İkamet İzni

Oturma izni, vatandaşı olmadığınız bir ülkede yaşamak için gerekli olan belgedir. Bu belge olmadığında o ülkede kaçak konumuna düşersiniz. Bir ülkede yasa dışı olarak kalmak suçtur ve yaptırımları vardır.  Bu nedenle ikamet izni yabancı oturma işlemleri gibi resmi süreçler çok önemlidir. Çünkü bu işlemleri yapmayanlar sınır dışı edilmek gibi tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar. Dolayısıyla, bir ülkede yaşamak, oturma iznine sahip olmak için o ülkenin kurallarına harfiyen uymak çok önemlidir.

ANTALYA OFİS
0541 6562737 Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya

Birçok ülke gibi Türkiye de yabancıların ülke sınırlarında ikamet etmesine ve çalışmasına izin veriyor. Ancak Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum nedeniyle çok farklı oturum izni alma seçenekleri var.

Bunlar; öğrencilik, zorunlu göç ya da çalışmak için olabiliyor. İstenilen şartları yerine getirenler Türkiye sınırları içerisinde eğitim alabiliyor, çalışıp hayatlarını devam ettirebiliyor. Bunun için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

Antalya ozel universitre ile ikamet izni

ANTALYA OFİS
0541 6562737 Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya

İkamet İzni Yabancı Oturma

Bu rehber, Türkiye’de ikamet izni yabancı oturma hakkı için gerekli olan bilgileri içeriyor. Buradaki adımları eksiksiz yerine getirenler ülkenin imkânlarından yararlanabiliyor, sorunsuz şekilde yaşayabiliyor. Fakat resmi kurumlarla yapılan işlemlerde amatörlük kabul edilmiyor.

Resmi kurumlar tüm belge, bilgileri ve harçların eksiksiz ödenmesini istiyor. Oturum izni almak uzun bir sürece yayılabiliyor. Bu nedenle doğru danışmanlar bu işlemlerin hepsini eksiksiz yapıyor.

İkamet izni yabancı oturma işlemleri için danışmanlar dosyanızı hazırlamaya yardımcı oluyor. Biz, T4 Yabancı Danışmanlık Hizmetleri olarak tüm işlemleri sizin için takip ediyoruz.

Oturma izni diye bilinen ikamet izni yabanci oturma belgesi Turkiyede Goc Idaresi Baskanligi tarafindan veriliyor.

İkamet İzni Yabancı Oturma Tezkeresi Nedir?

Türkiye, ülkeye girmek isteyenlere çeşitli vize türleri uyguluyor. Bazı ülkeleri vizeden muaf tutuyor. Ancak turistik ya da iş gezisi dışında daha uzun kalmak istiyorsanız oturma izni almak zorundasınız. Oturma izni diye bilinen ikamet izni yabancı oturma belgesi Türkiye’de Göç İdaresi Başkanlığı tarafından veriliyor.

Bu belgeye sahip olanlar, belirtilen süre boyunca ülkede kalabiliyor ve bu belgeyle çalışma iznine başvurabiliyor. Türkiye’de oturum izinleri çeşitli şekillerde veriliyor. Bu nedenle ülkeye hangi amaçla geldiğinizi, ne kadar kalacağınızı, nasıl para kazanacağınızı, hangi şehirde ve hangi adreste kalacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Bu şartları yerine getirenlere, belirli sürelerle oturma izni veriliyor.

Türkiye’de Oturma İzni Şartları

İkamet izni şartları başvuru türüne göre değişiklilik gösterir. İkamet türüne göre bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

İkamet İzni Yabancı Oturma Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye, çeşitli yollarla gelenlere 6 farklı oturma izni veriyor. Bu izinler amaca göre değişiyor. Bu nedenle her izin için ayrı başvuru şekilleri var. Türkiye’de ikamet izni yabancı oturma belgesi almak istiyorsanız buradaki şartlardan bir ya da birkaçını yerine getirmeniz gerekiyor:

Kısa Dönem Oturum İzni Nasıl Alınır?

İş ya da eğitim için ülkeye gelecek olanlardan bu belge isteniyor. Türkiye’ye kısa dönem geliyorsanız bu izine başvurmalısınız. Kısa dönem izni için şu şartları taşımalısınız:

 • Bilimsel araştırma: Türkiye’ye bilimsel araştırma için gelecekseniz, kendi ülkenizdeki Türkiye temsilciliklerden “Bilimsel amaçlı vize” almanız gerekiyor. Eğer araştırma için izin gerekiyorsa izin belgelerini de eklemelisiniz.
 • Türkiye’de mülkü bulunan yabancılar: Kendine ait evi bulunanların (tapu sahiplerinin) kısa süreli ziyaretlerinde eş ve çocukları için bu belgeyi alması zorunludur.
 • İş görüşmesi ya da yatırım için gelenler: Eğer Türkiye’ye iş için geliyorsanız bağlantı kuracağınız kişiden alacağınız belgeyi başvuru evrakları arasına eklemelisiniz.
 • Hizmet içi eğitim: Özellikle Türk şirketlerin yabancı temsilciliklerinde çalışanların Türkiye’deki eğitimleri süresince belgeye sahip olması zorunludur.
 • Öğrenci değişim programları: Türkiye’nin de dahil olduğu öğrenci değişim programı kapsamında eğitim süresi boyunca ikamet izni yabancı oturma belgesi almanız gerekiyor.
 • Turistik gezi: Türkiye’de 90 günden fazla tatil yapacaksanız, adres bildirimi ile belge alabilirsiniz.
 • Sağlık turizmi: Türkiye’deki tedavi 90 günden fazla sürüyorsa oturum iznine ihtiyacınız var.

Oturma izni diye bilinen ikamet izni yabanci oturma belgesi Turkiyede Goc Idaresi Baskanligi tarafindan veriliyor. 3

 • Türkçe kursu: Millî Eğitim Bakanlığı’ndan izni bulunan yabancı dil kurslarından eğitim alanlar için eğitim süresi boyunca ikamet izni yabancı oturma belgesi gerekiyor.
 • Aile ikamet şartını kaybedenler: Türkiye’den evlilik yoluyla oturum izni alanların; boşanma, ölüm gibi sebeplerle bu hakkını kaybederse kısa dönem izin için yeniden başvurması gerekiyor.
 • Devlet kurumlarında staj ve eğitime davet edilenler: Bu kategorideki yabancılar da bu belge ile Türkiye’de oturabiliyorlar.
 • Türk üniversitelerinden mezun olanlar: Türkiye’deki üniversitelerden diploma alanlar, mezuniyetin ardından 6 ay içinde başvuru yaparsa 1 yıllık oturum izni alabiliyor.
 • KKTC vatandaşları: Türkiye’de yaşamaya gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları da bu belgeye ihtiyaç duyuyor. KKTC vatandaşlarına 5 yıla kadar ikamet izni yabancı oturma hakkı tanınıyor.
 • Türkiye’de yatırımı bulunanlar: Başka ülkede yaşayan ama Türkiye’de yatırımı bulunan yabancıların, eş ve çocukları ile Türkiye’de kalacakları süre boyunca bu belgeye ihtiyacı var.

Kısa Dönem Oturum İzninin Süresi Ne Kadar?

Bu izinler genelde 1 yıl olmakla birlikte maksimum 2 yıllık olarak düzenleniyor. Başvurunuzun ve dosyanızın süresine, evraklarınızın durumuna göre bu süre daha kısa olabilir ama 2 yılı geçemez.

Kısa Dönem İkamet İzin Şartları Nelerdir?

Bu oturma iznine başvurmak için şu şartları taşımak gerekiyor:

 • Yukarıdaki şartlardan birini yerine getirmek ve istenen belgeleri eksiksiz vermek.
 • Sağlık ve güvenlikli barınma standartlarına sahip olmak.
 • İstendiğinde, vatandaşı olduğu ülkeden adli sicil kaydı almak.
 • İkamet adresini bildirmek.

Aile İkamet İzni Yabancı Oturma Şartları

Türkiye, aile bütünlüğünün korunmasına önem veren bir ülkedir. Aileler için olan oturma izinleri genel olarak Türk vatandaşlarıyla evli olan yabancıları ilgilendiriyor. Türkiye vatandaşları ile evli olan yabancılar ve çocukları oturma izni alabiliyor. Ancak birden fazla eşi olan yabancılar sadece bir tanesini tercih etmek zorunda. Ayrıca evliliğin gerçek olması gerekiyor.

Eğer sırf oturum izni için göstermelik evlilik yapıldıysa bunun cezası var. Sahte evlilikleri tespit etmek için ekipler sürekli inceleme yapıyor.

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

ANTALYA OFİS
0541 6562737 Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya

Aile İkamet İzni Oturma İzni Süresi Ne Kadar?

Aileler için ikamet izni yabancı oturma süresi en fazla 3 yıldır. Sonrasında yenileme için başvurmak gerekiyor.

Aile İkamet İzni Şartları Neler?

Bu oturma iznini alabilmek için şu şartları sağlamak gerekiyor:

 • Ailenin toplam geliri en az asgari ücret kadar olmalıdır. Ailede fert başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 1’inden az olamaz.
 • Aile nüfusuna göre sağlık ve güvenlik şartlarına uygun barınmayı sağlamak.
 • Fertlerin tamamını sigortalı yaptırmak.
 • Son 5 yıl içinde “aile düzenine karşı” suç işlememiş olmak.
 • Türkiye’de en az 1 yıldır ikamet izni yabancı oturma hakkına sahip olmak (TC vatandaşı ile evli olanlarda bu şart aranmıyor)
 • Adres kayıt sistemine kayıtlı olmak.

Öğrenci İkamet İzni Nasıl Alınır?

Türkiye, özellikle öğrencilere oturma izini konusunda kolaylıklar sağlıyor. 18 yaşından küçük olsa bile en az ön lisans bölümlerinden birinde okumak ve okuduğu ilde ikamet etmek şartıyla oturma izni alınabiliyor.

Üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler eğitim süresi boyunca oturum hakkı kazanıyor.

Öğrenci İkamet İzni Şartları Nelerdir?

Türkiye, öğrencilere bu konuda kolaylık sağlıyor. Okulda gerekli belgeleri sağladıktan sonra kalacağınız adresi bildirmelisiniz ve yabancı sağlık sigortası yaptırmalısınız . Sonrasında ikamet izni yabancı oturma hakkı elde edebilirsiniz.

ANTALYA OFİS
0541 6562737 Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya

Türkiye’de Okuyan Yabancı Öğrenciler Çalışabilir Mi?

Türkiye’deki lisans ve ön lisans öğrencilerinin çalışma izni alabilmesi için 1 yıl geçmesi gerekiyor. 2. sınıftan itibarenYabancı Çalışma İzni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na izin için talepte bulunabilirsiniz.

Uzun Dönem İkamet İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de farklı oturma izinlerini kullanarak kesintisiz 8 yıl ikamet izni yabancı oturma hakkı kullandıysanız farklı haklara sahip olursunuz. Ayrıca mülteci, şartlı mülteci ve insani ikamet izni sahipleri de bu haktan yararlanıyor.

Uzun Dönem İkamet İzni Şartları Neler?

Bu hakkı kazanan yabancılar, askerlik ve memurluk yapamıyor. Seçme ve seçilme hakkından yararlanamıyor. Ayrıca araç alımlarında vergiden muaf oluyor. Bunların dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile aynı hakka sahip oluyor. Şu şartları yerine getirmek gerekiyor:

 • Kesintisiz 8 yıl yasal olarak Türkiye’de ikamet etmek.
 • Son 3 yılda hiç sosyal yardım almamak.
 • Kendisi ve varsa ailesi için yeterli ve düzenli gelire sahip olmak.
 • Sigortalı olmak.
 • Kamu güvenliğine bir tehdit oluşturmamak.

İnsani İkamet İzni Nedir?

