Blog

Yabancı oturma izni nasıl alınır?

Yabancı oturma izni nasıl alınır? Öncelikle kalış amacının belirlenmesi gerekir. Türkiyede kalmak isteyen yabancı en yaygın olan türl olan turistik oturma izni mi alacak yoksa farklı bir amaç için mi başvuru yapacak.

Yabancıların oturma izinleri için yetkilendirilen kurum olan Göç İdaresi her ilde en az bir şubede hizmet vermektedir. Oturma izni için başvuru yapacak olan yabancının online olarak randevu alarak belirlenen günde göç idaresine gitmesi gerekir. Evraklar ise her bir başvuru türüne göre farklıdır.

work permit turkey antalya

Online sistemden randevu almadan göç İdaresine şahsi müracaat yapmak sadece teknik sorunlar nedeniyle son gününe kadar sisteme giriş yapamayanların haricindekiler için mümkün değildir.

Yani sıraya koyarsak; Önce online randevu, sonra evrakların hazırlanması ve son olarak da Göç İdaresine başvuru.

Oturma İzni İçin Online Randevu

Göç idaresinin e-ikamet sistemine giriş yaparak pasaport, iletişim, adres ve sigorta bilgilerinin doldurularak randevu alınması ve son aşamada başvuru formunun çıktısının alınması gerekir. Dolayısıyla randevu alırken tarayıcıya erişiminiz olması yararınıza olacaktır.

Yabancı Oturma İzni İçin Evrakların Hazırlanması

Evraklar şahıslara göre farklılık gösterir. Evli olanlar, öğrenci olanlar, kiracı olanlar, misafir olanlar ve Türkiye’de evi olanların Göç İdaresine sunması gereken evraklar birbirinden çok fakrlıdır. Evraklar hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz;

Yabancı Oturma İzni

Göç İdaresine Başvuru

Yabancı oturma izni almak için son aşama Göç İdaresine şahsi müracaattır. Göç İdaresine başvuru formu ve evraklar ile birlikte başvuru yapılır, uygun görülürse harçlar yatırılır. Ardından Göç İdaresi tarafından düzenlenen İkamet Tezkeresi ya da bilinen diğer adıyla Oturma İzni adresinize PTT kanalıyla ulaştırılır.

 

0