Almanya Vatandaşları Oturma ve Çalışma İzni

Almanya vatandaşları Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 90 gün vizesiz kalma hakkına sahiptir.

T4 Danışmanlık firması olarak turistik oturma izinleri, gerek tapu üzerinden oturma izinleri, TC vatandaşı ile evli olanlar için aile oturum izni, özel sektörde çalışan Alman uyruklular için ise çalışma izinleri konularında destek veriyoruz.

Almanya Vatandaşları İçin Oturma İzni

Alman uyruklular Türkiye’de 90 gün vizesiz kalma hakkına sahiptir. Fakat bu 90 günlük süreyi 180 gün içerisinde kullanmak durumundadır. Yani her girişte 90 günlük süre kazanılmaz. Türkiye’ye giriş yaparken ülke dışında 90 günden fazla kalmadıysanız bir önceki girişinizde kaldığınız süreyi bu 90 günden düşmeniz gerekir. 180 gün içerisinde 90 günü dolduranlar ya çıkış yapıp 90 gün Türkiye dışında kalmalı ya da oturma izni için başvuru yapmalıdır. Yapılan başvrular 6458 sayılı yabancıları koruma kanununa göre değerlendirilir.

Oturma İzni İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Oturma izni başvuru türüne göre örneğin kiracılar için farklı, ev sahipleri için farklı, misafirler için farklı evraklar gerektirir. Detaylı bilgi için bizlere ulabilirsiniz; 0541 656 2737

Firmamız yabancı sağlık sigortasından gerekli olması durumunda yeminli tercüme hizmetlerine kadar her konuda hizmet vermektedir.

Almanya Vatandaşları İçin Oturma İzni Ücretleri?

Almanya vatandaşları eğer kendi ülkelerinde devlet güvencesi altında bir sağlık hizmeti alıyorsa bunu belgelemeli aksi durumda özel sağlık sigortası yaptırmalıdır. 1 yıllık sağlık sigortası fiyatları listede yaş gruplarına göre sunulmuştur.

YAŞ FİYAT
18-25 145 TL
26-30 180 TL
31-35 180 TL
36-40 206 TL
41-45 268 TL
46-50 276 TL
51-55 373 TL
56-60 438 TL
61-65 1004 TL
Almanya Vatandaşları

 
Göç İdaresi tarafından tahsil edilecek vergiler ise 1 yıl için 80 USD + 89 TL olacaktır. 6 aydan 2 yıla kadar vergiler aşağıdaki gibidir, ek olarak 89 TL kart bedeli ödenecektir. Ayırca bir defaya mahsus 561 TL vize giriş harcı ödenmelidir.

SÜRE 6 AY 1 YIL 2 YIL
VERGİ 50 USD 80 USD 145 USD

Alman uyruklular ayrıca aile olarak başvurularda 18 yaş altı çocukların apostilli doğum belgelerinin ve evli çiftlerin apostilli evlilik belgelerinin noter tasdikli tercüme işlemleri için ek ücret ödeyebilirler.

 

Almanya Uyruklular İçin Vize İhlali ve Ceza Hesaplama

Alman uyruklular 180 günde 90 günü doldurduktan sonra çıkış yapar ise ceza ödemekle yükümlüdür. Ceza ödemeden çıkanlar 5 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yapamaz. Ortalama ceza hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

İHLAL 6 AY 1 YIL 2 YIL
CEZA 100 USD + 89 TL + 561 TL 160 USD + 89 TL + 561 TL 290 USD + 89 TL + 561 TL
 

Almanya Uyruklular İçin V84 – Şartlı Giriş

Ceza ödeyerek çıkanlar 90 gün sonra ülkeye giriş yapabilir. 90 günlük süreyi beklemeden giriş yapmak isteyenler girişten sonra 10 gün içerisinde oturma iznine başvurumak şartı ile ülkeye giriş için V84 – Şartlı Giriş haklarını kullanmak isteyebilirler. Ama burada dikkat edilmesi gerek nokta şudur ki; şartlı girişte karar makamı pasaport polisidir, girişe izin verebileceği gibi engelleyebilirde.

 

Almanya Vatandaşları İçin Çalışma İzni

Alman uyrukluların çalışma izin koşulları ve minimum şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Şirket sahibi veya ortağı ise 100bin Türk Lirası ödenmiş sermaye + 5 Türk vatandaşı çalışan
 • Özel sektörde çalışacaklar için çalışacağı firmanın sermayesi en az 100bin Türk Lirası olmalı ve en az 5 Türk çalışanı olmalı.
 • Ev hizmetlerinde çalışmak isteyen Almanya vatandaşı bayanlar için ise çalışacağı evde 13 yaş altı çocuk veya doktor raporu ile hastalığı veya engeli belgelenebilen hasta/yaşlı/engelli olmalıdır.