Bu kavram uluslararasıdır ve birçok ülkede uygulanmaktadır. Türkiye de kanunlarla bu kavramı güvence altına almıştır. Çocuğun yüksek yararı söz konusu olduğunda Türkiye’den ayrılması makul görülmeyenler, haklarında sınır dışı kararı bulunmayanlar, üçüncü ülkeye geçiş için bekleyenler bu izinden yararlanabiliyor.

İnsani İkamet İzni Süresi Ne Kadar?

Bu konudaki ikamet izni yabancı oturma hakkı konusunda süreye valilikler karar veriyor.

İnsani İkamet İzni Şartları Neler?

Bu ikamet izninden yararlanmak için şart aranmıyor.

ikamet izni

İnsan Ticareti Mağdurları İçin İkamet İzni

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan insan ticaretinin mağdurlarına Türkiye kucak açıyor. Böyle bir ticaretin mağduru olanlar için özel ikamet izni düzenleniyor.

İnsan Ticareti Mağdurları İkamet İznin Süresi Ne Kadar?

İzin, ilk başta 30 günlük veriliyor. Sonra da 6 ayda bir bu süreyi uzatmak mümkün. Fakat ikamet izni yabancı oturma süresi 3 yılı geçemiyor.

İnsan Ticareti Mağdurları İçin İkamet İzni Şartları Neler?

Bu tür mağduriyet yaşayanlara verilecek oturum izni için şart aranmıyor.

Oturum İzni Almadan Türkiye’de Yaşanılabilir Mi?

Türkiye 2016’da kanunda yaptığı değişiklikle ülkedeki oturma izinlerini almayı kolaylaştırdı. Eğer Türkiye’de resmi olarak bir işte çalışıyorsanız çalıştığınız süre içinde başka izne ihtiyaç duymadan yaşayabilirsiniz. Bu durumda oturum izni almanıza gerek yoktur. Çalışma izni olanların ayrıca ikamet iznine ihtiyaçları yoktur. Ama vize veya vize muafiyeti süresinden fazla kalmak isteyen ve yabancı çalışma izni olmayan yabancıların kesinlikle oturum izni almaları gerekir.

İkamet İzni Yabancı Oturma Hakkı İçin İlk Başvuru Nasıl Yapılır?

Türkiye’de oturum izni alabilmek için başvuru illerdeki Göç İdaresi müdürlüklerine yapılıyor. Ancak öncelikli olarak bazı işlemlerin yapılması ve ardından da randevuda bizzat bulunmak gerekiyor. Müdürlükler bu kurallara çok dikkat ediyor ve eksik belge kabul etmiyor. Vizeli ya da vize muafiyeti bulunan ülkelerden geldiyseniz ve 90 günden fazla kalacaksanız ikamet izni yabancı oturma başvurusu yapmak zorundasınız.

Bu nedenle işlemler sırasıyla yapılmalıdır:

 • Yabancı sağlık sigortası yaptırın.
 • Göç İdaresi Müdürlüğü’nün e-ikamet sistemi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirin.
 • Randevu alın.
 • İstenen evrakları hazırlayın.

Desteğe ihtiyacınız olduğunda yanınızdayız.

ANTALYA OFİS
0541 6562737 Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya

İkamet İzni İçin Randevu Nasıl Alınır?

İkamet izni yabancı oturma işlemleri için en önemli adım randevudur. Bunun için sistemin size tanımladığı randevuyu kaçırmamanız gerekiyor. Ayrıca kanunda yapılan değişiklikle randevulara vekalet verilen bir avukat da katılabiliyor. Ancak müdürlük, bizzat gelmenizi isteyebiliyor.

İkamet İzni Yabancı Oturma İzni Hakkı İçin Gereken Belgeler Neler?

Türkiye farklı gerekçelerle oturma izni veriyor. Öncelikle başvuru formu doldurmak zorunlu. Pasaport, fotoğraf, harç dekontu gibi evraklar da zorunlular arasında. Fakat hangi gerekçe ile başvuru yapılacaksa buna göre evrak sunmak gerekiyor. Yukarıdaki ikamet izni yabancı oturma prosedürleri yerine getirilmelidir.

2023 Yılı Oturma İzni Ücretleri Ne Kadar?

Türkiye’de oturma izni fiyatları 2023

ikamet izni

Başvuru şartlarının arasındaki en gerekli olanlardan biri de vergi ve harçların ödenmesidir. Başvuru yapmadan önce harç ve resmi giderlerin ödenmesi zorunludur. Ödeme yapıldıktan sonra dekont gerekiyor. Ayrıca ödemeler sistemden görünebiliyor.2023 yılı için kart (değerli kâğıt) bedeli olarak her başvuru sahibinin 356 TL ödemesi zorunlu. Ancak bunun dışında İkamet İzin Harç bedeli ödenmesi gerekiyor. Bu miktar da ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Göç İdaresi tarafından belirlenen listeye göre; ilk ay 25 dolar, sonraki aylar için de aybaşına 5 dolara kadar harç talep ediliyor.

Ayrıca, Suriye, Kosova, Çek Cumhuriyeti, Türkmenistan, Danimarka, Nepal, İrlanda ve Sri Lanka’dan geliyorsanız ikamet izni yabancı oturma için gereken harcı ödemenize gerek yoktur. Çünkü 2011 yılından bu yana bu ülkeden gelenler harçlardan muaf tutuluyor.

İkamet İzni Yabancı Oturma İzni Süresi Uzatılabilir Mi?

Türkiye’de oturma hakkınız bulunuyorsa, bu izni belirli sürelerle yenilemeniz gerekiyor. Bunun için yine ilk başvuruda olduğu gibi bir süreç işliyor. Öncelikle internet üzerinden başvuru yapılmalı, ardından da istenen evraklar tamamlanmalıdır. Sonrasında yine randevuya çağrılacaksınız. Fakat bu işlemlerin tamamını yetkili danışmanlık şirketleri aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz.

İkamet İzninde Sağlık Sigortası Şartı Var Mı?

Türkiye’de oturum izni sahiplerinin mutlaka sosyal güvencesinin bulunması gerekiyor. Hangi amaçla ikamet izni yabancı oturma belgesi alınırsa alınsın mutlaka sigortalı olmak gerekiyor. Bunun için devletin sunduğu kolaylıklar var.

 • Bulunduğunuz ülkede sigortalıysanız, ikili anlaşmalar gereği bu hizmetten Türkiye’de de yararlanabilirsiniz.
 • Sigortanız yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan Genel Sağlık Sigortası yaptırabilirsiniz.
 • Özel sağlık sigortası poliçesini sunabilirsiniz.

 

2023 Yabancı Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Eğer, başvuru belgelerinin arasına koyacağınız sigorta poliçesi özel olacaksa 2023 yılı için 1 yıllık poliçe fiyatları şöyledir:

YAŞ GRUBU 1.Yıl 2.Yıl 2 Yıllık Toplam
0 – 6 Yaş Arası 3.500 TL 5.250 TL 8.750 TL
7 – 15 Yaş Arası 3.500 TL 5.250 TL 8.750 TL
16 – 25 Yaş Arası 1.950 TL 2.925 TL 4.875 TL
26 – 35 Yaş Arası 1.990 TL 2.985 TL 4.975 TL
36 – 45 Yaş Arası 3.030 TL 4.545 TL 7.575 TL
46 – 50 Yaş Arası 3.580 TL 5.370 TL 8.950 TL
51 – 55 Yaş Arası 3.580 TL 5.370 TL 8.950 TL
56 – 60 Yaş Arası 4.900 TL 7.350 TL 12.250 TL
61 – 65 Yaş Arası 6.730 TL 10.095 TL 16.825 TL

2024 yılında yabancı sağlık sigortası bedelleri söz konusu ise bu oranların enflasyon ve güncel zamlar  neticesinde değişeceğini ön görüyoruz.

Türkiye’de İkamet İzni, Yabancı Oturma İzni Düzenlemelerinin Kronolojisi

Yabancıların oturum hakkı almasıyla ilgili düzenlemeler son yıllarda hız kazandı. 2013 yılında yeniden düzenlenen 6458 sayılı Yabancılar Ve Uluslararası Koruma Kanunu yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra yönetmeliklerle, düzenlemeler devam etti.

2016 yılında çalışma belgesi bulunanların oturma izni almasına gerek kalmayan düzenleme yapılmıştır. Yatırımcılara oturma izninin yolu açılmıştır. Daha kısa sürelerde verilen izinler 5 yıla kadar uzatılmıştır.

2018 yılında oturum başvuruları kabul edilmeyenlerin, yeni ülke buluncaya kadar kabul merkezlerinde kalmasına karar verilmiştir.

ANTALYA OFİS
0541 6562737 Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya

2019 yılında, bu kanunda bazı maddelerde önemli değişikliğe gidilmiştir. Özellikle savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalanlar için kolaylık sağlayan düzenlemeler yapılmıştır. Bu yıl, en önemli değişiklik ise başvuru konusunda oldu. 2019 yılından önce ikamet izni yabancı oturma işlemleri için bizzat başvurmak gerekiyordu. Ancak bu tarihteki değişiklikle danışmanlık şirketleri bu işleri yapmaya yetkili kılınmıştır.

2021 oturma izni için ödenmesi gereken değerli evrak bedeli 125 TL’ydi. Ancak 2022 oturma izni ücretleri yeniden değerlendirilmiştir. Türkiye’de her yıl 1 Ocak itibariyle, yeniden değerlendirme oranları yürürlüğe giriyor. Bu bağlamda 2023 oturma izni için hem başvuru harç ve kart bedelleri hem de sigorta ücretleri yeniden belirlenmiştir.

Oturma İzni Hangi Şartlarda İptal Ediliyor?

Türkiye’de yaşayabilmek için ikamet izni yabancı oturma belgesi gerekiyor. Bu belgeyi almak için yukarıdaki şartları yerine getirmek gerekiyor. Fakat amacı dışında kullanım ya da başka sebeplerden izin iptal edilebiliyor. Burada da aldığınız izin belgesinin türüne göre iptal, ret ve yenilememe hükümleri var.

Genel olarak, aranan şartları yerine getirmeyenlerin başvurusu reddediliyor. Bunun dışında ikamet izninin veriliş amacı dışında kullananların hakları elinden alınıyor. Örneğin, aile oturma izni ile Türkiye’ye gelen bir yabancı, boşandığında yeniden başvurması gerekiyor. Eğer başvuru yapmadan oturmaya devam ederse hakkı iptal oluyor. İkamet izni yabancı oturma süresi dolmasına rağmen başvuru yapmayanlar da aynı kapsama alınıyor.

İkamet İzni Yabancı Oturma İzni İşlemlerinde Danışmanlığın Önemi

Türkiye hem çalışmak hem de oturmak için son derece güzel ve elverişli bir ülkedir. Çeşitli sebeplerden burada hayatınızı sürdürmek istiyorsanız, tüm süreci doğru yönetmek zorundasınız. İstenen evraklardan sadece birinin bile eksik olması ret cevabı almanıza neden olur. Buna ek olarak, eksik ücret yatırılması süreci sıkıntıya sokar. Bu nedenle Türkiye’de bu işleri eksiksiz yapan kurumlar var. Bu kurumlardan biri olan T4 Özel Eğitim ve Yönetim Danışmanlık Ltd. Şti. sizin adınıza tüm evrakları hazırlıyor, ücretleri yatırıyor ve randevu alıyor.  2023 İkamet izni yabancı oturma işlemleri için de daha önce olduğu gibi şirketimize güvenebilirsiniz. Amacımız, size Türkiye’de yeni bir hayat sunmaktır.

