Blog

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Yabancı çalışma izni başvurusu sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslarası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından talep edilen evraklardan biri de Belirli Süreli İş Sözleşmesidir.

 

Eğer başvuruyu vekaleten sizin adınıza bizim gibi bir danışmanlık firması yapıyor ise sözleşmeyi hazırlamak zaten firmanın yükümlülüğündedir. Ama siz kendiniz hazırlayacak iseniz bazı şekil şartlarına uymanız gerekmektedir.

  1. Sözleşme ibaresi hazırlanan evrağın en başında yazılı olmalıdır
  2. İşverenin tam ünvanı ve adresi belirtilmelidir
  3. Çalışacak yabancının adı ve soyadı pasaport bilgileriyle eşleşecek şekilde belirtilmelidir
  4. Belirli Süreli İş Sözleşmesinin süresi kesinlikle yazılmış olmalıdır
  5. Yabancı çalışanın çalışma izni onaylandıktan sonra alacağı ücret sözleşme üzerinde belirtilmelidir
  6. Belirli Süreli İş Sözleşmesi hem işveren hem de yabancı tarafından karşılıklı imzalanmış olmalıdır

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise sözleşmeye yazılacak olan asgari ücret konusudur. Ev hizmetleri sektörü hariç olmak üzere TC vatandaşı ile en az 3 yıldır evli olarak değerlendirme dışı olan yabancılar ile anne, baba veya çocuğu TC vatandaşı olan yabancılar ve Türk soylu yabancılar asgari ücret ile çalışabilir ve sözleşmeye bu şekilde yazılabilir. Fakat bu belirtilen yabancılar haricindekiler Bakanlık tarafından belirtilen İzin Değerlendirme Kriterlerine uygun olan ve alacağı göreve göre değişen minimum asgari ücret rakamını sözleşmeye yazdırmalıdır.(https://www.csgb.gov.tr/uigm/Contents/calismaizni/izindegerlendirmekriterleri/)

0
  Benzer Yazılar
  • No related posts found.

Yorum Ekle


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.