Yabancı Çalışma İzni Sorgulama

Yabancı çalışma iznim iptal oldu mu? İşverinim izni mi iptal etti mi? Çalışma iznimin devam edip etmediğini nasıl öğrenebilirim? İşte bize en çok sorulan sorular

Yabancı çalışma izni almış olanların karşılaştığı en büyük problemlerden biri özellikle de ev hizmetlerinde işverenin çalışandan habersiz izni iptal ettirmesidir. Gerek ufak anlaşmazlıklar gerekse sigorta maaliyeti iptallerin en büyük sebeplerinden biridir.

yabancı çalışma izni

Yabancı Çalışma İzni Çalışanın Haberi Olmadan İptal Edilebilir mi?

Yabancı çalışma izinlerinde tüm kontrol işverenin elindedir. İşveren ile arasında sözleşme olduğu taktirde izin başvurusunu kendisi yapabildiği gibi, izninin iptalini de tek bir dilekçe ile gerçekleştirip çalışma iznini sonlandırabilir. Sonuç itibariyle ismi yabancı çalışma izni olsa bile aslen yabancıyı çalıştırma iznidir. İzin işçiye değil işverene verilir.

Yabancı Çalışma İzninin İptal Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Yabancı kimlik numarası ve yabancı çalışma izni belge numarasını biliyor iseniz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’nün uygulamasını kullanarak sistemden iznin devam edip etmediğini, görev tanımını, sistemde kayıtlı ücret bilgisini, iznin iptal edilip edilmediğini kontrol edebilirsiniz.

yabancı çalışma izni sorgulama

https://izinsorgula.csgb.gov.tr/#/app/giris linkini kullanarak uygulamaya giriş yapabilir ve izni sorgulayabilirsiniz.

Sorgulamak istediğiniz başvuru türünde 3 farklı seçenek vardır.

 1. Serbest Bölge Yabancı Çalışma İzni
 2. Mevsimlik İşçi Çalışma İzni
 3. Yabancı Çalışma İzni

Mevsimlik işçi çalışma izni valilikler tarafından, serbest bölge çalışma izni ise serbest bölge müdürlükleri tarafından verilir. İzinlerin yüzde doksandokuzu normal yabancı çalışma iznine girer. Muhtemelen sizin izniniz de o gruptan sorgulanacaktır.

Yabancı kimlik numarası yabancının 99 veya 98 ile başlayan ve Göç İdaresi ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik numarasıdır. Oturma izni ve çalışma izninin üzerinde yazmaktadır.

Belge numarası ise çalışma izin kartlarının üzerinde yazar.

Uygulamada bu bilgileri girdikten sonra size izin ile bilgileri getirecektir.

Eğer çalışma izni iptal edilmiş gözüküyor ise yeni bir izin başvurusu yapmanız mümkün değildir. Ama iptalin üzerinden 10 günden fazla geçmedi ise o zaman hemen sigorta yaptırıp oturma izni için randevu alabilirsiniz.

Sigorta ve randevu için bize ulaşın; 0541 656 2737 – 0242 237 0407

 

KEP Yerine Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi Geldi

Şubat 2018 tarihinde Yabancı Çalışma İzinleri için zorunlu hale getirilen E-imza ve KEP ile başvuru yapılması uygulamasında KEP zorunlu olmaktan çıkarıldı. KEP yerine PTT tarafından temin edilecek Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) ya da diğer adıyla E-Tebligat Sistemi yürürlüğe girecek.

E-Tebligat Nedir?

Konu ile ilgili PTT tarafından yapılan bilgilendirme aynen şu şekilde.

Elektronik Tebligat (e-tebligat), Tebligat Kanunu’nda belirlenen tebligat çıkarmaya yetkili merciler tarafından elektronik ortamda hazırlanan tebligatların e-Tebligat Yönetmeliğine uygun olarak değiştirilemez ve inkar edilemez bir şekilde Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi(UETS) yoluyla alıcılarına iletilmesidir. E-Tebligat sistemine, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile tüzel ve özel tüm kişiler üye olabilecektir. Bu sistemde Tebligat Kanunu’nda tebliğ çıkarmaya yetkili kılınan merciler elektronik tebligat gönderebilecek olup, muhataplar elektronik tebligat alabileceklerdir.

Çalışma izni başvurusu için henüz Ulusal E-Tebligat Sistemi (UETS) kullanmanın zorunluluğu yok ama yakınlarda yayınlanacak bir genelge ile kullanımı zorunlu hale gelecektir.

Ulusal E-Tebligat Sistemi Nasıl Çalışır

1-Kullanıcı PTT tarafından kendisine verilen kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapar
2-Kullanıcı tarafından E-Tebligat iletisi hazırlanır ve gönderilir
3-Alıcıya ulaşan tebligat sistem tarafından alıcıya kısa mesaj ve e-mail olarak bildirilir

Ulusal E-Tebligat Sistemi Ücretleri Nelerdir

UETS yani Ulusa Elektronik Tebligat Sistemi için 100 MB arşiv alanına kadar ücretsizdir. Üstelik geriye dönük 6 aya kadar eski tebligatlarınıza sistemden ulaşabiliyorsunuz. Daha yüksek saklama alanı için ise fiyatlar ayrıca belirlenecektir.