 

İletişim için :

 

WHATSAPP: 0541 656 2737

 

“İkamet İzni” üzerine 327 yorum

 1. Meraba ben Uzbekistan vatandasiyim 2012 senede Ozbekustan turk konsolstvada evlilik yaptim ancak ayile oturma izin almamistim son 3 senedir ayile oturma izin aliyorum
  Turk vatandasi olmak için hangi evraklar lazim nereye basvuracagiz

  Cevapla
  • Apostilli doğum belgeniz ve pasaportunuzun noter tasdikli tercümeniz, eşinizin gelir belgesi ve e-devletten çıkaracağı provizyon belgesi, sabıka kaydı, nüfus kayıt örneği, kimlik ve evlilik cüzdanı fotokopisi ile birlikte nüfus müdürlüğünden randevu alıp başvurabilirsiniz

   Cevapla
 2. Merhaba, Fransiz vatandaşı biri 90 gün yasal kalma sınırı dolunca iki ay daha Türkiyede kalmak istese sadece ceza ücretini ödeyip oturma izni almadan bunu yapabilir mi acaba?

  Cevapla
 3. Merhaba, Fransiz vatandaşı biri 90 gün yasal kalma sınırı dolunca iki ay daha Türkiyede kalmak istese sadece ceza ücretini ödeyip oturma izni almadan bunu yapabilir mi?

  Cevapla
 4. Merhaba, irlandalı arkadaşım daha önce 6 aylık oturum almıştı. Burada kalmak ve Türkçe öğrenmek istiyor acaba uzatma başvurusunu Türkçe kursu kaydı ile yapabilir mi? Türkçe öğrenmek için kısa süreli oturumun artık verilmediğini duyduk, öyle bir şey var mı acaba?

  Cevapla
  • Başvuru yapacağı ikamet izni türüne göre uygun vize ile ülkeye giriş yapmış olması gerekiyor. Turistik olarak girip öğrenci ikametine geçiş çok zor maalesef

   Cevapla
 5. Merhaba, Ahıska Türkleri oturma iznini turizm amaçlı mı, yoksa idari makam kararı amaçlı mı randevu alması gerekiyor?
  Ve kendisi yurtdışında Türkiye’de randevu alınırsa, başvuru yapabilir mi? Göç idaresi kabul eder mi? Teşekkür ederim!

  Cevapla
   • Merhaba, tapu üzenden başvuru yapmak istiyorum, tapu eşimin üzerine, ailecek tapu üzerinden mi başvuru yapmamız gerekir? Yoksa sadece eşim tapu, çocuklar turistik mi olacak? Teşekkür ederim!

    Cevapla
 6. Merhaba İran’dan nişanlım geldi 3 aylık vize sürecinde (hatalı evraklardan dolayı) nikah işlemlerini yetiştiremedik. Vize süresi bitmeden Antalya göç idaresinden randevu aldık lakin vize bitiş tarihinden 2 ay sonrasına randevu verildi, neticede oturma izni ret edildi. 15 gün geçirmeden tekrar randevu almanız gerekir dediler yine randevu aldık yine ret cevabı geldi ve 10 gün içerisinde ülkeyi terk yazısı verildi. Bize denilen yasaklı bir durum yok giriş çıkış yapacak bu arada nikah işlemini tamamlarsınız o zaman oturma izni verilir dendi, bizde giriş çıkış için Gürcistan’a gitmeyi tercih ettik, sarp sınır kapısında 3 ay vize ihlali var 1860 ₺ ceza öderseniz 1 ay sonra tekrar Türkiye’ye giriş yapabilir dendi, bunun üzerine nişanlımı İran’a gönderdim fakat kapı köy sınır kapısında para cezası yok denildi ve ödeme yapmadan İran’a geçti şimdide 1 yıl giriş yasağı çıkıyor bu işin içinden nasıl çıkacağım anlamadım. Bu durumda ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
  • Maalesef son gümrük kapısından yanlış yönlendirmişler sizi. Vize alarak gelmesi lazım 1 yıl beklememek için ama o da çok zor

   Cevapla
 7. Merhaba ben Özbekistan vatandaşıyım 3 sana Türkiyede türes olarak oturma izinli kaldım ağustos ayında Özbekistan geldim Ekim ayında oturma iznim doldu. Ben ocak ayında çocuğumla Türkiye gelmeyi düşünüyorum çocuğum ilkokulga gedyor gelince ne evrakları yapmam gerakiyor oturma izin alablirmyim tekrardan .
  Önceden
  Cevap için çok teşekkür

  Cevapla
  • Merhabalar, şu an için turistik ikamet izinleri durudurldu. Mülk sahibi olmayan yabancılar ikamet izni alamıyor maalesef

   Cevapla
  • Merhaba Admin
   Ben annem ve babam ikamet icin basvuru yaptig 1 sinelik Alaniyada kira parasini 1 sine peşin verdik vergisinide verdik 90 gün haber gelmedi ben 157 aradım ordan yardımcı oldular 4 gün sonra beni göç müdrüyü aradi söyledi göç idaresine yaklaşin Antaliyada artık onaylanmış ama söylemedi red etmişter ya yok ?ve ya adrese neden postayla gönderilmemiş ? Söyledi kendiniz yaklaşın..yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   Cevapla
   • Başvuru bilgilerinin elimizde olmadığı başkası tarafından yapılmış başvuruların durumlarını görüntüleyemiyoruz malesef

    Cevapla
 8. Merhaba ben Özbekistan vatandaşıyım 3 sana turist olarak oturma izinli kaldım ve ağustosta memleketma geldim ekim ayında oturma izni dolu ben çocuğumla beraber gitmeyi düşünüyorum be evrak olalar ne yanımda almam gerekiyor ve oturma izni alabirmiyiz

  Cevapla
 9. Merhabalar, ben kira sözleşmesi üzerine 1 senelik ikamet izni aldım, ocakta süresi bitiyor, amma kira sözleşmem devam ediyor. Turistik ikameti noter tasdikli kira sözleşmesinin devam etmesi halinde 1 seneden daha fazla uzata biliyor muyum? Dolgun cevaplarsanız sevinirim. Bu durumda okuya bileceğim kaynaklar da varsa bölüşün lütfen.
  Saygılarımla,

  Cevapla
  • Yerleşim yerine kayıdınız yapıldı ise e-devletten tarihçeli yerleşim yeri belgesi aşabilirsiniz. Her sene kira sözleşmesi ibraz etmek zorunda değilsiniz eğer adresiniz değişmedi ise

   Cevapla
 10. Merhabalar yaklasik 6 senedir turkiyede yasiyorum 75 bin dolar rakamina bir daire alicam. Fakat iskani yok dairenin. Bu neticede surekli ikametimi bu eve alabilirmiyim mal sahibi ikamet icin.

  Cevapla
  • Mesken olarak tapuyu alamadığınız sürece ikamet alamazsınız ama kurumsal bir firmadan aldıysanız ve satış sözleşmeniz var ve tapular proje tamamlandıktan sonra teslim edilecek ise onunla deneyebilirsiniz

   Cevapla
 11. sistem randevu tarihleri dolu diyor, baska ilçeden de randevu alamıyoruz. Bu nedenle vize süremiz dolacak ne yapmalıyız ?

  Cevapla
 12. Admin merhaba eşim yabancı uyruklu ama Türk vatandaş ligi’ni almış yaklaşık 11 yıldır Türkiye’de eşim annesini getirmek istiyor çoçuklara bakması için annesinin uzun kalması için ne yapması gerekiyor nasıl oturum alabiliriz

  Cevapla
 13. Merhaba, yabancı vatandaşın Ankarada mülk sahibi olup oturum ıkamet izni almasını sağlamak için alacağı dairede kiracı varsa ve hemen cıkmıyorsa göç idaresi bakımından nasıl bir uygulama söz konusu olur veya kendilerinin ikamet ve oturum adresi göstermeleri için kiracının çıkış yapılması istenirse tapu tarihinden itibaren kaç ay süre beklenmesi gerekir.Daire boş olmadığı için kiracı ile yeni sahibi yabancı vatandaş ile alakalı durumda ne yapılması gerekiyor..

  Cevapla
 14. Ukrayna li bir arkadaşım benden yanlarında misafir olarak gorunmeleri için noter den pasaportlarnı benim yanımda kalıyor olarak gostermemi sadece 2 ay yeterli olacağını söyledi. Noterden onay iptalini gerçekleştirirsem onlar sıkıntı yaşamaz değil mi?

  Cevapla
 15. BİR RUS VATANDAŞI 01 AĞUSTOS’ DA GİRİŞ YAPIP 27 EYLÜL’ DE ÇIKIŞ YAPTIYSA VE TEKRAR
  14 EKİM’DE GİRİŞ YAPTIYSA OTURMA İZİNİNE BAŞVURMAK İÇİN KAÇ GÜN SÜRESİ VARDIR?

  Cevapla
 16. Merhabalar türkmen arkadaşımın 2 yıllık ikamet tezkeresi biteli 40 45 gün kadar oldu vize ihlal cezasının çıkıp çıkmadığını nasıl öğrenebilirim. Çıkarsa da cezayı ödeyip aynı gün kapikule kapısından yada Kıbrıs tan çıkış giriş yapması yeterli olurmu. Yardım ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 17. Merhaba
  Güney Kore vatadaşıyım.
  Oturma izni 24.10.2022 tarihinde sona eriyor. Şuan çalışma izni başvurusunu tamamlamak üzere, Oturma izni uzatma başvurusunu da yaptım.
  Ay sonunda Kore’ye gidip 10 gün falan kalmam gerekiyor. Çıkış girişte sorun olacak mı?

  Cevapla
 18. Merhaba evimi ikamet almak için Ruslara 1 yıllık kiraya verdim ikamet aldıktan sonra evde çıkarlar ise tekrar ikamet almak için tutmak isteyen birilerine veya ikamesi olan birilerine kiraya verebilir miyim?

  Cevapla
 19. İyi günler.
  Arkadaşım Rusya dan İstanbula gelecek. Benim evimde misafir olarak kalacak.
  1 yıl kalacak. Oturum izni masrafları nekadar tutar. SAğlık sigortası da yaptıracak.
  Sizin firmanız üzerinden işlemleri yaptırırsak masrafların neler olacağını belirtebilir misiniz?

  Cevapla
 20. Merhaba Özbek vatandaşı Türkiye’de oturma izni çıkana kadar ev kiralayıp abonelikleri üstüne alabilir mi

  Cevapla
 21. Merhaba, ben yeni mezun oldum ve geçiş başvurusu yapmak istiyorum otelde kalmaya düşünüyorum, başvurmak için otelde kaldığıma dair bir belge almam gerekiyor, O belgede neyi belirtmem gerekiyor tam olarak kalıcağım sureyle ilgili, yani 1 sene oturma izni talep ediyorsam bir sene rezervasyonum mu olması gerek ?

  Cevapla
 22. Merhaba, ikamet izni basvurusu yaptık ancak randevu tarihinden önce vize süresi bitmiş olacak. Bu sürede ülkede kalabilir miyiz , bir cezası var mı?

  Cevapla
 23. Merhaba ben Özbekistan vatandaşıyım. Türk vatandaşı ile evliyim. Aile ikamet iznim 25.11.2022 tarihinde bitiyor. Şimdi eşimle işten dolayı yurtdışında yaşıyoruz. 13.02.2023 tarihinde Türkiye’ye 1 haftalık tatil yapmaya gelmek istiyoruz… Tekrar yurtdışına gidicegimiz için ikamet iznini uzatmak istemiyorum. Vizesiz 90 günlük oturumdan faydalanabiliyor muyum?

  Cevapla
 24. Trabzon Arsinyalı’da bir ay önce 35.000 dolara daire aldım, emlak oturma izni alabilir miyim? … milliyeti İsrail’dir

  Cevapla
  • 75.000 doların altında olduğu için tapudan alamazsınız, turistik için ise Trabzon Göç İdaresi ile görüşmeniz gerekir. Çok çalıştığımız bir bölge olmadığı için bilemiyoruz son durumları oradaki

   Cevapla
 25. merhaba, rusya vatandaşı arkadaşım son olaylardan dolayı türkiyede kalmak istiyor. En kolay ve makul nasıl ikametgah alabilir. 75.000 usd ye mülk almak istemiyor.

