Blog

Yabancı İkamet İzni

Yabancı ikamet izni Türkiye’de çalışmak veya yaşamak amaçlı kalmak isteyen yabancı uyruklu şahıslara verilir. Amaçlarına göre süreleri farklı olmak ile birlikte turistik amaçlı ikamet izinleri 2 yıla kadar verilebilir. Aile ikamet izni ise 3 yıla kadar verilmektedir. Başvurular Göç İdaresine yapılmaktadır.

Yabancı ikamet izni olmadan kalınabilecek süre ülkelere göre değişiklik gösterir. Kimi ülke vatandaşları girişten itibaren 30 gün (180 günde toplam 90 gün), kimi ülkeler vatandaşları itibaren 90 gün (180 günde toplam 90 gün) kalabilir. Vizeye tabi ülke vatandaşları ise kendilerine verilen vize süresi kadar kalabilir.

göç idaresi

Vizesiz veya vizeli kalış süresinin aşılması durumunda çıkışta ceza ödenmelidir. Ceza hesaplaması ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Vizesiz yakalandığınız zaman sınırdışı edilebilirsiniz veya terke davet verilebilir.

Yabancı ikamet için geçerli vize süresi içerisinde başvuru yapmak gerekir. Başvuru yapabilmek için vizenin veya vizesiz kalış süresinden en fazla 10 gün geçmiş olabilir. 10 güne kadar cezalı başvuru yapılabilir fakat 10 günü aşan sürelerde artık çıkış giriş yapılması gerekir.

Turistik ikamet izninin uzatılması çalışma izni alınmadığı durumlarda eğer o yıl içerisinde 180 gün doldurulmuş ise mümkün değildir. Yabancı uyruklu şahsın çıkış yapması gerekmektedir.

Yabancı ikamet izni için farklı başvuru seçenekleri ve türleri vardır. Ülkedeki kalış amacınıza göre başvuru türünü seçmeniz gerekir. Başvurular; ilk başvuru, uzatma ve geçiş başvurusu olmak üzere 3 ayrı kategoriye ayrılır.

Vize ile veya vizesiz giriş yabancı yabancı uyruklu eğer ilk defa ikamet izni alacak ise veya daha önce almış ama süresi bitmiş ise ilk başvuru seçilmelidir.

Daha önce oturma izni alan ve henüz süresi geçmemiş olanlar eğer aynı amaçla kalmaya devam ediyorsa (turistik ise turistik, aile ise aile) uzatma başvurusu yapmalıdır.

Türkiye’de ikamet tezkeresi almış ama süresi bitmeden amacı değişmiş ise, örneğin; turistik oturma izni aldı ama bu arada ev satın aldı, evlendi veya öğrenim almaya başladı ise o zaman geçiş başvurusu yapılmalıdır.

Yabancı ikamet izni almak için sigorta, evrak ve başvuru hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz;

Bize Ulaşın; 0541 656 2737 – 0242 237 0407

0