Yabancı Sağlık Sigortası 2023

Çalışmak için Türkiye’ye gelen yabancı vatandaşların yabancı sağlık sigortası, genellikle çalıştıkları kurumlar tarafından karşılanır. Ancak ikamet izni veya eğitim gibi sebeplerle gelen yabancıların ise güvenceleri kritik ve oldukça önemli bir ihtiyaçtır.

Çünkü beklenmeyen hastalık veya kaza gibi durumlarda muayene, tanı, teşhis, tedavi ve bakım gibi sağlık hizmetleri imkanlarının olması gerekir. Herhangi bir nedenden dolayı ülkemizde bir yıldan fazla kalması gereken yabancıların, izin işlemlerini yaptırmadan önce alması gereken bir takım zorunlu belgeler vardır. Yabancı sağlık sigortası da bu belgeler arasındadır.

Yabancı Sağlık Sigortası Nedir?     

yabancı sağlık sigortası   

Türkiye’ye eğitim, çalışma veya turistlik ziyaret gibi nedenlerle gelen yabancılar, oturma izni ve ikamet almaları amacıyla başvuruda bulunur. Ancak kişilerin bu başvurularının kabul edilmesi için ilk olarak yabancı sağlık sigortası yaptırmaları gerekir.

İndirimli Yabancı Sağlık Sigortası Fırsatı
1 yıllık sigortada %30
2 yıllık sigortada %40
indirim için bize ulaşın 0541 656 27 37

Bu sigorta poliçesi, zorunlu yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Hastalık veya acil durumlarda uzman ziyareti, tanı, teşhis ve tedavi gibi sağlık hizmeti işlemlerini kapsamaktadır. Ayrıca bu sigorta ile yabancı uyruklu kişinin tedavi görmek ve ülkesine geri dönmek için gereken ulaşım gibi masrafları da karşılanabilmektedir.

Sağlık poliçesi, 11 Nisan 2014 tarihli “Yabancılar ve Uluslararası” kanun kapsamında zorunlu hale getirilmiştir. Yabancıların, Türkiye sınırları içerisinde 1 yıl veya daha uzun süre ikamet izni alabilmeleri adına bu poliçeyi yaptırmaları mecburidir.

İkamet başvurusu sırasında sunulan evraklar arasında kesinlikle olması gereken bir sigorta poliçesidir. Bu evrakın olmaması durumunda çalışma izni verilmemektedir.

Hem kısa süre hem de uzun süreli ülkemizde kalacak kişilerin, bu sigortayı yaptırmaları zorunlu kılınmıştır. Ayrıca eğitim için gelenler, sağlık sigortalarını 3 yıl boyunca düzenli bir şekilde yeniletmelilerdir.

Sigorta kapsamında yabancıların, olası durumlarda ayakta veya yatarak tedavi olmaları güvence altına alınır. Kısacası Türkiye’de ikamet tezkeresi, oturma veya çalışma izni almak için sağlık sigortasını yaptırmak şarttır.

ANTALYA OFİS
0541 6562737 Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya

Yabancı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu yabancı sağlık sigortası; Türkiye’de yaşamak, okumak veya çalışmak isteyen yabancılar için gerekli bir poliçesidir. Yabancı uyruklu kişiler bu sigorta türünde, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca bakım masraflarını da karşılayan bu belge, yabancılara önemli pek çok fayda sağlar. Bunun yanı sıra ayakta ve yatarak tedavi gibi çeşitli teminat seçeneklerine de sahiptir. Ancak bu teminat limitleri, şirketten şirkete değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle sağlık sigortası tarafından karşılanan sağlık koşulları şu şekildedir:

 • Hastalık veya kaza sonrası tanı, teşhis ve tedavileri
 • Radyografik, MRI ve Endoskopi görüntüleri ile laboratuvar tahlilleri
 • Serum ve pansuman ihtiyaçları
 • Reçete edilen ilaçların temini
 • Evde bakım
 • Hastaneye yatış
 • Hastanede kalma durumuna göre ortaya çıkan yemek ve konaklama masrafları
 • Cerrahi müdahaleler
 • Fizik tedavileri
 • Koroner anjiyografi maliyetleri
 • Diyaliz, radyasyon veya kemoterapi gibi ciddi tıbbi hastalıkların tedavileri
 • Yoğun bakım
 • Suni uzuv giderleri