  Cevapla
  • Türkiye’deki Fas konsolosluğundan bayanın medeni hal belgesi ve doğum belgesi alması gerekli. Kendi ülkesinden getireceği belgeler sadece Fas’a özel olarak kabul edilmiyor iki ülke arasındaki anlaşma gereği

   Cevapla
 26. Merhaba. Oturum iznimiz 15 ağustosta bitti. bu süreçte eşim yurtdışındaydı. Kırgız vatandaşı. 15 nisanda çıktı 26 ağustosta geri geldi. Kaç gün içinde oturum almamız gerekir. 90 günlük turist vizesinden faydalanabiliyor mu? Son 1 yıldır belirttiğim tarihler haricinde oturum ile Türkiye de yaşıyoruz.

  Cevapla
 27. Merhaba.Hatay,Defnede yaşiyorum,Türkiye vatandaşiyim.Kiz kardeşim Ozbekistan vatandaşı.Benim yanımda yaşanması için ayile mı veye turistik ikamet mı yapılır?

  Cevapla
 28. Merhaba,22 yıldır türk varandaşim,romanya uyurukluyum.Anneme oturma izini almak istiyorum,72 yaşında.2008 yılında bir kere oturma izini aldım.vize kısa olduğu için oturma izini 1-2 yıl almak istiyorum.Ne tür oturma izini seçebilirim ve gereken belgeler nedir?sağlık sigortası ücreti nedir ve sigorta nerden alınıyor.Tşkler.

  Cevapla
 29. Merhaba ben ogrenciyim ankarada yasayorum kardesimle birde evimiz var. ikamet uzatmak icin basvurdum ama hala onaylanmadi. Seyahat etmek icin belge de vermediler. Yurtdisina ciksan 10 gunlugune donuste ne ile karsilasirim. Giris yasagi koyarlar mi bana?

  Cevapla
 30. Merhabalar,
  kıza arkadaşım Tunuslu ama türkiyede yüksek lisans yapıyor o yüzden türkiyede oturma izni var okuduğu için şu an da tunus da ve eylülün sonunda oturma izni bitiyor türkiyeye gelirse oturma iznini uzatabilir ama gelmeden yapabilir mi diye öğrenmek istiyor bana buradan vekalet falan verebilir mi mesela yani tunustan gelmeden bir şekilde oturma iznini uzatma şansımız var mı

  Cevapla
 31. Merhaba ben 7 senedir türkiyede ikamet ediyorum. Vatandaşlık almak istiyorum. İlk geldiğim yıl 5 sene peş peşe oturma izni açarsan ve ülkeden çıkış yapmazsan vatandaşlık ala bilirsin demişlerdi. Fakat hala vatandaşlık alamadım. Vatandaşlık almak için ne yapmam lazım?

  Cevapla
  • 5 yıllık ikamet kesintisiz olarak öğrenci olarak, tapu sahibi ya da çalışma izni ile olmalı. Turistik ikamet var ise vatandaşlık alamazsınız

   Cevapla
 32. Ben eşimle Rusya’da evlendim. Evlilik cüzdanımız Rusça. Moskova’da büyükelçiliğe evliliğimizi tescil ettirdik. Türkiye için aile ikamet izni başvurusu yapacağım.
  İstenen evraklar bölümünde evlilik cüzdanı için ne yapabilirim?
  Var olan Rusça evlilik cüzdanını yeminli tercüman ile çeviri yaptırıp noter tasdik ettirmemiz yeterli mi?
  Apostil şart mıdır?

  Cevapla
  • Apostilli olması gerek ama buradan da sonrasında evlilik cüzdanı alabilirsiniz. Ayrıca e-devletten alacağınız vukuatlı nüfus kayıt örneğini de eklerseniz sorun olmayacaktır

   Cevapla
   • peki Aile ikamet izni için ; yurtdışından ülkeye giriş yaparken Aile vizesi zorunlu mu ? yani eşime dönüş bileti alıp daha sonra iptal ettirerek turist olarak giriş yapsak , ikamet izni alabilir miyiz ?

    Cevapla
 33. Merhaba .erkek arkadaşım Türkiye’ye geldi burada çalışıp birkaç ay sonra da evlenmeyi düşünüyoruz hangi çalışma izninden yararlanabiliriz. 90 gün süresi var şuan yeni geldi

  Cevapla
  • İkamet izni olmadan çalışma izni alamazsınız, çalışma izni almak için firmanın yurtdışına talep göndermesi gerekir

   Cevapla
   • Merhaba bir konuda fikrinize ihtiyacım var yabancı uyruklu bir arkadaşım ilametini benim evime taşımak istiyor ben yasal prosedür nedir tam bilmiyorum yada cezai işlemi var mi anladığım kadarıyla oturma izni almak için yapacak bunu açıklarsanız çok sevinirim

    Cevapla
 34. Merhaba benim 11. aya kadar geçerli 7 gün ikamet süresi olan turistik vizem var. Türkiye’ye evlilik işlemleri için gelmem gerekiyor, bu süre yetmeyeceği için uzatmam gerekiyor mu? Ayrıca sağlık raporunu almam için geçici kimlik numarası almam gerektiği söylendi, geçici kimlik numarası kimlere veriliyor. Evlilik işlemleri için turistik vize uzatmaya başvuru yapabilir miyim?

  Cevapla
  • 7 gün yeterli evlilik için, turistik ikametler kaldırıldığı için evlenip aile ikametine başvurmanız gerekli

   Cevapla
 35. merhaba, kız arkadaşım ve ben yabancıyız. kız arkadaşımın çalişma izni var, kiralık evde oturuyor. ben de aile ikametine mi başvuru yapmaliyim ?

  Cevapla
 36. Ukraynalı aile arkadaşlarım var noter sözleşmesi yapmıyor ev sahibi günümuz az kaldı aile perişan olacak ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 37. Mrb afgan vatandaşıyım turkiyeye kaçak geldim éşim ve 1 çocuğum var nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  Cevapla
 38. Merhaba, ben Kırgızistanlıyım evlılk yoluyla Türk vatandaşi oldum. Kız kardeşimi yanima gelmesini istiyorum ıkamet izni yaptırmak istiyoruz. Nasıl yapa bılırız? Turistik olarak mı başvurmamız gerekiyor?

  Cevapla
 39. Iyi Gunler ! Isvec vatandasiyim ve Antalyada ev aldik tatillerde oturmak amaciyla. Oturum izni almak icin ne yapmam gerekir. Belli bir sure Turkiyde kalmak gerekiyormu yoksa sadece tapu ve pasaport ile oturum izni alabilirmiyim? Tesekkurler !

  Cevapla
  • Özl sağlık sigortası yaptırarak randevu almanız ve evrakları göç idaresine teslim etmeniz gerekir. Eğer 180 günde 90 gün kalma sınırını aşmıyorsanız almanız gerek yok ama geldiğiniz zaman 90 günden fazla kalacaksanız almanız gerekir. Detaylı bilgi için 0541 656 2737 numaralı telefona whatsapp’tan yazabilirsiniz

   Cevapla
 40. Selam eşimin evlenmemiz için getirdiği evrakta sorun çıktı en erken 10 günde çözülür gibi görünüyor ve eşimin vizesi ayın 5 de bitiyor. Benim sorum şu evlilik dairesinde ve göç idaresinden sordum cevaplar karışık biraz. Göç idaresinin cevabı eğer ben evraklar gelmeden aile oturum başvurusunda bulunup evlenmeyi başvuru tarihinden sonra yaparsam kabul olmaz diyor ve evlilik dairesine sordum eğer vizenin günü biterse ve evraklar hazır olursa evlenebilirizmiyiz diye sordum verdiği cevap ben sisteme girerim eğer pasaport’ta her hangi bir sorun olmazsa nikahı kıyarım diyor. Ben ne yapmalıyım Adimin lütfen yardımcı olurmusun ve alternatif için misafir veya turist oturumu için başvuruda bulun diyorlar

  Cevapla
 41. Merhaba
  Ben ailemle 1 senedir Istanbuldayim
  Özbekistan vatandaşıyım
  Uzatmaya başvuru yaptık
  Ancak 3 aylık süre ile geldi
  3ay sonra 2 kez uzatma yapabilirmiyim
  Yine 3 aylık gelecek mi?
  Şimdiki başvurudaki ödeme ler bi sonrakine geçerli olurmu?

  Cevapla
 42. Öğrenci ikamet izni 30 temmuz bitecek ve yurt dışında gittim eğer ikamet izni süresi yurtdışındayken bitmiş işe tekrar geri dönebilir miyim ? Yurt dışına gitmeden önce öğrenci iaet izni uzatma için başvurdum ve şu an kartım başım aşamasında ne yapmalıyım?

  Cevapla
 43. Merhabalar benim Bi sorum olacaktı peki turkiyeye kaçak gelmiş olan bir aile burada ikamet etmesi için ne yapmalı

  Cevapla
  • İnsani ikamet şartlarını sağlıyorlar ise Göç İdaresi’ne başvurabilirler, aksi takdirde yakalandıkları yerde sınırdışı edilirler

   Cevapla
   • Benim nişanlim uzatma başwuru yapyo sagte makbuz koyolar sonra dawa açtik dawa kazandik başwurduk ret berdi sorduk 2ay kaçak kaldik gününüz war diyo ne yapa biliris Türkmenistanliyis

    Cevapla
 44. Merhabalar,
  Rus vatandaşı arkadaşım uluslararası gemicilik işi yapan, yabancı bir şirkette 6 ay çalışıp 6 ay izinli oluyor, şuan ailesi rusyada ikamet etmektdeir. Mevcut yaptırımlardan dolayı ailesine para göndermede sıkıntı yaşıyor. Mevcut sıkıntılar geçinceye kadar ( 1-2 yıl) mevcut dairemi kiralayıp, ailesinide getirip kiralayacağı dairem üzerinden kendisi ve ailesine ikamet izni alabilirmi, alabiliyorsa konu ile ilgili yardımcı olmanız mümkünmüdür, ikamet alamıyor ise nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz.

  Cevapla
 45. Aile ikamet uzatma basvurusundan ne kadar sure sonra onay gelir? Yurtdisina cikmamiz gerekecek, bir iki haftaya onay gelip 15 gunluk cikis izin kagidini alabilir miyiz?

  Cevapla
 46. Merhabalar. İkamet izni bittikten 18 gün sonra başvuru yaptığımız için göç idaresindeki görevli tüm dosyalarımız eksiksiz olmasına rağmen kabul etmedi ve çıkış-giriş yapmamı söyledi. Şimdi en yakın zamanda çıkış yapsam bile, ikamet izninin son tarihinden yaklaşık 1,5 ay gecikmeli çıkış yapacağım. Bu durumda ülkeye giriş yasağı söz konusu olur mu?

  Cevapla
 47. yabancı uyruklu birisini evimde oturuyor olarak gösterirsem bana bır zararı varmıdır, bizimle yaşamayacak

  Cevapla
 48. Merhaba,
  Ukrayna vatandasiyim. Daha once 3 sefer vize aldim Izmir’de.
  Ikamet icin, 1+1 yil ve en son 6 ay verdiler. Giris cikis yapip su an 90 gun icin girdim, 60 gun var. Kilis’ten ev alacaktim ama orada yabanciya satis olmuyormus.
  Gaziantep’te yabanciya ev satisi varmi ev satin alsam ikamet icin basvuru yapabilirmiyim ?
  Tesekkurler

  Cevapla
 49. Merhaba, ben İstanbulda yüksek lisansdan mezun olacağım yakında. Göç idaresi websitesinde mezuniyetden 6 aya kadar müracaat edenler için bir yıllık ikamet izni verildiği belirtilmiş. Buna göre mezuniyetden sonra çıkış-giriş yapmadan ikamet izni başvurusunda bulnabilirmiyim? Eğer evetse, bunun türü turist ikamet izni türünden mi? Bunu yapmak için ikamet izni geçişi mi yapmalıyım yoksa yeniden ilk defa ikamet izni alıyor gibi mi yapmalıyım? Teşekkürler.