UETS Kimler İçin Zorunlu

 • 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kamu idareleri ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar.
 • 5018 sayılı kanunda belirtilen mahalli idareler
 • Sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait kurumlar
 • Kamu kurumu niteliği taşıyan meslek kuruluşları
 • Tüzel kişiliğe sahip özel hukuk kuruluşları
 • Noterler
 • Avukatlar
 • Arabulucu ve bilirkişiler
 • Yabancı çalışma izni başvurusu yapacak firma ve şahıslar

NOT:  UETS için sadece PTT yetkilendirilmiş olup KEP adresi gibi farklı özel firmalardan temini söz konusu olmayacaktır. UETS üzerinden yapılan bildirimlere ait deliller 30 yıl süre ile PTT tarafından saklanacaktır. Bu sistem üzerinden yapılacak tebligatlarda gönderici, alıcı, içerik ve tarih üzerinde oynama yapılmasının imkanı yoktur.

Kaynak; http://www.etebligat.gov.tr/

Sanal Ofis Üzerinden Yabancı Şirket Kuruluşu

Sanal ofis üzerinde yabancı ortaklı şirket kurmak ve yabancı çalışma izni almak mümkün mü?

Sanal ofis hizmeti tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaşmakta. Özellikle home office veya freelance çalışanlar için yasal vergi mükellefi olabilmek adına oldukça faydalı bir uygulama. Hem işinizi her zamanki konforunuzda devam ettiriyorsunuz hem de kurumsal bir kimliğe kavuşuyorsunuz.

Biz ise T4 Danışmanlık Ltd Şti olarak sanal ofis hizmetini yabancıların şirket kuruluşları ile entegre ederek onlarında bu kolaylık ve imkanlardan faydalanmalarını sağlıyoruz. İlk etapta bu hizmeti şimdilik sadece Antalya, İstanbul ve Bursa ile sınırlı olarak uygulamaya başladık.

Firmanız ister şahıs ister limited isterse anonim şirket olsun hiç farketmiyor. Mali müşavirimiz ile birlikte şirket faaliyet konusu, sermayesi, sözleşmesi ve gerekli diğer tüm koşulları sizinde katılımınız ile birlikte belirliyoruz.

İhtiyaç duymanız halinde adresinizi sanal ofis üzerinden kayıtlı hale getirip şirket tescilini ve adres tespini o adres üzerinden sonlandırıyoruz. Ve artık yasal bir şirket sahibi oluyorsunuz.

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis fiziki bir ofis veya çalışma alanına ihtiyaç duymayanlar için sunulan bir ofis hizmetidir. Bu sanal ofisler size resepsiyon, ortak çalışma alanı,wi-fi, toplantı alanıi yazıcı vs gibi bir çok hizmeti temin etmekle birlikte şirket kurulumunuz için resmi adresi de size sunabilirler.

Sanal Ofisler Yasal mı?

Sanal ofisler kesinlikle yasal, her türlü ruhsat ve izne sahipler. Dolayısıyla sizin herhangi fiziki bir oda ve masanız olmasa bile (ek ücretler ile onu da ağlayabilirler) resepsiyon tarafından posta ve tebligatlarınız teslim alınıp tarafınıza bilgi veriliyor.

yabancı şirket

Hatta ücret karşılığı olmakla birlikte size özel telefon numrası tahsis edilebilir, firmanız adına telefon cevaplama hizmeti talep edebilirsiniz. Yine ek ücretler karşılığı toplantı odası rezervasyonu yaptırıp önemli görüşmelerinizi müşteri karşılamalarınızı daha profesyonel bir ortamda yapabilirsiniz.

Sanal ofis hizmeti ile size sunulan bazı hizmetler şu şekilde sıralanabilir; bunların bir kısmı ayrıca ücrete tabi olabilir.

 • Resmi şirket adresi
 • Kısa süreli ofis kiralama
 • Toplantı odası
 • Resepsiyon
 • Posta, kargo, faks takibi
 • Firmaya özel telefon tahsisi
 • Wi-fi, elektrik
 • Klima ve ısıtma
 • Firma ismi ile telefon cevaplama

Sanal Ofis Üzerinden Yabancı Çalışma İzni Alınır mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü yabancıların çalışma izin başvurularını alan ve değerlendiren kamu kuruluşudur. Bu kuruluş sizin fiziki ofis durumunuz veya adresinizin nerede olduğu ile ilgilenmez. Onlar sadece ve sadece bakanlık tarafından belirlenen izin değerlendirme kriterlerine uygun bir başvuru yapıp yapmadığınız ile ilgilenirler.Yani sanal ofis ile yabancı çalışma izni almanızda hiç bir engel yoktur.

İşte tam da burada devreye biz girerek sizi ve şirketinizi başvuru için en uygun yasal duruma getirip hem zaman açısından hem de maddi açıdan oluşacak zararınızı sıfırlıyor ya da en azından minimuma indiriyoruz.