Sigorta şirketleri tarafından hazırlanan yabancı sağlık sigortası, genellikle 1 yıl olarak düzenlenmektedir. Ayrıca poliçe kapsamında sunulan tüm teminatlar bu süre içerisinde geçerlidir. 1 yılın bitmesi durumunda kişiler, eğer Türkiye’de kalacaklarsa sigortalarını tekrar güncellemeleri gerekmektedir. Bazı şirketler ise kişinin tercihine göre 2 yıllık poliçe süresi yapabilmektedir. Eğer 2 yıllık sağlık sigortası talep ediyorsanız, sigorta danışmanıyla görüşürken kesinlikle bu bilgileri de paylaşmalısınız. Bu kapsamda T4 Danışmanlık LTD. ŞTİ. sizin için en uygun hizmeti sağlar. Detaylı bilgilendirme için iletişime geçebilirsiniz. İletişim bilgilerimiz:

ANTALYA OFİS
0541 6562737 Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya

Yabancı Sağlık Sigortası’nın Fiyatları Nelerdir?  

Sağlık sigortası başvuru ve yaptırma şartları, her sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla poliçe fiyatları da sigorta şirketlerinin sunduğu imkanlara ve politikalarına göre değişmektedir.

Sigorta yaptıracakların cinsiyeti, yaşı, medeni hali ve hastalık geçmişi gibi sigorta fiyatlarını belirleyen birçok faktör vardır. Ayrıca seçilen ve istenilen teminatlarda fiyatları etkileyebilmektedir.

Dolayısıyla firmaların şartları göz önünde bulundurulduğunda poliçe için kesin ve net bir fiyat bilgisi almak için iletişime geçmeniz gerekmektedir. Yabancı sağlık sigortası kapsamında yaş gruplarına göre ortalama verilen fiyatlar şu şekildedir:

İndirimli Yabancı Sağlık Sigortası Fırsatı
1 yıllık sigortada %30
2 yıllık sigortada %40
indirim için bize ulaşın 0541 656 27 37
İndirim aşağıdaki rakamlar üzerinde uygulanacaktır
YAŞ GRUBU 1.Yıl 2.Yıl 2 Yıllık Toplam
0 – 6 Yaş Arası 3.500 TL 5.250 TL 8.750 TL
7 – 15 Yaş Arası 3.500 TL 5.250 TL 8.750 TL
16 – 25 Yaş Arası 1.950 TL 2.925 TL 4.875 TL
26 – 35 Yaş Arası 1.990 TL 2.985 TL 4.975 TL
36 – 45 Yaş Arası 3.030 TL 4.545 TL 7.575 TL
46 – 50 Yaş Arası 3.580 TL 5.370 TL 8.950 TL
51 – 55 Yaş Arası 3.580 TL 5.370 TL 8.950 TL
56 – 60 Yaş Arası 4.900 TL 7.350 TL 12.250 TL
61 – 65 Yaş Arası 6.730 TL 10.095 TL 16.825 TL

 

Kısacası yabancı sağlık sigortası fiyatları, 2021 yılında 200 ila 1571 TL arasında iken 2022 yılı için ise 850 ile 5.500 TL arasındadır. 2023 yılında ise ekonomik koşullar, hastane ve tedavi masraflarındaki yükselişler ile birlikte fiyatlar şu an için 1.950 TL – 6.730 TL arasında değişmektedir.

Herhangi bir sebeple yurtdışından Türkiye’ ye gelen yabancılar, belge tutarını peşin veya taksitle ödeyebilmektedir.

Ancak her sigorta şirketinin sunduğu taksit sayısı farklı olabilir. Bununla birlikte poliçe ödemeleri, Türkiye’de kullanılabilen kredi kartları veya bazı yurtdışı kartlarıyla gerçekleştirmek mümkündür.

2024 yabancı sağlık sigortası fiyatları ise henüz belirlenmemiştir. Ancak 01/01/2024 itibariyle açıklanacağı bilinmektedir. Bu kapsamda yabancı uyruklu olup sağlık sigortası yaptırmak isteyenlere T4 Yabancı Danışmanlık olarak en iyi ve hızlı hizmetleri sağlıyoruz.

Yabancı Sağlık Sigortası’nın Avantajları Nelerdir?