  Cevapla
 50. Merhabalar
  Afganistan uyrukluyum 10 yıldır Türkiye’de ikamet ediyorum, Ramazan Bayramı’nda Marmaris’e gittim, jandarma kimlik kontrolü yaptı ve dedi ki bundan sonra başka ile gittiğinde göç idaresinden izin almam gerekiyormuş, ikamet türüm ise KISA DÖNEM (E).
  İlk kez böyle bir şey duydum, doğru mudur?

  Cevapla
 51. merhabalar,

  kayınvalıdem ıcın kırgız vatandası bı bayan yardımcı oluyordu kayınvalıdemı 10 gun once kaybettık. kayınpedere bakması ıcın devam edebılırsın dedık fakat bıze, 10 ay önce oturma ıznının bıttıgınden bı Kırgızıstana gıdıp 3 ay kaldıktan sonra gelebılecegını soyledı. eger 1 yılı gecerse kaçak oturma oluyor sanırım sonrası ıcın 5 yıl gıremem Türkiye ye dedı doğrumudur. bılgı Verebılırmısınız.siz nasıl bır yol izlersiniz bu durumda

  Cevapla
  • 6 ay ile 1 yıl arası ihlallerde para cezasını ödeyerek çıkanlar 3 ay sonra geri gelebilir. Ama şu an turistik ikamet izin başvurularında Türkiye genelinde problem var, geldiktem sonra izin alamayabilir.

   Cevapla
 52. Merhaba.erkek arkadasim 30gundur igdirdadir.oturma izni almak istiyor.nasil ala bilir?calismiyor,ama kiralik dairede kaliyor.yardim ederseniz sevinirim.Azerbaycandan yaziyorum.

  Cevapla
   • Selam merhaba fastan kız arkadaşım geldi evlilik yapacağız evraklarimiz hazır ama hukuki evlenebilirlik belgesi istiyorlar fas konsolosluğu başka nasıl yol izleyebiliriz

    Cevapla
    • Fas ile Türkiye arasında para karşılığı yapılan evlilikler yüzünden problemler var. Biz de yardımcı olamıyoruz maalesef

     Cevapla
 53. Merhabalar, ben burda öyrenciydim.Okul bitdi geçiş başvurusu etdim.Cevap bekliyorum. Ama e-devletden artık oturumumda kapandı. Eger redd gelirse ne yapmam lazım ?

  Cevapla
 54. Merhaba ben aile ikamet izni alicaktim. Belarustan gelirken hangi belgeler apostil yapmam gerekiyor. bir de eşimin çocuğu var benden olmayan.onun için hangi belgeler gerekiyor?

  Cevapla
  • Burada evliliğiniz tescilli ise eşininiz pasaportu yeterli. Çocuk için ise apostilli doğum belgesi, velayeti tamamen annede ise apostilli velayet kararı, değil ise babasından apostilli muvafakatname

   Cevapla
 55. 5sene türkiyeden çıkış yapmayınca ve bu 5 seneden 3 senesini öğrenci olarak geçirdiysem
  Vatandaşlık dilekçe yazabilir miyim veya ikamet izni almak için sıkıntı Yaşar mıyım?

  Cevapla
 56. Merhaba ben Türkmen 3 sene kaçak kaldım giriş çıkış yapmadan oturma izni başvura bilir miyim

  Cevapla
  • İyi günler. Oğlum Uluslararası Antalya turizm akademisinden mezun oldu. Antalyada çalışmak için bir otel buldu ve çalışma izni için başvuru yapması lazım. Daha öğrenci ikamet izni süresi bitmedi. Bitmesine 2 ay var. Otel iki aylık izini sıfırlamasını, ondan sonra çalışma iznine başvurabileceğini söyledi. Bugün kendisi Antalya göç idaresine gittiğinde iptal etmenin mümkün olmadığını söylemişler. Ne yapmamı tavsiye edersiniz

   Cevapla
 57. MERHABA
  Özbek yakınım ekim 2020 de para cezasını ödemediği için 5 sene giriş yasağı verdiler. İşveren olmadığı için de çalışma izni vizesine başvuramıyoruz. Burdakı Türk konsolosluğuna turizm vizesi için başvursak alabilirmiyiz.

  Cevapla
 58. Merhaba kız arkadaşım turist olarak Türkiye’de kalıyor ikamet dolacak ama ev kiralamadan benim yanımda kalacak bu durumda nasıl ikame uzatabiliriz bu mümkünmü

  Cevapla
  • Noterden misafir taahhütnamesi verebilirsiniz. Başvuru için gerekli sigorta ve danışmanlık için bizi arayabilirsiniz; 0541 656 27 37

   Cevapla
 59. Meraba ben ibb göç yardımı aldım nakliye yardımı ama tekrar istanbul.a gelmek ikamet almak istiyorum ala bilirmiyim bana diyorlar 5sene ikamet alamazsın diyorlar bilgilendirirseniz sevinirim 05359745465

  Cevapla
 60. Merhaba ban öturma iznim bitmeden 60 gun önce uzatma başvurusu yaptım ama bana eksik evrak istediler gelir belgesi ve seyahat plani bunlari nasıl ve nerden alabilirim

  Cevapla
 61. Meraba Ben ozbekistan vatandaşıyım ikamet izni uzatmaya başvurmam gerekiyor amma adres kaydi yaptırmadım adres kaydi ister diye duydum kira kontrat yapmam gerekiyormu tekrardan ev sahibim şu anda virüs dışarı çıkmaz napabilirim yine turk vatandaşıyla evliyim bi evde yaşıyoruz resmiy nikah için memleketten evrak bekliyoruz ikametim bitmeden resmiy nikah yapsak aile ikamete başvururum diye düşünüyorm amma yinede adres kayıt lazımmı ev sahibi çıkamam diyor notere gitmek için bilgi verirseniz sevinirim önceden teşekkürler.

  Cevapla
 62. Merhaba, bir kac yerden yeni duyrular geldi kulagima ve diyorlarki yabanci uyruklar hespata 30 bin Tl olmasi lazim 6 Ay Türkiyede kalmak icin. Boyle birsey var mi?

  Cevapla
 63. Merhaba, ben mavi kartliyim, esim yabanci, esime oturum izni almak istedigimde aile ikamet izninden faydalanabiliyormuyum?

  Cevapla
 64. ben 4 senedir türkiyede turist vizesi ile aylemin yaninda yasiyorum. Özbekistan vatandasiyim.

  Burda simdi kendi evime gectim, kira da oturuyorum.

  3 ay sonra oturma iznim bitiyor. tekrar uzatabilirmiyim? uzun süreli müracat etsem olurmu? tekrarmi turistik almam lazim? yeni kanunlar neyi gerektiriyor?

  Cevapla
 65. Merhaba.kırgız vatandaşı eşim için 2 yıllık aile ikamet izni başvurusu yaptık ücreti 2 yıllık ödedik ama 1 yıllık geldi.ödediğimiz ücretin fazlasını geri alabilir miyiz. Teşekkürler

  Cevapla
 66. Merhaba, Türkiye Cumhurıyetı vatandaşıyla evlıyım. Türkıye ye 03.10. 2020da girış yaptım. 28.11.2020da resmı nıkah kıyıldı. Malasef malum sebeblerden dolayı oturma ıznı başvuru yapmamız gecıktı. Şımdı 21.02.2022 tarıhında randevumuz var. Ben ceza parasını ödeyıp gırış çıkış yapmam gerekırmı? Nıkah cuzdanımız var

  Cevapla
 67. Merhaba ben Iran vatandasiyim 1 yillik oturumum yakinda bitecek uzatma icin basvuru yapmam lazim ama bütün islemleri bastan mi yapmam lazim?yani yine ayni ücretlerimi Ödemem lazim?

  Cevapla
  • Sigorta bedeli + 80 usd + 160 TL ödemeniz gerekir, adres kaydınız varsa e-devletten alacağınız yerleşim yeri beşlgesi, başvuru formu, 4 fotoğraf ve sigorta yeterli olur

   Cevapla
 68. iyi çalışmalar kız arkadaşım filipin vatandaşı eskiden çalışma izini vardı ama sonra turist vize almış ama 2020 yılında bitti ve 2020 ocak ayından beri kaçak bu durundan nasıl kurtulur ceza parasını öderse günü birlik yurt dışına giriş yapabilir mi yoksa ülkesine gidip vizeye mi başvurması gerekir

  Cevapla
   • Merhaba iyi çalışmalar. Yabancı uyruklu erkek arkadaşım 5 yıldır turizm izni ile Türkiye İstanbul’da yaşıyor. İkametgah iznini yenilemesi gerekiyordu başvuru yaptı reddedildi cevabı geldi. Nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olabilir misiniz.

    Cevapla
    • Yeni uygulama gereği 4 seferden fazla turistik uzatma yapılmıyor. Aile veya mülk sahibi olanlar haricinde ikamet izni alınamıyor maalesef.

     Cevapla
 69. Merhabalar ben oturma izni uzatmak için evrakları teslim etmiştim 1 ayı geçti ama ben hattımı kaybettim mesaj gelmiyor PTT gittim barkod numara istedi ben nerden alabilirim barkod numarayı yardamci olurmusunuz lütfen

  Cevapla
   • merhaba benim Annem için ikamet izni uzaltmasi yapıyoruz ama şu anda Annem Çanakkale de ve otobüsler durduğu için İstanbul’a geleniyor 2 gün sonra göç idaresi başkanlığı na gitmek gerekir boyle durumda ne yapabiliriz randevu günü gelmişti
    Teşekkür ederim

    Cevapla
 70. Merhaba benim ikamet iznim bitiyor o yüzden giriş çıkış yapmam lazım memleketime gidersem orada ne kadar süre kalmam şart

  Cevapla
   • Merhaba. 90 gun Turkiyede bulundum. 90 gun bitmeden İkamet iznine başvuru yaptım, redd geldi. 10 gün zaman verildi çıkış için. 10 gün bitmeden çıkış yaptım. Turkiyeye ne zaman döne bilirim.

    Cevapla
 71. Merhabalar. Türkiyeye ilk girişte ikamet izni için hangi evraklar lazım? Yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Türkiye’ye girişte pasaport ile girilmesi yeterli, evlilerin apostilli velilik belgesi, 18 yaş altı çocukların apostilli doğum belgesi, Türkiye’ye gelmeyen ebeveynin ise apostilli muvaffakatnamesi gerekebilir

   Cevapla
 72. Merhaba, benim ikamet iznim bitmek üzere, geçen sefer bir ev kiralamıştım şimdi ise taşındım ve babamın evinde oturuyorum ama tapuda daire değil ofis yazıyor, ve ben öğrenciyim.
  Acaba tapuda ofis yazdığı için sorun olur mu.?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Bu gibi durumlarda uygulama farklılık gösterebiliyor göç idareleri arasında, kesin bir şey sözyelememiz mümkün değil maalesef

   Cevapla
 73. Merhaba, Ben öğrenciyim, ikamet sürecim bitmek üzere evi değiştirdim, babamın evinde oturuyorum şimdi sadece tapuda ev değil ofis yazıyor, ikameti yeniletmek için sorun olur mu ? Yani ofis yazdığı için .
  Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

  Cevapla
 74. Merhabalar ben türkmenistan uyrukluyum daha önce çalışma iznim vardı ve başka bir işe geçiş için başvuruda bulundum onay gelmedi sonra oturma izine başvurduk meğerse 10 günden fzla olmuş kaçak kaldım şimdi dubai dayım çıkış giriş yapyorum geldikten sonra ne yapmalıyım kısa dönem turistik amaç lı oturma izine başvuru yapsam olurmu ve onu ilk başvuru gibimi yapıcağım cevap verirseniz ve bu konuda azda olsa bilgi verirseniz sevinirim saygılar

  Cevapla
 75. Merhaba öğrenci oturma iznim var ama ev sahibi bize elektirik ve qazi devr etmediği icin su an oturdugumuz evde kayitli gozukmuyorur tc de var sorun olurmu bize

  Cevapla
 76. Merhabalar. Oturma iznimi uzatıcam fakat kira sözleşmem olduğu yerde kalmıyorum şu an arkadaşımın yanında kalıyorum (kendisi kiracı) Bu durumda ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Merhaba Ben 6 ay icinde ilk 40 gun kaldim getdim ikinci kes 80 gun kalmis oturma iznine bas vurdum randevu aldim Parayi odedim hic bir tepki ve ya bilgi verilmedi belge verdiler bende tam Iki ay bekledim mesaj gelmeyince goc idaresine getdim olumsuz dediler yeni iptal etmisler ben ne yapmaliyim kanunu bilmediyim icin boyle oldu memurlar ki bilmeleri lazim Ben nasil yapacam ne yapmaliyim lutfen bana bilgi verin rica ediyorum

   Cevapla
   • bende ayni durumdayim iptal geldi geldim burda 45 gun kaldim çiktim bir daha 1 hafta sonra gelldim 80 gun sonra başvurdum iptal geldi neden

    Cevapla
 77. Peki oturmam kartı 03.01.2022 tarihinde bitiyor , red gelirse , tabiki Allah korusun, çıkış giriş yapıp geri dönebilir miyim acaba ???

