Çalışma İzninin İkamet İzni Sayılması

Çalışma izninin ikamet izni sayılması mümkün müdür? Yasal olarak kesinlikle mümkündür. Uluslararası İşgücü Kanunu ve Yabancıları Koruma Kanunu öncesine kadar çalışma izni ve ikamet izni birbirinden bağımsızdır.

Göç İdaresinin Yabancılar Şube işlemlerini devir alması ve sonrasında gelen düzenlemeler ile birlikte artık çalışma izni olanların ikamet iznini ayrıca talep etmelerine gerek yoktur. Çalışma izni artık süresi boyunca ikamet izni yerine de geçmektedir.

Tam tersi durum yani oturma izninin ise çalışma izni olarak kullanılabilmesi mümkün değildir. Oturma izni olan yabancıların aktif yabancı kimlik numaraları olmasına rağmen ve SGK sistemi sigorta girişine müsade etmesine rağmen kesinlikle ve kesinlikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü'nden alınmış yabancı çalışma izni olmadan işe giriş yapılmamalıdır.

Oturma izni varken ve bakanlıktan izin alınmadan sigortalı olarak bile çalıştırılan yabancılar kaçak çalıştırılmış sayılmaktadır. Bu durumda da hem işveren hem yabancı için idari para cezası uygulanmakta, yabancı uyruklu için ise ayrıca sınırdışı işlemi yapılmaktadır.

Çalışma İznim Var Oturma İzni Alabilir miyim?

En sık sorulan sorulardan biri çalışma izni aktif iken ikamet alınıp alınamayacağı. Normal şartlar altında alamazsınız. Çünkü dediğimiz gibi çalışma izni zaten hali hazırda oturma izni yerine de geçmektedir. Ayrıca almanızı gerektirecek hiç bir durumda yoktur, çalışma izninin ikamet izni olarak sayılmasına yetkili otoriteler tarafından karar verilmiştir. Oturma izni için Göç İdaresine başvurmanıza gerek yoktur.

Çalışma İzni İptal Edilirse Oturma İzni Alınabilir mi?

Türkiye'de oturma izniniz varken çalışma izni alırsanız fakat işveren süre dolmadan sizi işten çıkarır ve çalışma izninizi iptal eder ise 10 gün içerisinde oturma izni başvurusu yapabilirsiniz.

Fakat Türkiye'ye giriş yasağı varken çalışma izni alarak bu yasağın kaldırılmasını sağlayan yabancılar Türkiye'ye çalışma izni ile girdikten sonra 1 yılı tamamlamaları gerekir. Türkiye'ye girer girmez çalışma iznini iptal edenler veya 1 yılı doldurmadan iptal edenlerin (özellikle ev hizmetlerinde olanlar) oturma izni alırken problem yaşama ihtimalleri çok yüksektir.

Çalışma İznimin Süresi Doldu İkamet İzni Alabilir miyim?

Ülkeye çalışma izni ile girmiş olmanız veya oturma izni varken çalışma izni almış olmanız hiç fark etmez. Çalışma izninin süresi bittikten sonra 10 gün içerisinde oturma izni için başvuru yapabilirsiniz. Yasal olarak hiç bir engeliniz yoktur.

Ofislerimiz

Antalya Ofis

  • Adres: Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya
  • Tel: 0242 237 0407
  • E-mail: [email protected]

İstanbul Ofis

  • Adres: Cumhuriyet Cad. No 157/2 Harbiye Şişli İstanbul
  • Tel: 0212 970 2574
  • E-mail: [email protected]

BİZE ULAŞIN