2019 Çalışma İzni Harç ve Kart Bedeli Belli Oldu

2019 yılı için yayınlanan değerli kağıt bedelleri ile ilgili yayınlanan tebliğ ile birlikte yabancı çalışma izni kart bedeli de güncellendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün konu ile ilgili tebliği Resmi Gazete’de yayınlanarak 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş oldu.

Yabancı Çalışma İzinleri Destek ve Danışmanlık; 0541 656 27 37 – 0242 237 04 07

2018 yılında 615,20 TL olan bir yıllık yabancı çalışma izni harç tutarı yüzde 23’den fazla zamlanarak 145,90 TL artış ile birlikte 761,10 TL oldu.

2018 yılında 72 TL olan yabancı çalışma izni kart bedeli ise yine aynı zam oranı ile birlikte 17 TL artışla 89 TL olarak belirlendi.

Geçici koruma çalışma izni harç tutarı ise 2018 yılında 228,90 TL iken 2019 yılında 283,20 TL oldu.

Yabancı Çalışma İzni 2019 Yılı Harç ve Kart Bedelleri

NOT: İzin 1 yıldan uzun ise her bir yıl için ayrı ayrı 761,10 TL ödenir. 1 yıldan kısa izinlerde 1 yıllık tam harç alınır. Örneğin 6 aylık izin için 1 yıllık harç ödenirken 1 yıl 1 aylık (13 aylık) izin için 2 yıllık harç (1522,20 TL) ödenir.

KART BEDELİ 2018 YILI 2019 YILI
72 TL 89 TL
İZİN TÜRÜ 2018 YILI HARÇ TUTARI 2019 YILI HARÇ TUTARI
Süreli Çalışma İzni 615,20 TL 761,10 TL (yıllık)
Süresiz Çalışma İzni 6152,70 TL 7612,70 TL
Bağımsız Çalışma İzni 6152,70 TL 7612,70 TL

 

2019 Yılı Geçici Koruma Çalışma İzni Harç Tutarı

SÜRE 2018 YILI HARÇ TUTARI 2019 YILI HARÇ TUTARI
1 Yıl 228,90 TL 283,20 TL
 

2019 Yılı Değerli Kağıt Bedelleri

Yabancı Çalışma İzni

 

Noter kağıdı: 13,50 TL
Beyanname: 13,50 TL
Protesto, vekaletname, re’sen senet: 27 TL
Pasaportlar: 133,50 TL
İkamet izni: 89 TL
Doğum ve değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 22,50 TL
Kayıp nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 45 TL
Aile cüzdanları: 121 TL
Sürücü belgeleri ile sürücü çalışma belgeleri (karneleri): 166 TL
Motorlu araç tescil belgesi: 148,50 TL
İş makinesi tescil belgesi: 124 TL
Banka çekleri (her bir çek yaprağı): 8 TL
Mavi Kart: 12,50 TL

Kaynak: https://birim.ailevecalisma.gov.tr/uigm/duyurular/2019-harc-miktarlari/

Firmamız T4 Danışmanlık Ltd Şti yabancı çalışma izinleri için gerekli olan KEP (Kayıtlı Elektronik Posta Adresi) ve E-İmza dahil ihtiyacınız olan yeminli ve noterli tercüme hizmetleri, sözleşmelerin hazırlanması, başvuru yapılması, sürecin takibi ve işlemin sonlandırılması, onayın ardından olması muhtemelen izin iptali ve çalışma izni süre uzatımı konularının tamamında size tam destek vermektedir.

Azerbaycan Vatandaşları Oturma ve Çalışma İzinleri

Azerbaycan vatandaşları ve azerbaycan uyruklular Türkiye’ye yerleşmek amacı ile gelen yabancıların en başında geliyor. Gerek kültürümüzdeki ortaklıklar, gerekse dil açısından çok fazla zorlanmayacak olmaları  Türkiye’yi seçmelerindeki en büyük etken.Türkiye’de ikamet edenler genel olarak kiracı veya misafir olarak oturma izni almakta, bir kısmı ise burada mülk edinmekte.

T4 Danışmanlık olarak gerek turistik oturma izinleri, gerek tapu üzerinden oturma izinleri hatta TC vatandaşı ile evli olanlar için aile oturum izni, özel sektörde çalışan Azeriler için ise çalışma izinleri konularında destek veriyoruz.

Azeri Uyruklular İçin Oturma İzni

Azerbaycan vatandaşları Türkiye’de 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz kalma hakkına sahiptir. Fakat tek girişte 30 günlük süreyi aşamazlar. 30 günü doldurmadan çıktıkları taktirde bir sonraki girişlerinde 30 gün daha kazanırlar fakat 90 gün dolmadan ya ülkeden çıkış yapıp 3 ay kendi ülkelerinde beklemeli ya da oturma izni için başvuru yapmaları gerekir. Yapılan başvrular 6458 sayılı yabancıları koruma kanununa göre değerlendirilir.

Oturma İzni İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Oturma izni başvuru türüne göre örneğin kiracılar için farklı, ev sahipleri için farklı, misafirler için farklı evraklar gerektirir. Detaylı bilgi için bizlere ulabilirsiniz; 0541 656 2737

Firmamız yabancı sağlık sigortasından gerekli olması durumunda yeminli tercüme hizmetlerine kadar her konuda hizmet vermektedir.

