Ev Hizmetlerinde SGK Borcu Nasıl Ödenir? Ek-9 10 Günden Fazla Ödeme

Yabancı çocuk bakıcısı, yabancı hasta bakıcı ya da yabancı yaşlı bakım elemanı için çalışma izni sonrası SGK borcu / sgk primleri yada eski adıyla ssk primleri nasıl ödenir. SGK borcu için herbir aya ait ödemeler bir sonraki ayın son gününe kadar yapılmalıdır. Zamanında ödenmeyen SGK primlerinde hem indirimler kaybolur hemde zamlı ve faizli ödenir.

SGK primlerinin sistemde gözükebilmesi için öncelikle çalışma izni sonrası EK-9 10 Günden Fazla isimli başvuru formunun doldurularak Sosyal Güvenlik Kurumuna elden teslim edilmesi gerekir. Aksi durumda sigorta ...

Devamını Oku→
0

Yabancı İşçi Çalıştırma

Yabancı işçi çalıştırma şartları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu ile belirlenmiştir. Mavi kartı olmayan her yabancı işçinin, sgk girişi yapılmadan önce işveren tarafından izni alınmış olmalıdır.

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

Yabancı işçi çalıştırmayı üç farklı kategori altında anlatmakta fayda var. Yabancı işçi ev hizmetlerinde (çocuk bakıcı veya hasta bakıcı) çalıştırılabildiği gibi kurumsal firmalarda da çalıştırılabilir. Ayrıca yabancı uyruklu kendi işyerini kurarak da çalışma izni alabilir.

Ev ...

Devamını Oku→
0

İkamet İzni Geçiş Başvurusu

İkamet izinlerinde kalış amacınızda değişiklik oldu ise geçiş başvurusu yapmanız gerekmektedir. Kısaca örnek vermek gerekir ise turistik amaçlı oturma izniniz var ve süresi dolmadan Türk vatandaşı ile evlendiyseniz kısa dönem turistik amaçlı oturumda aile ikameti için geçiş başvurusu yapmanız gerekir.

Bir örnek daha vermek gerekir ise; kısa dönem turistik amaçlı oturma izniniz varken siz süresi bitmeden Türkiye’nin herhangi bir yerinden gayrimenkul satın alırsanız kısa dönem turistik amaçlı oturma izninden kısa dönem Türkiye’de taşınmazı bulunanlar kategorisi için geçiş başvurusu yapmanız ...

Devamını Oku→
0

Yabancı Çalışma İzninin Devri

Yabancı çalışma izninin devri mümkün mü yani başka bir firma veya işverene devredilebilir mi? Çalışma izinin süresi henüz dolmamış ise evet devredilebilir. Yabancı çalışma izninin devri için dikkat edilmesi gereken üç husus vardır;

 • Çalışma izni hala aktif mi?

Yabancı çalışma iznini devredilebilmesi için aktif olması yani süresinin bitmemiş olması veya işverenin çalışma iznini iptal ettirmemiş olması gerekmektedir. Süresi dolmuş olan izinlerin uzatılması veya transferleri mümkün değildir.

Yeni bir çalışma izni için sistemden başvuru yapabilmek için;

 1. Aktif bir oturma izni (toplam süresi en ...
Devamını Oku→
0

Ülkelere Göre Yabancıların Türkiyede Kalış Süreleri

Yabancıların Türkiyede kalış süreleri ülkeler arası imzalanan ikili sözleşmelere göre belirlenmiştir. Bu sözleşmelere göre ülkelere aşağıdaki gruplara ayrılır. Listeden ülkenizi bularak Türkiyede vize sürenizi öğrenebilirsiniz.

 • 30 gün vizesiz kalış izni olan ülkeler
 • 90 gün vizesiz kalış izni olan ülkeler
 • E-vize ile gelebilen ülkeler
 • Şartlı E-vize ile gelebilen ülkeler
 • Vize ile gelebilen ülkeler

30 Gün Vizesiz Kalabilen Ülkeler

Aşağıda listede verilen ülke vatandaşları tek girişte 30 gün, son 180 gün içerisinde ise 90 gün Türkiye’de kalabilirler. Bu süreden uzun kalmak isteyenler oturma izni almalıdır;

 • Azerbaycan
 • Beyaz Rusya
 • Kosta Rika
 • Moğolistan
 • Tacikistan
 • Tayland
 • Letonya
 • Türkmenistan
 • Makao

Devamını Oku→
2

Çalışma İzninin İkamet İzni Sayılması

Çalışma izninin ikamet izni sayılması mümkün müdür? Yasal olarak kesinlikle mümkündür. Uluslararası İşgücü Kanunu ve Yabancıları Koruma Kanunu öncesine kadar çalışma izni ve ikamet izni birbirinden bağımsızdı.