  Cevapla
 78. Merhaba ben Turkmenistanliyim. Turkiyede universite mezunuyum simdi ozel sirketten is teklifi aldim. Ogrenci ikametim bitmisti ve cikis giris yaptim. Simdi ikamet izni icin basvuru yapmam gerekiyormu yoksa firmamin bana yapacagi calisma izni yeterli oluyormu.

  Cevapla
 79. Benim nişanlımın evraklarını teslim ettik bize bir evrak verdiler 15 gün giriş çıkış için 25 günü geçerse ne sıkıntı olur?
  Bize verdikleri evrak onaylanmış anlamına geliyormu?
  Kayın babamin rahatsızlığından dolayı orada yoğun bakımda yatigi için yani gecikme olursa ne olur

  Cevapla
   • İkamet onaylanmış ama postahane den alamadan çıkış yapmak zorunda kaldı ama daha gelemedi bu hafta gelecek evrak geri gittiyse ne yapmam lazım giriş çıkışında sorun olurmu

    Cevapla
    • merhaba 15 gun gecti mi dönüşte? bende de aynı durum var onaylanmıs oturumum fakat 15 gunden fazla kaldım yurtdısında

     Cevapla
   • Merhaba benim ikamet uzatmak için aldığım randevu günü bana mesaj olarak iletilmiş ama telefonum bozuk olduğu için mesajı göremedim, gelen randevu tarihi 08.12.2021 de…. eski kimliğimin bitiş tarihi 30.12.2021de ne yapabilirim

    Cevapla
 80. Evimde iran uyruklu yabancı kiracı var benden tapu fotokopisi istiyor bir sakıncası var mı?

  Cevapla
 81. Merhaba. Ben ve 7 yasindaki kizim Kazakhstan vatandasiyiz. 5 yil boynca kisa ikamet ile turkiye de yasiyoruz. Fakat son uzatma 11.10.2021 red edildi. Kizim Turkiyede 2 sinif Ogrenci kayit belgesi var. Bizde cikis giris yapmak zorunda kaldik. Simdi Turkiye deyiz, burda yasal olarak kalmamiz icin ne yapmak gerek

  Cevapla
 82. Merhabalar, yanımızda çalışan yabancı abla, ikametini uzatmak için Göç idaresine gidip bizden imza atmamızı istedi. Nerede oturduğuna dair. Biz ev sahibi olarak imza atmak gerekli mi?

  Cevapla
 83. merhaba.benım ıkamet iznim 12 aralıkta bıtıyor. randevu aldım 24 aralıkta randevum. 12 gun gectigi icin 1 sorun olurmu?

  Cevapla
 84. Merhaba ben türk vatandaşıyım yakın bir arkadaşım filistinli ve 2 senedir türkiyede oturum izni var. Arkadaşım daha önce yalnız yaşıyordu şimdi benim yaşadığım eve taşındı. Bu sene yine oturum almak istiyor. Bende kiracıyım onun için başvuru yaparken ne yapmalıyız?

  Cevapla
 85. Merhabalar benim 10 yıllık bir evliliğim var ve Eşim Fas uyruklu, 2 cocugum var ve Eşim şuan hamile,devamlı yurtdışında yaşadığımdan dolayı evlilik evraklarını Türk konsolosluğuna verdim, ve şimdi turkiyeye geldik ikamet işlemlerini hepsini hallettim ve eşime ikamet aldım, Ama yinede il göçmen idaresi benden Eşim için fastan adli sicil kağıdı istediler apostilli olarak 6 ay süre verdiler ve benim iznim bitiyor 1 ay sonra gitmem gerekiyor,çıkmaza girdim, bu belge acil gereklimi acaba, çünkü daha önce Türkiye konsolosluğunda evlilik yaptığımdan dolayı evrakları vermiştim Bi sıkıntı olurmu getirtemezsem eger,bu arada ilk ikameti olduğundan dolayı 1 yıllık yaptılar, eğer o evrakı şimdi değilde, 2 ikamet uzatma zamanında getirirsem olurmu? Teşekkürler

  Cevapla
   • Merhabalar ben şu an nişanlıyım ve Giresun’da oturuyorum oturma iznimi uzatmak için giresundaki adresimi misafir olarakmı göstermem lazım lütfen yardımcı olurmusunuz Türkmenistan vatandaşıyım çok teşekkür ederim

    Cevapla
    • Giresun’daki Göç İdaresi ile görüşebilirsiniz. İller arası uygulamada farklılık var, orada durum nasıl bilemiyorum

     Cevapla
 86. Merhaba,
  Evimde Özbekistan’lı bir çalışan var. Oturma izni yenileme zamanını geçirmiş. Geç başvuru yaptığı için de red gelmiş. Şimdi çıkış giriş yapmam gerekiyor diyor. Çıkış yaptıktan sonra bir kaç saat içinde geri dönse sorun oluyor mu? Bir kaç gün kalması mı gerekir?

  Cevapla
  • Merhaba admin
   Ben türk vatandaşıyım eşim özbekistan vatandaşı 2019 nisan ayında türkiye geldi eşim vizesi bitti ve bir yıllık oturma izin aldik bir yıllık oturma izini bitmeden resmi nikah yaptık ama aile ikamet iznine falan başvuru yapmadım evlilik cüzdanı var resmi nikahliyiz ama biz aile ikametgah başvurusu falan yapmadık ve suan beraber yaşamıyoruz bir yıldan fazla oldu birlikte değiliz resmî imkanımız var ama birlikteliğimiz sonlandirdik bir yıldan fazla oldu sormak istediğim şimdi eşim türk vatandaşlığı alabilir ki kendisi gidip ıkinci sorum ise Suan kaçak mi sayılır

   Cevapla
 87. Merhaba, adım Selçuk. Eşim Türk vatandaşlığına geçmesi için müracaat ettik, ama süremiz azaldı,göç idaresinden randevu alacağız, Türkiye’ye vize ile giriş yapmıştık. Vize bitiş süresi (11.08.2021) sorum şu. Şimdi oturum uzatma işlemi yapacağız kaç lira ödeyeceğim. Çok teşekkür ederim. Zaman ayırdığınız için.

  Cevapla
 88. merhaba yabancı turistik oturma izni için oturulacak evin kira bedelini 1 yıllık peşin öderse tek sefer için 1 yıl verilir mi veya 1 yıl uzatabilir mi

  Cevapla
 89. Merhaba ben 2018 senesinde cıkış giris yapıp oturma izin almıstım 2020 senesinde 5 gün gecmiş suresi bitti ve kacak kaldım ne yapabilirim acaba lütfen cevap veriniz

  Cevapla
 90. yabancı bir arkadaşımın oturma iznini uzatması gerekiyor. arkadaşım kirada oturan birinin bir odasını kiraladı. oturma iznini uzatması için bu evde ikamet ettiğini gösterebilir mi? mesela alt kira sözleşmesi yaparlarsa geçerli olur mu?
  “Kira sözleşmesi ile birlikte tapu fotokopisi ve ev sahibinin kimlik fotokopisi de talep edilebilir.” denilmiş. bu durumda; “alt kira sözleşmesi + tapu fotokopisi + ev sahibinin kimlik fotokopisi” yeterli olur diyebilir miyiz?

  Cevapla
  • Ana kira sözleşmesinde alt kira sözlşemesine izin veriliyorsa olabilir. Ya da noterden misafir taahhütnamesi verilebilir

   Cevapla
 91. Merhaba
  Bir sorucağım , benim ikametim 08.10.2021 süresi bitmiştir ve uzatma yapmak istedim ama sistem yaziyor ki her hangi bir ikamet izni kaydı bulunamamıştır.
  Bunu tekrar başvur yapabılır mıyım?

  Cevapla
 92. Merhaba! Ben Azerbaycan vatandaşım oturmaiznim sürsei bitdi 2 gec randuvu aldım yarın hatçrc parası yatrmaya gedcem iptal gelirmi sizc

  Cevapla
 93. Merhaba! Ben Azerbaycan vatandaşım oturmaiznim sürsei bitdi 2 gec randuvu aldım yarın hatçrc parası yatrmaya gedcem iptal gelirmi sizce??

  Cevapla
 94. İyi günler efendim.
  Ben Azerbaycan uyruklu bir öğrenciyim. 18 eylülde Türkiyeye geldim. Ama Azerbaycan’dan gelirken pasaportla değil, kimlikle geçtim. Bu oturumda sorun olur mu? Sorun olursa ülkeden çıkıp yeniden girsem olur mu?

  Cevapla
 95. Merhabalar ben turistik oturma izni için baş vurdum hatta evraklarimi teslim ettim adrese kart kargoyla geldiği zaman evde değilsem evdeki başka kişiye teslim edilirmi

  Cevapla
 96. Merhabalar! Ben Özbekıstanlıyım. 05/03/2021 İkamet izni için başvurdum! Bir kaç gün sonra mesaj geldi onaylandı diye, Sonra 1.2 ay geçtı böyle ikamet izni yapan arkadaşlardan sordum onaylandı diye mesaj geldiyse erkin çıkması lazım dediler 90 gün içinde çıkabilir diye yazilmişti ordan verdikleri kağıtta bugüne kadar bekledim ama bana onaylandi dedikten sonra Birtane mesajda gelmedı kimse aramadi merak ettiğim için bugün İkamet izni sorgulamasına baktırdım orda yazılıyor dağıtıcıya vermişler adreste yok, kapalı haber kağıdı bırakıldı diye PTT’ya bırakmış, orda 1 ay falan kalmiş, bekleme süresi bitti diye gönderilen yerine iade edilmiş ama gerçekten bana Birtane olsa bile mesaj gelmedi yada dağıtıcı eve gelmedi. PTT ya bırakmış onunda haberi bile gelmedi şuan napmam lazim? Yardım edin nasil alabilirim veya nerden alabilirim. Cevap verseniz sevinirim!

  Cevapla
 97. merhaba. eşim ve ben yabancızyızç .eşim çalişma izni almiş. ben aile ıkameti için başvuru yapabilirmiyim?

