Blog

Göç İdaresi E-ikamet Randevu

Göç İdaresi e-ikamet randevu sistemi 4658 sayılı Yabancıları Koruma Kanunu ile birlikte yürürlüğe girdi. Türkiyede oturma izni almak isteyen yabancı uyruklular sırasıyla Özel Sağlık Sigortası yaptırıp ardından E-İkamet üzerinden randevu almak durumundadırlar.

Daha önceden Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube önüne sabahın erken saatlerinde gidilerek sıra numarası alığ beklemek gerekiyordu. Fakat e-ikamet sistemi ile birlikte online olarak randevu alınarak belirlediğiniz gün veya saatte (ya da sistem olarak otomatik olarak verilen gün veya saatte) evraklarınız ile birlikte Göç İdaresinde hazır bulunmanız yeterli olmaktadır.

144 TL’den başlayan en uygun fiyatlı sağlık sigortaları için bize ulaşın. Poliçeler elektronik imzalıdır. TEL: 0541 656 2737

Şunu unutmamalıdır ki randevu belgelenebilen geçerli bir mazeretin olmadığı her durumda yasal vize süresi içerisinde ama en geç vize süresinin veya geçerli oturma izninin ardından 10 gün içerisinde alınmış olmalıdır. 10 günden fazla olan gecikmeler için yurtdışına çıkış giriş yapılmalı ve çıkarken de ihlal cezası kesinlikle ödenmelidir.

Vize veya ikamet süresinin aşılması halinde çıkışta para cezasını ödemeden çıkmak gibi bir seçenek her zaman mevcuttur. Para cezasını ödemediğiniz için polis tarafından alıkonulma gibi bir durum söz konusu değildir. Ama gecikmeniz 1 saatlik bile olsa ihlal cezasını ödemeden çıkış yaparsanız istisnasız 5 yıl giriş yasağı konulmaktadır.

Sigortayı bizden yaptırın randevunuzu ücretsiz alalım. Detaylarla uğraşmayın. 0541 656 2737

Randevunuz vizenizin veya ikametinizin bitiş tarihinden sonraya verilirse ne olur?

Yasal süre içerisinde randevu almanız yeterlidir, randevu gününüzün vize sürenizi aşmış olmasının önemi yoktur. Çünkü oturma izni randevu günü değil sisteme giriş yapılarak randevu alınan gün başlar. Dolayısıyla zamanında randevuya gitmeniz değil zamanında randevu almanız yeterlidir, gecikmeye girmiş olmayacaksınız.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus sigortanızın başlangıç tarihidir. Eğer ikametinizi uzatıyorsanız sigortanız eski ikametinizin bitiş tarihinden itibaren olmalıdır. Arada boşluk olmamalıdır.

Son olarak tekrar hatırlatmak lazım, e-ikamet randevu sistemine giriş yapmadan önce eşiniz üzerinden SGK güvencesi altında değil iseniz yabancı sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekmektedir. Sağlık sigortanıza ait poliçe tarih ve numarasını yazmadan randevu tarihi belirleyeceğiniz sayfaya geçemeyeceksiniz. En uygun yabancı sağlık sigortaları için bizi arayabilirsiniz. Dijital imzalı poliçelerimizin istediğiniz heryerden çıktısını alarak kullanabilirsiniz. Acente acente gezmenize, günlerce kargo beklemenize gerek yoktur.

e-ikamet randevu

0

Yorum Ekle


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.