Azeriler İçin Oturma İzni Ücretleri?

Azerbaycan uyruklular yaşlarına göre 145 TL ile 1004 TL arasında yabancı sağlık sigortası için ödemeleri gerekebilir, tam fiyat listesi aşağıdaki gibidir. Bu ücret 1 yıl içindir.

YAŞ FİYAT
18-25 145 TL
26-30 180 TL
31-35 180 TL
36-40 206 TL
41-45 268 TL
46-50 276 TL
51-55 373 TL
56-60 438 TL
61-65 1004 TL
Azerbaycan Vatandaşları

 
Göç İdaresi tarafından tahsil edilecek vergiler ise 1 yıl için 80 USD + 72 TL olacaktır. 6 aydan 2 yıla kadar vergiler aşağıdaki gibidir, ek olarak 72 TL kart bedeli ödenecektir.

SÜRE 6 AY 1 YIL 2 YIL
VERGİ 50 USD 80 USD 145 USD

Azerbaycan vatandaşları ayrıca aile olarak başvurularda 18 yaş altı çocukların apostilli doğum belgelerinin ve evli çiftlerin apostilli evlilik belgelerinin noter tasdikli tercüme işlemleri için ek ücret ödeyebilirler.

 

Azerbaycan Vatandaşları Vize İhlali ve Ceza Hesaplama

Azerbaycan uyruklular 180 günde 90 günü doldurduktan sonra çıkış yapar ise ceza ödemekle yükümlüdür. Ceza ödemeden çıkmak isteyenlerin çıkışna izin verilir ve tutulmaları ya da alıkonulmaları söz konusu değildir. Fakat ceza ödemeden çıkanlar 5 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yapamaz. Ortalama ceza hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

İHLAL 6 AY 1 YIL 2 YIL
CEZA 100 USD + 89 TL 160 USD + 89 TL TL 290 USD + 89 TL
 

Azerbaycan Uyruklular V84 – Şartlı Giriş

Ceza ödeyerek çıkanlar ise 90 gün sonra ülkeye giriş yapabilir. 90 günlük süreyi beklemeden giriş yapmak isteyenler girişten sonra 10 gün içerisinde oturma iznine başvurumak şartı ile ülkeye giriş için V84 – Şartlı Giriş haklarını kullanmak isteyebilirler. Fakat bu hususta son söz pasaport polisinin insiyatifindedir.

 

Azerbaycan Vatandaşları İçin Çalışma İzni

Azerbaycan uyrukluların çalışma izin koşulları ve minimum şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Şirket sahibi veya ortağı ise 100bin Türk Lirası ödenmiş sermaye + 5 Türk vatandaşı çalışan
 • Özel sektörde çalışacaklar için çalışacağı firmanın sermayesi en az 100bin Türk Lirası olmalı ve en az 5 Türk çalışanı olmalı.
 • Ev hizmetlerinde çalışmak isteyen Azerbaycan vatandaşı bayanlar için ise çalışacağı evde 13 yaş altı çocuk veya doktor raporu ile hastalığı veya engeli belgelenebilen hasta/yaşlı/engelli olmalıdır.

İran Vatandaşları Oturma Ve Çalışma İzinleri

İran vatandaşları ve İran uyruklular alternatif yaşam merkezi olarak en çok Türkiye’yi tercih ediyor. Türkiye’de ikamet edenler ağırlıklı olarak mülk edinerek oturma izni alırken, bir kısmı da kiracı olarak ikamet ediyor.

T4 Danışmanlık olarak gerek turistik oturma izinleri, gerek tapu üzerinden oturma izinleri hatta TC vatandaşı ile evli olanlar için aile oturum izni konularında, İran uyrukluların yabancı ortaklı ve tek başlarına şirket kuruluşlarında, özel sektörde çalışan İranlılar için ise çalışma izinleri konusunda destek veriyoruz.

İran Uyruklular İçin Oturma İzni

İran vatandaşları Türkiye’de 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz kalma hakkına sahiptir. Bu 90 günlük izni istedikleri kadar giriş çıkış yaparak doldurabilirler. Fakat 90 günün dolmasının ardından ya ülkeden çıkış yapıp 3 ay kendi ülkelerinde beklemeli ya da oturma izni için başvuru yapmaları gerekir. Yapılan başvrular 6458 sayılı yabancıları koruma kanununa göre değerlendirilir.

Oturma İzni İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Oturma izni başvuru türüne göre örneğin kiracılar için farklı, ev sahipleri için farklı, misafirler için farklı evraklar gerektirir. Detaylı bilgi için bizlere ulabilirsiniz; 0541 656 2737

Firmamız yabancı sağlık sigortasından gerekli olması durumunda yeminli tercüme hizmetlerine kadar her konuda hizmet vermektedir.

Oturma İzni Ücretleri?