Çok önemli bir poliçe olan yabancı sağlık sigortası, yabancıların ülkeye girişlerinden, yurtlarına dönüşlerine kadar olan süreyi kapsar. Belirlenen bu süre içerisinde meydana gelen tüm sağlık problemlerini güvence altına almaktadır. Bununla birlikte belge, ülkemizi ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlara çeşitli avantajlar sunar. Yabancılar için sigorta poliçesinin sağladığı avantajlardan bazıları şu şekildedir:

 • 70 yaş altı bireylerin başvuruları kabul edilerek onaylanır.
 • Gerekli durumlarda 1 veya 2 yıllık poliçe yapılabilmektedir.
 • Yapılacak tüm işlemlerin hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlar.
 • Hem Türk hem de yabancı kredi kartlarıyla ödenebilmektedir.
 • İlaç, diyaliz, radyasyon veya kemoterapi masrafları karşılanır.
 • Hastaneye ulaşım veya acil durumlarda gerekli tedavi masraflarını karşılar.
 • Birçok riskli sağlık sorununun tedavisinde güvence sağlar.
 • Geniş bir sağlık kurumu ağına sahiptir. Bu nedenle Türkiye’deki tüm şehirlerde sağlık hizmeti alınabilir.

Yukarıda belirtiğimiz gibi yabancı sağlık sigortası, yabancı uyruklu kişilere birçok avantaj sunar. Aynı zamanda yabancıların, yurt dışı seyahatlerinde ülkeye girmeleri için sağlık sigortasını bulundurmaları şarttır. Dolayısıyla bu poliçe, yurtdışına seyahat etmek açısından oldukça önemli bir belgedir.

Yabancı Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

yabanci saglik sigortasi 1

Genel olarak yabancılar için düzenlenen sağlık sigortası; Türkiye sınırları içerisinde eğitim görmek, çalışmak veya ikamet etmek isteyen yabancıların yaptırmaları gereken zorunlu bir poliçedir. Bu poliçeyle yabancılara, sağlık giderlerine yönelik bir teminat verilmektedir.

Aynı zamanda ülke içerisinde bulunduğu sürece hangi şehirde olursa olsun sağlık hizmetlerine kolaylıkla ulaşması sağlanır. Bazı sigorta şirketlerinin belirlediği özel şartlar arasında yaş sınırı mevcuttur. Örneğin kimi firmalar 0-65 yaş arası, kimileriyse 0-70 yaş arası yabancılara sigorta yapmaktadır.

Yabancı sağlık sigortası içerisinde, yabancı kişileri kısıtlayan herhangi bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak poliçe kapsamına özel istekler, sağlık durumu ve yaş gibi durumlar eklenerek değişiklikler yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti uyruklu biriyle evli olanlar için ise farklılıklar olabilir.

Eğer SGK güvencesi olan eşi varsa ülkemizde yaşamak isteyen kişi sağlık sigortasından yararlanabilir. Ayrıca bu kişi tamamlayıcı sağlık güvencesinden faydalanarak daha kapsamlı sağlık hizmeti alma şansı yakalayabilmektedir. Şayet eşinin hiçbir sağlık sigortası yoksa yabancıların sağlık sigortası yaptırmaları da şarttır.

ANTALYA OFİS
0541 6562737 Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya

Sigortalının eşi ve 18 yaşından küçük çocukları ise poliçeye eklenmeleri durumunda sağlık sigortasının sunduğu tüm imkânlardan faydalanabilmektedir. Aynı zamanda bazı nadir durumlarda çocuklar sisteme tabi tutulabilir. Örneğin yaş sınırı gözetmeksizin özel gereksinimli çocuklar veya lise eğitimine devam etmek şartıyla 20 yaş altı çocuklara da sağlık sigortası fayda sağlar.

Sağlık poliçe başvuru işlemlerinizi bizimle iletişime geçerek başlatabilirsiniz. Doğru bir poliçe yaptırmak için güvenilir ve yetkin bir acenteyle iletişime geçmeniz çok önemli. Eğer hem ihtiyacınıza hem de bütçenize uygun bir poliçe istiyorsanız yetkin bir acente olan T4 Danışmanlık olarak sizlere her zaman güvenilir hizmetlerimizi sunuyoruz.