Blog

Pasaport Türleri

Hangi amaçla olursa olsun yurt dışına çıkmadan önce ilk yapmanız gereken şey bir pasaport sahibi olmaktır. Pasaportunuz olmadan Türkiye’den çıkış yapmanız ve başka bir ülkenin sınır kapılarından içeri girmeniz veya giriş için izin almanız mümkün değildir.

Ülkemizde resmi  olarak 4 farklı pasaport türü bulunmaktadır;

1-Genel Pasaport (Kırmızı Pasaport)

Hizmet, diplomatik ve hususi pasaport almak için gerekli koşulları sağlayamayanlara verilen en basit dilde söylemek gerekirse normal yani genel pasaporttur. Devlet memuru olmayan, diplomatik veya resmi bir görevde bulunmayan her Türk vatandaşı yasal engeller bulunmadığı durumlarda genel pasaport alabilir.

 

2-Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)

Diplomatik pasaport almasını gerektiren görev harici kendi hesabına yurt dışına çıkacak olan devlet memurlarına ve kamu görevlilerine verilir. Hususi pasaport alabilme şartlarını yerine getirenlerin eşlerine, başka biri ile evlenmemiş dul eşlerine, evli olmayan ve yanlarında yaşayan 25 yaşından küçük çocuklarına da hususi pasaport verilebilir.

 

3-Hizmet Pasaportu

Hizmet pasaportu hükümet, hususi idareler ile belediyeler tarafından resmi görev için yurt dışında görevlendirilenlere, Türkiye Cumhuriyeti’nin üyesi olduğu uluslararası kuruluşlarda çalışanlara, Kızılay veya Türk Hava Kurumu tarafından yurt dışında hizmet için görevlendirilenlere verilen pasaporttur.

 

4-Diplomatik Siyah Pasaport

Adından da anlaşılabileceği gibi diplomatik pasaportlar TBMM Üyelerine, TBMM üyesi olmayan bakanlara, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genel Kurmay birinci ve ikinci başkanlarına, Cumhuriyet Başsavcısına, orgenerallere, oramirallere, eski cumhurbaşkanlarına, yasama meclisleri eski başkanlarına, eski başbakanlar ve dışişleri eski bakanlarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterine, Başbakanlık ve bakanlık müsteşarları ile Diyanet İşleri Başkanına,Valilere, Büyükşehir Belediye Başkanlarına, Büyükelçilik unvanı almış olanlar ile, Dışişleri Bakanlığı meslek mensuplarına, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği üst düzey görevlilerinden resmi bir görevle gönderilenlere verilir.

0