İran uyruklular yaşlarına göre 145 TL ile 1004 TL arasında yabancı sağlık sigortası için ödemeleri gerekebilir, tam fiyat listesi aşağıdaki gibidir. Bu ücret 1 yıl içindir.

YAŞ FİYAT
18-25 145 TL
26-30 180 TL
31-35 180 TL
36-40 206 TL
41-45 268 TL
46-50 276 TL
51-55 373 TL
56-60 438 TL
61-65 1004 TL
İran Vatandaşları Yabancı Danışmanlık

 
Göç İdaresi tarafından tahsil edilecek vergiler ise 1 yıl için 80 USD + 72 TL olacaktır. 6 aydan 2 yıla kadar vergiler aşağıdaki gibidir, ek olarak 72 TL kart bedeli ödenecektir.

SÜRE 6 AY 1 YIL 2 YIL
VERGİ 50 USD 80 USD 145 USD

İran vatandaşları ayrıca aile olarak başvurularda 18 yaş altı çocukların apostilli doğum belgelerinin ve evli çiftlerin apostilli evlilik belgelerinin noter tasdikli tercüme işlemleri için ek ücret ödeyebilirler.

 

İran Vatandaşları Vize İhlali ve Ceza Hesaplama

İran uyruklular 180 günde 90 günü doldurduktan sonra çıkış yapar ise ceza ödemekle yükümlüdür. Ceza ödemeden çıkmak isteyenlerin çıkışna izin verilir ve tutulmaları ya da alıkonulmaları söz konusu değildir. Fakat ceza ödemeden çıkanlar 5 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yapamaz. Ortalama ceza hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır;

İHLAL 6 AY 1 YIL 2 YIL
CEZA 100 USD + 89 TL 160 USD + 89 TL 290 USD + 89 TL
 

İran Vatandaşları İçin V84 – Şartlı Giriş

Ceza ödeyerek çıkanlar ise 90 gün sonra ülkeye giriş yapabilir. 90 günlük süreyi beklemeden giriş yapmak isteyenler girişten sonra 10 gün içerisinde oturma iznine başvurumak şartı ile ülkeye giriş için V84 – Şartlı Giriş haklarını kullanmak isteyebilirler. Fakat bu hususta son söz pasaport polisinin insiyatifindedir.

 

İran Vatandaşları İçin Şirket Kuruluşu

İran uyrukluların şirket kurması için herhangi bir yasal engel bulunmuyor. Hatta Türkiye’de ikamet etmek zorunda bile değiller. Öncelikle alacakları bir potansiyel vergi numarası ve anlaşma sağlayacakları bir mali müşavir yeterli olacaktır.

Firmamız T4 Danışmanlık şirket kuruluşları için en başından sonuna kadar tam destek vermekte ve anlaşmalı mali müşavirlerimiz ile sizi görüştürerek her türlü şirket kuruluşunu sorunsuz hallletmenize yardımcı olmaktadır. Bize ulaşın; 0541 656 2737 – 0242 237 0407


Şirket kuruluşu ortalama iki veya üç gün içerisinde sonuçlanır ve şirket faaliyetine başlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise şudur; eğer firma ortağı yabancı çalışma izni almak istiyor ise ödenmiş sermaye en az 100 bin Türk Lirası olmalıdır ve ilk 6 aydan sonra şirkette en az 5 Türk vatandaşı tam zamanlı (part time kabul edilmemekte) sigortalı olarak işe alınmalıdır.

Sermaye ve Türk çalışan sayısı yeterli olmayan şirketler üzerinden yapılan çalışma izni başvuruları maalesef red edilmektedir.

İran Vatandaşları İçin Çalışma İzni

İran uyrukluların çalışma izin koşulları diğer ülke vatandaşlarından farklı değildir; minimum şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Şirket sahibi veya ortağı ise 100bin Türk Lirası ödenmiş sermaye + 5 Türk vatandaşı çalışan
 • Özel sektörde çalışacaklar için çalışacağı firmanın sermayesi en az 100bin Türk Lirası olmalı ve en az 5 Türk çalışanı olmalı.
 • Ev hizmetlerinde çalışmak isteyen İran uyruklu bayanlar için ise çalışacağı evde 13 yaş altı çocuk veya doktor raporu ile hastalığı veya engeli belgelenebilen hasta/yaşlı/engelli olmalıdır.
ürk Vatandaşlığı Yeni Kanun

Türk Vatandaşlığı Başvuru Koşulları

Türk vatandaşlığı başvuru koşulları güncellendi. Yabancıların Türk vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen kanun 19 Eylül 2018 tarihi itibariyle güncellenerek gerekli yatırım miktarları düşürüldü.

Güncellemeye göre;

 • Gayrimenkul alarak vatandaşlık başvurusu yapacakları için minimum tapu değeri 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü
 • Banka mevduatıyla Türk vatandaşlığı başvurusu yapacaklar için minimum tutar 3 milyon dolardan 500 bin dolara
 • Sabit sermaye yatırımı 3 milyon dolardan 500 bin dolara
 • İstihdam şartı ise 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü.

