Yabancılar İçin Oturum İzni İkamet Tezkeresi Yeni Yasa

11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni yasa ile birlikte Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nin ikamet ve oturum izni verme yetkileri İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi kurumuna devredildi. Yeni yasayla birlikte tüm oturma izni başvuruları adrese bağlı olarak ilgili Göç İdaresi’ne yapılacaktır.

Yeni sisteme göre ikamet defteri veya kartları pasaport sisteminde olduğu gibi Ankara’daki merkezden basılarak gönderilecek. Yani Emniyet Müdürlüğü içerisinden Yabancılar Şube il ve ilçe teşkilatlarında basılan ikamet defterleri artık tarihe karışmış olacak.

Şu an için yabancıların ikamet ve oturum izinleri için hazırlanan yeni yasada en göze çarpan değişiklik ise her başvuru sahibi için 1 yıllık yabancı sağlık sigortası şartı aranması (Yabancı sağlık sigortası için firmamızın 0242 237 0407 – 0541 656 2737 numaralı telefonlarından destek alabilirsiniz) . Bu da her bir başvuru yapanın yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik göstermekle birlikte ikamet ve vize harcı ile kart parasına ek olarak yeni bir maliyet doğuruyor.

Yabancı ikamet tezkeresi veya toplumda bilinen genel adıyla oturma izni için evraklar 2 temel gruba ayrılıyor.

Yeni Yasa İle Oturma İzni Temel Evraklar

  1. Adres beyanı
  2. Özel sağlık sigortası veya sgk belgesi

Adres beyanından kasıt kalacağınız adresin belgelenmesi. Bunu başvurunuzun türüne göre farklı yollardan yapabilirsiniz;

  • Noter tasdikli kira sözleşmesi ile
  • Türk vatandaşının noterden misafir taahhütnamesi ile
  • Türk vatandaşı ile evli olanlar eşinin ikametgah belgesi ile
  • Tapu belgesi ile
  • Uzatmalar için e-devletten alınan adres belgesi için

Oturma izni için en önemli ikinci döküman ise sağlık güvencesini belgeleyen dökümandır. Bu döküman aşağıdakilerden herhangi birisi olabilir;

  • Özel sağlık sigortası
  • Sosyal Güvenli Kurumundan alınan sosyal güvence altında olduğunu gösteren provizyon belgesi

18 yaş altında veya 65 yaş üstünde olanlar sağlık güvencesi ile alakalı herhangi bir evrak sunmak zorunda değildir. İlgili grup sağlık sigortası zorunluluğu kapsamına alınmamışladır.

Bu evraklar haricinde 4 adet biometrik fotoğraf ile Göç İdaresi tarafından istenen yardımcı evrakları sunmanız istenmektedir. Yardımcı evraklar şubeden şubeye farklılık göstermektedir.

Detaylı bilgi ve indirimli sağlık sigortası fiyatları için; 0541 656 2737