  Cevapla
 98. Merhaba ban Özbekistanlıyem ikamet ıznını uzatmasını kaç gün önce randevu almam gerekiyor

  Cevapla
 99. Ben türk vatandaşıyım faslı bir bayanla evleneceğim ikamet izni ne hangi belgeler gerekiyor teşekkürler

  Cevapla
  • Nikah öncesi ise turistik sonrası ise aile ikameti alınmalı. 0242 237 0407 numaralı telefondan bize ulaşarak detaylı bilgi verebilirseniz yardımcı olmaya çalışalım

   Cevapla
 100. Fas vatandasiyim 4 yildir evliyim oturum izni aldim gocu dairesinden turk vatandasi olmak icin ne yapmaliyim

  Cevapla
 101. merhama tunus vatandası esmın pasaportunu degıstırdım ikamet basvurusu icin rendevu alamıyorum

  Cevapla
 102. ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım ancak işim gereği Arabistan da ikamet ediyorum şubat ayında Taylant vatandaşı olan biriyle Türkiye de resmi nikah yaptım. Eşim için Türkiye de ikamet izni alabilir miyim, alabiliyorsam bunun hangi ikamet türünde olması gerekiyor bilgi verebilirseniz çok seviniirim

  Cevapla
 103. 12 07 2020 oturma izinimin bitiş suresi ben 11 06 2020 baş vurdum 6 ay bana mesaj gelmedi goç idaresine gittigimde beklememmi soylediler 12 12 2020 yine gittim tekrar baş vurun dediler ve bende tekrar baş vurdum 2021 3 ncu ayda mesaj geldi ceza odemem gerekdigi mesaj. Gittim odedim odendikten 1 ay snra bana iptal mesaji geldi.😖 Neden peki madem iptal edeceklerdi neden ceza odetler. Ayrica suç bnm değil ki Şimdi çikiş yaparkende ceza odenecek o yetmedi 3 ay giremicaksin diyorlar bu doğrumu

  Cevapla
 104. Merhaba, doktora öğrencisiyim ve zorlu tez çalışmalarımdan dolayı normal eğitim süresinde mezun olamadım. azami eğitim hakkı sürem 2021-2022 bahar yarıyılı sonuna kadar devam edecek. Daha önceden bu sürenin sonuna kadar ikamet izni almak istedim fakat göç idaresindeki sorumlu kişi böyle bir şeyin imkansız olduğunu, birer yıllık sürelerle ikametim uzatılacağını söyledi. Geçmiş yıllarda da 1 yıl süreyle uzatıldığı için bu seferde aynı şekilde 1 yıl uzatıldığını düşünerek ikamet izni belgesindeki bitiş ayını (9 değil 2 olmasını) sehven algılamamışım [ikamet İznimin Bitiş Tarihi: 28/02/2021]. Fark eder etmez, ilk başvuru yapıp, mazeret dilekçesini hazırladım.
  1-Sizce bu mazeret geçerli görülür mü?
  2-10 Mart’tan beri kaçak sayılıyor muyum, yoksa tam ikamet izni bitiş tarihinden iki ay sonra (28 Nisan) mı kaçak sayılacağım?
  3-Kaçak sayılırsam eğer, 10 gün içerisinde çıkış yapmak zorunda kalacağım doğru mu?
  4-Kovid’ten dolayı ülkeme gitmek için ülkemden den giriş izni almak çok zor, acaba o izin gecikirse ve 10 gün içerisinde çıkış yapamazsam ne olacak?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Eğer 10 günden uzun gecikme yaşamadıysanız problem yaşamazsınız

   1-Son kararı göç idaresi verir
   2-İkametiniz bittiği anda kaçak sayılırsınız ama başvurunuzun sonuçlandırılmasını bekleyebilirsiniz
   3-Başvurunuz red edilirse evet
   4-Kapıların kapalı olduğu ülkelere kolaylık sağlıyorlar zaten

   Cevapla
 105. Merhaba, doktora öğrencisiyim ve zorlu tez çalışmalarımdan dolayı normal eğitim süresinde mezun olamadım. azami eğitim hakkı sürem 2021-2022 bahar yarıyılı sonuna kadar devam edecek. Daha önceden bu sürenin sonuna kadar ikamet izni almak istedim fakat göç idaresindeki sorumlu kişi böyle bir şeyin imkansız olduğunu, birer yıllık sürelerle ikametim uzatılacağını söyledi. Geçmiş yıllarda da 1 yıl süreyle uzatıldığı için bu seferde aynı şekilde 1 yıl uzatıldığını düşünerek ikamet izni belgesindeki bitiş ayını (9 değil 2 olmasını) sehven algılamamışım [ikamet İznimin Bitiş Tarihi: 28/02/2021]. Fark eder etmez, ilk başvuru yapıp, mazeret dilekçesini hazırladım.
  1-Sizce bu mazeret geçerli görülür mü?
  2-10 Mart’tan beri kaçak sayılıyor muyum, yoksa tam ikamet izni bitiş tarihinden iki ay sonra (28 Nisan) mı kaçak sayılacağım?
  3-Kaçak sayılyorsam eğer, 10 gün içerisinde çıkış yapmak zorunda kalacağım doğru mu?
  4-Kovid’ten dolayı ülkemden giriş izni almak çok zor, acaba o izin gecikirse ve 10 gün içerisinde çıkış yapamazsam ne olacak?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 106. Merhaba, ikamet iznini red gelir ve 10 gun içinde çıkış tebliği gelirse; bu 10 gun içinde çalışma izni başvurusu yapılabilir mi? Yapılırsa giriş çıkış yapmadan kalınabilinir mi?

  Cevapla
 107. merhabalar,benim oturma iznim iptal olundu göç idaresinde.Bana sınırdışı uyqulaması yapdılar(çıkış izin belgesi)30 gün süre verdiler bende bu süre içerisinde 30 aralık 2020 Türkiyeden çıkış yapdım.Size sorum ben çıkarken polis benim çıkış belgeme bakdı,amma ceza parası almadı kaç defa söyledim dedi 3 ay deport olundun, ben dedim kaçak kaldığımda her zaman para veriyordum dedi burda yazılmış sen para vermesende olur.Amma ben endişeliyim lütfen bana söylermisiniz ben hakikanmı 3 ay oldum??

  Cevapla
   • merhabalar . eşim için bir sorularım olacak .
    eşim Türkiye de ikamet ediyordu . 2019 / 11 / 28 da memleket e ziyarete gitti orda yaklaşık 4 ay kaldı . onun ikameti 2020 /04 / 25 de bitiyordu .
    2020 03 / 01 / de Türkiye ye geri döndü .
    ikamet süresi bitmeden önce uzatma başvurusu yaptık .
    sonra korona çıkmış . mülakatımız yaklaşık 2020 / 05 olmuş . mülakat gününde bize dediler ikameti iptal edilmiş 2020/ 01 / 01 . dan itibaren .
    çıkış yapmanız gerek .
    biz dedik nasıl böyle birşey oluyor ki . eşim 2020 / 03 / 01 de giriş yaptı . siz ikameti 2020/01/01 dan itibaren ikameti iptal edilmiş . biz ne yapacanızı bilemek bide korona döneminde o zaman çıkışlar imkansız . 2021 /02/ 17 de eşim çıkış yaptı . ama çıkışı yapıca
    bizden yaklaşık 2500 TL ceza kesmişler. siz ikametiniz 2020 /01/01 dan itibaren iptal edilmiş
    adresinizi de silinmiş bide
    çıkış yaptıktan sonra 2021/08/17 dan önce eşime vize olmıyacak . şimdi bu durumu için ne yapmamız gerek her şey haksız oldu .

    Cevapla
    • Söylediklerinizden net bir sonuç çıkarmak zor, adresten silinmiş olması adreste bulunamadığı için olabilir ama sadece bir tahmin. Hangi ülke vatandaşı olduğunu yazmamışsınız o yüzden ceza ve vize durumları hakkında bir şey söylemek mümkün değil maalesef

     Cevapla
 108. Merhaba, çalışma izin ve SGK iptal olduktan sonra oturma izine başvurdum ama süresi gelince yabancı şubede benim oturum izini mi reddetti yani vermedi çıkış yapacaksınız dedi peki ne yapmam lazım…..

  Cevapla
   • Merhaba ben azeri vatandaşıyım 24 ekimde ikamet iznine başvuru yapdım 1 ay gecdi bana hec bir sms falan gelmedi aradım göc idaresini 90 gün icerisinde onay geliyo dediler 2 ci ayda oldu yine ayni durum oldu beklemededi hala söylenildi bu ay 24 de 3 ay olucak dun aradim tekrar iptal gelmiş dediler bana . Bana hic bilgi verilmedi redd mesaji gelmesi gerekiyodu. Şimdi cezali duruma düsdüm 3-6 ay arasi deport ola bilirim. Nasil yapayım ben mağdurum onların hatası rica ediyorum bir yönlendirme bilgiıendirme yapa bilirmisiniz neyapmalıyım?

    Cevapla
    • Göç İdaresi’nin verdiği kararlar sonrası herhangi bir yorum yapamayız ama çok geçerli bir sebebiniz var ise avukat tutarak yütütmeyi durdurma kararı aldırabilirsiniz. Ama bu en sonunda yine ikamet izni alabileceğiniz anlamına gelmez.

     Cevapla
  • Merhaba ben iran vatandaşıyım 2015yilinda türkiye doktora yapmak için geldim. Doktoram.bitti bir özel şirkette çalışıyorum. Şimdi ev almak istiyorum yabancılar için ev alma şartları değişmiş diyorlar hangi şartlar değişmiş bilginiz var mi?
   Birde ben eğer ev alırsam bir yılık oturma izini ala biliyor muyum? 1 geçici ikamet izin için alınacak evin beli bir fiyat tutarı gerekiyor mu yoksa fark etmez her hangi bir fiyat ola bilir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

   Cevapla
 109. Merhaba,
  Eşim İtalyan ve Türkiye’ye kimlik kartı ile (pasaportsuz) yasal giriş yaptı. Şimdi kısa süreli ikamete başvurmak istiyoruz. Pasaport olmadan mümkün mü? Çok teşekkürler!

  Cevapla
 110. Merhabalar
  Ben öğrenciyim , istanbul’da kalıyorum. İkamet uzatma başvurusu yaptım gerekli belgeler ptt yolu ile Göç idaresine gönderdim. Fakat 1 ay oldu hala bir mesaj yok.

  Cevapla
 111. Merhaba gürcistanlı birinin 10.02.2019 yılında giriş yapmış birisinin tc vatandaşıyla evlilik yapması için ne yapması gerekir ve bu kişinin oturum izini yok kaçak durumda gözüküyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
  • Para cezasını ödeyerek çıkış yapmalı ve apostilli doum belgesi ve apostilli medeni hal belgesini alarak geri gelmeli. Önce oturma izni sonra da evlilik işlemleri yapılabilir

   Cevapla
 112. Merhaba arkadaşım gurcistan vatandaşı daha önce istanbulda ikamet ediyordu Su an başka ilde.otyrma izni uzatacak adres değişikliği yapmış benim adresi verdi.misafir olarak tahattutu başkası verse olurmu evraklar için tessekkür

  Cevapla
 113. Ben Turkmenistan vatandasiyim ucunju ikametim uzatmami insandan hazirana geciriler hala Ses Seda yok devletden yardimi alamiyorum Türk cumhuryetinde gozukmiyorsun diyorlar Ben her seyi odedim gonderdim nasil olacak benim ikamet

  Cevapla
 114. Merhaba efendim ben Türkmenistanliyim öğrenci ikamet izninden Turizm amaçlı oturma iznine geçiş için gerekli belgeler nelerdir bilgi verir misiniz,lütfen

  Cevapla
 115. Merhaba
  20 ağustos de randevum vardı, evrakları ptt dan göç idaresine gönderdim.şimdi 28 gün gecdi ama bir habar kartdan gelmedi, ikamet kartım ne zaman gelir?teşekkürler,iyi çalişmalar dilerim..

  Cevapla
 116. 1.09.2020 oturma iznim bitiyor…tedavi amacli ikamet iznine başvuracam.Özel Hastaneler gecerli mi? Ve randevu aldikdan sonra kac gun icinde mesaj gelir?