En uygun gayrimenkul kampanyaları ve vatandaşlık başvuruları için tarafımıza ulaşabilirsiniz; +90 541 656 2737 ürk Vatandaşlığı Yeni Kanun

Diğer yandan normal koşullar altında hakkederek Türk vatandaşlığı başvuru koşulları ise değişmeksizin devam etmektedir. Yani;

 • Son 5 yıl içinde tapu üzerinden ikamet izni almış ve minimum 4 yılını Türkiye’de geçirmiş olanlar
 • Son 5 yıl içinde çalışma izni almış ve minimum 4 yılını Türkiye’de geçirmiş olanlar
 • Son 3 yıldır TC vatandaşı ile evli bulunanlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvuru yaparak taleplerini iletebilirler.

Normal yoldan Türk vatandaşlığı başvuru koşulları ile ilgili genel olarak istenen evraklar değişiklik gösterebilmek ile beraber temelde aşağıdaki gibidir;

 • Göç İdaresi’nden alınan gün sayımı belgesi
 • Apostilli doğum belgesinin noter tasdikli tercümesi
 • Apostilli medeni hal belgesinin noter tasdikli tercümesi
 • Pasaportun noter tasdikli tercümesi
 • Türkçe yeterlilik sınavına giriş
 • Hastaneden heyet raporu

İLGİLİ KARARNAME

Karar Sayısı: 106 Ekli “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulmasına, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 46 ncı maddesi gereğince karar verilmiştir. 18 Eylül 2018 Recep Tayyip ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI

TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNUN UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1– 11/2/2010 tarihli ve 2010/139 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 20 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” şeklinde, aynı fıkranın
(a) bendinde yer alan “2.000.000 Amerikan Dolan”, “Ekonomi Bakanlığınca” ibareleri sırasıyla “500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası”, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca” şeklinde,
(b) bendinde yer alan “1.000.000 Amerikan Doları” ibaresi “250.000 Amerikan Dolan veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası” şeklinde,
(c) bendinde yer alan “100”, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca” ibareleri sırasıyla, “50”, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca” şeklinde,
(ç) bendinde yer alan “3.000.000 Amerikan Doları” ibaresi “500.000 Amerikan Dolan veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası” şeklinde,
(d) bendinde yer alan “3.000.000 Amerikan Dolan”, “Hazine Müsteşarlığınca” ibareleri sırasıyla “500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası”, “Hazine ve Maliye Bakanlığınca” şeklinde,
(e) bendi “En az 500.000 Amerikan Dolan veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç yıl elinde tutma şartıyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulunca tespit edilen.” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin altıncı fıkrasında yer alan “efektif satış kuru” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve/veya çapraz döviz kuru” ibaresi eklenmiştir.
MADDE 3– Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “(7) İkinci fıkra kapsamında yapılacak vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulabilir. (8) İkinci fıkra kapsamında yapılacak yatırım türleri arasında belirtilen süreyi tamamlamak amacıyla geçişkenlik mümkündür.”
MADDE 4– Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 5– Bu Yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. KAYNAK; http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/09/20180919-15.pdf

 

Geçmişe Dönük Eski Tarihli Sağlık Sigortası

Geçmişe dönük eski tarihli sağlık sigortası ile başvurularınızdaki en büyük eksikliklerden birisini gideriyoruz. Göç İdaresi tarafından başlatılan yeni uygulama ile birlikte sistemden randevu aldığı gün sigorta yaptırmayanların başvuruları ya red ediliyor ya da 280 TL idari para cezası uygulanıyor. Fakat uygulamaya herhangi bir bildirim yapılmadan geçildiği için bir çok mağduriyet yaratmış durumda.

Bu durumda bazı sigorta firmaları 150 gün geriye dönük eski tarihli sağlık sigortası hizmeti başlattılar. Biz de T4 Danışmanlık olarak sizlere bu hizmetin en kolay yoldan ulaştırılabilmesi için yardımcı oluyoruz.

0541 656 2737 numaralı telefondan bize ulaşın, ister İstanbul ve Antalya ofislerinde poliçenizi elden alın, isterseniz kargo ile adresinize gönderelim. Üstelik hiç bir fiyat farkı yok;

Firmamız tarafından temin edilen eski tarihli yabancı sağlık sigortası Göç İdaresi tarafından talep edilen gerekli bütün şekil ve kapsama şartlarına uymaktadır. Teslim aldığınız poliçenin geçerliliğini ise https://www.sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/Saglik-Seyahat-Police-Sorgula.aspx adresinden sorgulayabiliyorsunuz.

Eski Tarihli Sağlık Sigortası Ödemesini Nasıl Yapabilirim?

Geçmişe dönük eski tarihli sağlık sigortası ödemesini ise isterseniz nakit, isterseniz havale ile isterseniz ise kredi kartı ile taksitli olarak ödeyebilirsiniz. Üstelik başvurunuzun red olması durumunda (kendi isteğiniz ile veya kazara randevu gününü kaçırısanız iade talepleri olumsuz değerlendirilir) Göç İdaresinden verilen tebligatı poliçe ekinde sunarsanız para iadesi yapabiliyoruz.