Göç İdaresinin Yabancılar Şube işlemlerini devir alması ve sonrasında gelen düzenlemeler ile birlikte artık çalışma izni olanların ikamet iznini ayrıca talep etmelerine gerek yoktur. Çalışma izni artık süresi boyunca ikamet izni yerine de geçmektedir.

 

Tam tersi durum yani oturma izninin ise çalışma izni olarak kullanılabilmesi mümkün değildir. Oturma izni olan yabancıların aktif yabancı kimlik numaraları ...

Devamını Oku→
2

Yabancı Kimlik Randevu

T4 Yabancı Kimlik Randevu işlemleri diğer bir tabirle yabancı oturma izni veya ikamet tezkeresi için randevu işlemlerini bu yazıda kısaca anlatıyoruz.

Öncelikle yabancı kimlik randevu işlemi için gerekli aşamalar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • Yabancı Sağlık Sigortası

Öncelik yabancı sağlık sigortası hazır olmalı. Çünkü sistemden randevu almanız için sigorta sayfasında poliçe tarih ve numarasını beyan etmeniz gerekmektedir. Eğer 18 yaş altı, 65 yaş üstü veya eşinizden dolayı SGK güvencesi altındaysanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Eğer turistik amaçlı, tapulu ev üzerinden veya ...

Devamını Oku→
0

Kaçak Çalışmaktan Giriş Yasağı Nasıl Kalkar – Ç117- Ç119

Kaçak çalışma ülkemizde hem para cezasına hem de giriş yasağına sebep olur. Bir işyerinde çalışma izni almadan çalışan ve bu durumu tespit edilen yabancıların ve işyerinin hakkında idari işlem uygulanır. Eğer yabancının geçerli bir ikamet veya oturma izni yok ise sınırdışı kararı alınır ama geçerli vize süresi içerisinde ya da yabancı oturma izni var ise izni iptal edilerek ülkeyi terk etmesi için tebligat verilir. Bu süre genelde 20 gündür ve yabancı uyruklu bu süre içerisinde çıkış yapmalıdır.

Kaçak çalışırken yakalanan yabancılara ...

Devamını Oku→
0

Apostil Nedir, Hangi Ülkelerde Var, Nereden Alınır?

Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan uluslararası bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla belirlenmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir.

Bu belge onay sistemiyle ilgili üye veya taraf devlet tarafından saptanan yerel makam, belgenin gerçek olduğunu onaylayarak, başka bir üye veya taraf ülkede 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonunda belirlenen kurallar çerçevesinde kullanılması için yasal hale getirir.

Apostil tasdiki gerçekleştirilen belge, Lahey Konferansının tüm ...

Devamını Oku→
0

Yabancı Ehliyet Nasıl Değişir Yabancılar Türkiyede Nasıl Ehliyet Alır?

Yabancılar Türkiye’de ehliyet alabilir mi? Yabancı ehliyet dğiştirilebilir mi? Evet alabilir, bu konuda kanunen hiçbir engel yoktur. Yurtdışından alınan ehliyetler uluslararası olduğu sürece 6 ay Türkiye’de kullanılabilir ama bu süre zarfında ehliyetleri ile birlikte noter tasdikli pasaport ve ehliyet tercümesini taşımak zorundadırlar. Türkiye’de 6 aydan fazla kalmak için ikamet alanlar ise Türk ehliyeti almakla yükümlüdür.

NOT: Yurtdışından ehliyet alan Türk vatandaşları bu ehliyetlerini 1 yıla kadar kullabilirler. Fakat 6 aydan uzun kalacaklar noter tasdikli ehliyet tercümesini yanlarında taşımalıdır.

Yabancı Ehliyet Türkiye’de Geçerli mi?

Yurtdışıdan ...

Devamını Oku→
0
7 Sayfa 1 12345...»