Blog

Yabancılar İçin Oturum İzni İkamet Tezkeresi Yeni Yasa

11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni yasa ile birlikte Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nin ikamet ve oturum izni verme yetkileri İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi kurumuna devredildi. Yeni yasayla birlikte şimdilik başvurular il merkezlerindeki Yabancılar Şubesi’nden alınmaya devam edilecek fakat izinler Ankara merkezden yani Göç İdaresi tarafından verilecek.

Yeni sisteme göre ikamet defteri veya kartları pasaport sisteminde olduğu gibi Ankara’daki merkezden basılarak gönderilecek. Yani Emniyet Müdürlüğü içerisinden Yabancılar Şube il ve ilçe teşkilatlarında basılan ikamet defterleri artık tarihe karışmış olacak.

Şu an için yabancıların ikamet ve oturum izinleri için hazırlanan yeni yasada en göze çarpan değişiklik ise her başvuru sahibi için 1 yıllık genel sağlık sigortası şartı aranması (Genel sağlık sigortası için firmamızın 0242 237 0407 – 0541 656 2737 numaralı telefonlarından destek alabilirsiniz) . Bu da her bir başvuru yapanın yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik göstermekle birlikte ikamet ve vize harcı ile kart parasına ek olarak yeni bir maliyet doğuruyor.

Diğer taraftan 11.04.2014 tarihli yeni yasa gereği 31.12.2014 tarihinden sonra yurt içi  çalışma izni başvuruları sonlandırılarak, başvuruların sadece yurt dışında konsolosluk üzerinden yapılacağı resmi gazetede yayınlanmış olsa da şu anda işlemler eski usül devam etmektedir.

0