Sağlık Sigortası

Geçmişe dönük eski tarihli yabancı sağlık sigortası ile birlikte firmamız oturma izni için randevu alınmasına, gerekli evrak listesinin teminine, taahhütname örneklerine kadar bir çok konuda size destek vermektedir. Üstelik Türkiye’nin neresinde olursanız olun, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar tüm il ve ilçeler için poliçelerini kargo ile adresinize kadar ulaştırıyoruz.

Eski tarihli poliçe için tarafımıza whatsapp ya da email yoluyla veya ofislerimizde elden pasaport kopyanız ve adresinizi bize temin etmeniz yeterlidir. Bize gerekli olan sadece pasaport ve adresiniz. İster 1 yıllık isterseniz 2 yıllık yabancı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Tapu sahibi olan yabancıların 2 yıllık oturma izni başvuruları genelde olumlu sonuçlanmaktadır. Turistik amaçlı ikamet tezkeresi başvurularında da eğer şartlarınız uygun ise 2 yıllık sigorta ile 2 yıllık başvuru yapabilirsiniz. Firma temsilcimiz durumunuza göre sizi en uygun olan seçenek için yönlendirecektir.

Güncel fiyatları sigorta sayfamızdan öğrenebilirsiniz; Yabancı Sağlık Sigortası

 

Yabancı Çalışma İzni İçin KEP-Kayıtlı Elektronik Posta ve E-İmza

Yabancı çalışma izni başvurusu yapmak için KEP yani kayıtlı elektronik posta ve E-imza zorunlu mu? 26 Şubat 2018 itibariyle evet, artık zorunlu.

GÜNCELLEME: 01/01/2019 tarihinden itibaren KEP zorunluluğu kaldırılmıştır. Sadece E-imza yeterli olacaktır. KEP yerine UETS yani Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi kullanılacaktır ama şu an için sistem hazır olmadığından herhangi bir zorunluluk yoktur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan duyuru ile birlikte artık çalışma izni başvuruları e-devlet şifresi ile yapılamayacak. Bundan böyle artık başvuru yapanın ve vekilinin e-imza sahibi olması gerekmektedir.

26 Şubat 2018 tarihinden itibaren başvurular aşağıdaki bildirgeye göre yapılacaktır.

 • Başvuruların e-devlet sistemi üzerinden elektronik imza ile yapılması zorunludur.
 • Yapılacak her türlü çalışma izin başvurusunda başvuru sahibinin (işveren veya vekili) ve bağımsız veya süresiz çalışma izni talep eden yabancı şahsın; E-imzasının olması zorunludur
 • Başvuru sahibinin Elektronik imzasının halinde çalışma izin başvurusu  mümkün olamayacaktır.
 • Yeni sistemde işyerlerinin ilk kayıtları SGK e-bildirge sorumluları tarafından yapılacak olup, daha sonra bu kişiler sistem üzerinden şirketleri ya da kurumları adına başvuru ve işlem yapacak kişileri yetkilendirebilecektir.
 • Başvurular elektronik imza ile yapılacağından Bakanlığa başvuru formu, dilekçe veya herhangi bir evrak gönderilmeyecektir.E-imza ve KEP kullanarak çalışma izni nasıl alınır?

Yani kısaca daha önce kurumsal başvurular için e-devlet şifresi ile giriş yapılmakta ve vekaleten işlem yapılabilmekteydi ama artık hem işveren hem de vekili KEP ve E-imza sahibi olmalı, firmayı işverenin kendisi veya firmasındaki e-bildirge yetkilisi sisteme tanıtmalı ve işverenin vekiline sistem üzerinden yetki vermelidir.

Ev hizmetlerinde ise artık başkasının adına giriş yapabilme imkanı kalmadı. İşverenin ev hizmetlerinde çalıştıracağı çocuk bakıcısı, hasta bakıcı veya yaşlı bakım elemanı için yapacağı başvuru için de KEP ve e-imza zorunluluğu getirildi.

KEP Kayıtlı Elektronik Posta Adresi Nasıl Alınır?

Kayıtlı elektronik posta adresi PTT’nin belirli şubeleri ve bilişim firmaları tarafından ücret karşılığı temin edilmektedir. Firmamız tarafımıza vereceğiniz vekaletname ile sizin adınıza anlaşmalı firmalardan Kayıtlı Elektronik Posta adresi temin edebilmektedir.

E-İmza Nasıl Alınır?

E-imza yetki verilmiş bazı bilişim firmaları tarafından temin edilmektedir. Ayrıca PTT‘nin de e-imza yetkisi ve hizmeti olmakla birlikte teslimatı maalesef 1 hafta 10 gün sürmektedir. Firmamıza vereceğiniz vekaletname ile firmamız 24 saat içerisinde e-imza tarafınıza temin edilebilmektedir.

E-imza ve KEP kullanarak çalışma izni almak

8 Sayfa 1 12345...»