  Cevapla
 117. Merhaba eşimin oturma izni 1 buçuk ay var kendisi Fas vatandaşı covid 19 nedeniyle ülkesine gidip gerekli belgeleri alamıyor ve uçuş yasağı var ne yapabiliriz uzatmada yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 118. Merhaba, Azerbaycan vatandaşıyım. Turkiyede daire alırsam nasil ikamet izni ala biliyorum ve 5 sene dairem uzerinde ikamet edersem vetendasliga muraciat ede bilirmiyim? Bu arada alacagim dairenin fiyat limiti varmı? Lutfen cevab verin, bo soru da var, eger birisi bana daire bağış yaparsa o da sayiliyormu? Teşekkürler

  Cevapla
 119. Merhaba,
  Ben fas vatandaşıyım. Temmuz 2019 mezun oldum ve mezuniyetten sonra 6 ay içerisinde müracaat edenler kısa dönemli ikamete başvurdum 1 yıl verdiler ve 30.09.2020’da bitiyor. Iki sorum olacak:
  1) mezuniyetten sonra kısa dönemli ikamet turistik ikamet sayılıyor mu?
  2) duydum ki 01.01.2020 dan sonra faslılara turistik ikametleri yenilenmiyor artık. Şimdi ben turistik ikamete başvurabilir miyim? Yoksa kanun bana da geçerli?
  Şimdiden çok teşekkür ederim. Çok stresliyim ve acılan cevap arıyorum. 157 yi aradım başvurabilirim dediler sıkıntı yok dediler. Ama yinede emin olmak istiyorum.

  Cevapla
  • Mezuniyet sonrası alınan ikamet kısa dönem turistik sayılır. Diğer taraftan kesin olur veya olmazın teyidini göç idaresinden almanız gerek maalesef

   Cevapla
 120. merhabalar ben Afganistan vatandaşıyım oturma iznim uzatmak için randevu almıştım randevu aldıktan sonra mesaj gelmesi gerekiyordu 3 günüm geçti ve hala mesaj gelmedi bu konuda yardımcı olabilir misiniz teşekkürler

  Cevapla
 121. V84 kodunu 6 yil kaçak kalanlar kullanabilirmi dikkatlica okuyun “6 yil kaçak kalanlar” V84 du yeni genelgeye göre kullanıp şartli giriş yapabilirmi? Daha önce şartli giriş yapilmamiştir, konuyla ilgili dönüş yapmaniz önemle rica olunur, görüyoruzki ortalikta yanliş yalan haberlar var, sizlere güveniyoruz kisaca bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
 122. Ben Azerbaycan vatandaşiyim 2016 yilinda 5 ay kaldim burda sonra geri dondugumde para cezasini odemedim deport oldum sonra konsoloskultan misafir vizesi aldim 90 gunluk 2018 yilinda yeniden giriş yapdim secimlere denk geldigim icin oturum izni alamadim eandevum iptal oldu
  Şimdi cikiş yapdigimda para cezasini odersem sorunsuz gide bilirmiyim yani 3 ay sonra geri done bilirmiyim?

  Cevapla
 123. Ben Azerbaycan vetedasiyim,oturma iznim 18mart tarihinde bitiyor,tekrar oturma izni uzatmasi yapmak istiyorum.Bi ara zorlasmisti oturma izni almak,acaba ben uzatma alabilirmiyim?iptal gelmesinden korkiyorum,yine sikinti varmi oturma izni verilmesinde??lutfen cevaplayin,

  Cevapla
 124. Merhaba ben yüksek lisans öğrencisiyim ilk yıl bitti şimdi tez yapıyorum ama şehir istanbula tanşındım çünkü tez internetten yapıyorum hoca ile ancak oturma izni istanbuldan uzatılmaz dediler bana göç idaresine gittim senin oturma iznin nerde okulun şehri ordan yapılmanız lazım dedi ancak nufüsüm şuan istanbul ve üniversitedki şehri evim yokki öğrenci ikametim uzatmak için ne yapılmalı sizce çok sağolun şimdiden

  Cevapla
 125. Merhaba Ben Azerbaijan vetandasiyi 1 sene8 ,9 ay olucak vizasiz kaliyorum burda simdi gitmek istiyorum gidip cezami Odersem tekrar yeniden Turkiyeye giris yapa bilirmiyim sartli giris yapa bilirim

  Cevapla
  • Şartlı giriş daha önce yapmadıysanız evet ama son kararı yine girişteki pasaport polisi verecektir. Ama ceza öder ve 90 gün dışarıda kalırsanız sorunsuz girebilirsiniz

   Cevapla
 126. Merhaba
  Ben iranlıyım. 11aralık 2018 de randevum vardı, ikamet kartım ne zaman gelir?
  (KISA DÖNEM)

  Cevapla
 127. Merhaba
  Eşim Sırbistan vatandaşı .oturma izni uzatması yaptık fakat oturma izni kartı gelmedi.elimizdeki ikamet izni müracaat belgesi formu ve dekontlar ile çıkış yapıp .(annesi ms hastası )2-3 ay sonra dönüş yapabilir mi.(yani 15 günlük süre aşımında herhangi bir sıkıntı olur mu)

  Cevapla
 128. Iyi gunler
  180 gun icinde 120 gun istanbulda kaldim.2 kez cezali cikis yapdim.para ödedim cikdim yani.
  Havalimani bana dedi ki 3 ay iranda kal sonra gelebilirsin.
  Simdi 3 ay oldu ben irandayim.iran vatandasyim.
  Kac gun sonra gelmek istiyorum
  Girisde sartli mi giricam?
  Vize istemez polis benen?
  Yardimci olun lutfan

  Cevapla
 129. Merhabalar ben Gürcistan vatandaşı ile evli TC vatandaşiyim eşime aile ikameti alıyorum üçünçü kere uzatma yapicam 07.01.2019 da ikametin bitiş tarihi Aralık 15 ten sonra başvuru yapsak sıkıntı yaşar miyiz birde ayrıca Aralık ayı içinde evimizi başka bir yere taşıcaz başvuru süresinde sıkıntı olur mu eşimin pasaport geçerlilik süresi 07.06.2020 kaç ay aile ikametimizi uzatabiliriz

  Cevapla
  • Hiçbir problem olmaz. Pasaport süresinden 60 gün öncesine kadar ikamet alabilirsinizi. Yani 07/04/2020 tarihine kadar

   Cevapla
  • Selam benim oturma iznim son tarihi ağustosta. 2ay önce haziran ayından yillik iznimi uzatmaya baw vurdum. Onaylanma gelmedi iptalda gelmedi beklemedeyiz .Sebep ne ola bilir gelme ihtimali varmi onaylanma?

   Cevapla
 130. Selamlar Ukrayna vatandaşı kız arkadaşım var Antalya’da yaşıyor 40 yaşında oturum izni alacağız 1 yıllık ne kadar masraf olur acaba?Ve hangi evraklar gerekiyor?Kendisi türkçe bilmiyor

  Cevapla
  • 206 TL sigortası, 80 usd + 72TL + 458,80TL Göç İdaresi’ne ödenecek harçlar. Misafir taahhütnamesi veya kira sözleşmesinin tasdiki için de 100 TL civarı noter masrafınız olur.

   Cevapla
 131. Merhaba ben Sardor Isroilov Uzbekistandan galdim. Otirma izini almak isterim. Adresi konumlar nerde

  Cevapla
 132. Selam.Macar uyrukluyum bu sene 2 defa memleketime gittim.Maalesef ameliyat olmam gerek ve toplam kalmam 120 günü geçecek. Ne yapmalıyım çünkü oturma izni iptal olacak.

  Cevapla
 133. Merhaba!bir şey sormak istiyorum ,benim randevum var Kıryzstan vatandaşıyım ,.hazıran 6 işte ,ve lazım seylerde var tek bi sorum toplamı kaç para ödecem göç idaresinde

  Cevapla
 134. merhaba ben azerbaycan vatandiyim, 29.03.2017 turkiyeye giris yaptim , amma maleessef maddi durumum sikisik oldugundan oturma izini alamadim randevu bile edemedim, su an benim gikmam sart mi? ve ya eger cikarsam hangi ulkeye gide bilim kendi ulkemden baska ? ve cezayi odeyip ne zaman geri done bilirim?

  Cevapla
 135. Selam. Azerbaycan vatandaşıyım aşagı yukarı 1 yıldır Türkiyedeyim. Memlekete dönmem gerek. Ne kadar ceza öderim?

  Cevapla
  • Merhaba. Ben admin değilim ama yanıtlamak istedim. Ben de 2018 yılında zamanım geçmesine rağmen 4 ay fazla İstanbulda kaldım. Amma 28 günüm geçmeden evrakları toplamasam bile göç dairesinden randevu aldım. Sistemde ismim çıksın diye. 4 ay için bana 523 tl para cezası yapıldı sınırda. Amma 1 yıl için bu daha çok olacak anlamına gelmiyor. Malesef geri gelince biraz sıkıştırıyorlar. Ben insaflı birine rastladım çok şükür. Bir de ben artık geri dönüş yapınca nikah belgelerimle dönmüşdüm. Yani Türk vatandaşı ile nikahım olacakdı diye belkide onun için beni çok sıkışdırmadılar. İnşallah sana da problem çıkarmazlar kardeşim. Benim tahmini 700 tl civarı ceza ödersin, daha fazla yapmazlar. Azerbaycanlılara çok çok tolerans veriyorlar.

   Cevapla
 136. Merhaba
  Kuveyt vatandaşıyım Türkiye de 2017 başında ev aldım ve ben 3 ay kaldım sanırken 12 Temmuz da yurtdışına çıkarken pasaport polisi yasal kalma süremi 5 gün aştığımı ve ceza ödemem gerektiğini söyledi. 5 günlük cezamı ödeyip çıktım ve 17 Temmuz da geri döndüğümde 10 gün içinde ikamet izni için başvurmam karşılığında ülkeye girişe izin vereceklerini belirttiler. Kabul ettim ve 10 gün içinde ikamet için başvurdum. Eylül de randevuya çağırdılar tüm belgelerimi teslim ettim ve ben sonucu beklemeden Kuveyt e dönmek zorunda kaldım. 15 gün sonra cep telefonuma ikamet belgemin barkod no su ile adresime gönderildiği mesajı geldi ancak adresimde bulunmadığım için PTT ye bırakıldığı belirtildi. Şimdi Türkiye ye dönmem lazım.
  1. Türkiye ye bana gelen mesajı ve ikamet için ödediğim tahsilat makbuzlarını göstererek sorunsuz girebilir miyim?
  2. 180 günde 90 gün kalma süremin tekrar başlaması ne zaman? (Tekrar Turist vizesiyle girmem gerekirse)
  3. İkametimin iptal olması ve yeniden başvurmak zorunda kalmak gibi bir durum olur mu?

  Hep yalan yanlış bilgiler alıyorum. Doğrusu nedir yardımcı olursaniz çok sevinirim.

  Cevapla
  • Göç İdaresi’nin vermiş olduğu kaşe imzalı müracaat formunu ve ödeme makbuzlarını göstererek girebilmeniz gerekir. Turist vizesine ihtiyaç duymazsınız başvurunuz onaylandığı için. İkamet onaylandıktan sonra 120 günden fazla yurtdışında kalmadıysanız iptal edilmemiştir.

   Cevapla
   • Merhaba iran vatandasi iki bayan icin 1 senelik ev kiralarsak turistik vize ala bilirmiyiz? Ankaradan basvurmak istiyoruz . Sehire gore olumlu veya olumsuz vize cevabi geliyormu? Ornegin izmirden kiralayip basvursak daha mi kolay olur? Ev kirasi ile 1 senelik turistik vize verilmiyor artik dediler o yuzden sordum size. Saygilar

    Cevapla
    • Maalesef büyük şehirlerde 75.000 usd, diğerlerinde 50.000 usd değerinde mülk almayan yabancıları turistik ikamet izni verilmiyor şu an.

     Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.