 5 Türk vatandaşı tam zamanlı (part time kabul edilmemekte) sigortalı olarak işe alınmalıdır.

Sermaye ve Türk çalışan sayısı yeterli olmayan şirketler üzerinden yapılan çalışma izni başvuruları maalesef red edilmektedir.

İran Vatandaşları İçin Çalışma İzni

İran uyrukluların çalışma izin koşulları diğer ülke vatandaşlarından farklı değildir; minimum şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Şirket sahibi veya ortağı ise 100bin Türk Lirası ödenmiş sermaye + 5 Türk vatandaşı çalışan
  • Özel sektörde çalışacaklar için çalışacağı firmanın sermayesi en az 100bin Türk Lirası olmalı ve en az 5 Türk çalışanı olmalı.
  • Ev hizmetlerinde çalışmak isteyen İran uyruklu bayanlar için ise çalışacağı evde 13 yaş altı çocuk veya doktor raporu ile hastalığı veya engeli belgelenebilen hasta/yaşlı/engelli olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here