Ülkelere Göre Yabancıların Türkiyede Kalış Süreleri

Yabancıların Türkiyede kalış süreleri ülkeler arası imzalanan ikili sözleşmelere göre belirlenmiştir. Bu sözleşmelere göre ülkelere aşağıdaki gruplara ayrılır. Listeden ülkenizi bularak Türkiyede vize sürenizi öğrenebilirsiniz.

  • 30 gün vizesiz kalış izni olan ülkeler
  • 90 gün vizesiz kalış izni olan ülkeler
  • E-vize ile gelebilen ülkeler
  • Şartlı E-vize ile gelebilen ülkeler
  • Vize ile gelebilen ülkeler

30 Gün Vizesiz Kalabilen Ülkeler

Devamını Oku→
0

Çalışma İzninin İkamet İzni Sayılması

Çalışma izninin ikamet izni sayılması mümkün müdür? Yasal olarak kesinlikle mümkündür. Uluslararası İşgücü Kanunu ve Yabancıları Koruma Kanunu öncesine kadar çalışma izni ve ikamet izni birbirinden bağımsızdı.

Göç İdaresinin Yabancılar Şube işlemlerini devir alması ve sonrasında gelen düzenlemeler ile birlikte artık çalışma izni olanların ikamet iznini ayrıca talep etmelerine gerek yoktur. Çalışma izni artık süresi boyunca ikamet izni yerine de geçmektedir.

 

Tam tersi durum yani oturma izninin ise çalışma izni olarak kullanılabilmesi mümkün değildir. Oturma izni olan yabancıların aktif yabancı kimlik numaraları ...

Devamını Oku→
0

Yabancı Kimlik Randevu

T4 Yabancı Kimlik Randevu işlemleri diğer bir tabirle yabancı oturma izni veya ikamet tezkeresi için randevu işlemlerini bu yazıda kısaca anlatıyoruz.

Öncelikle yabancı kimlik randevu işlemi için gerekli aşamalar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

  • Yabancı Sağlık Sigortası

Öncelik yabancı sağlık sigortası hazır olmalı. Çünkü sistemden randevu almanız için sigorta sayfasında poliçe tarih ve numarasını beyan etmeniz gerekmektedir. Eğer 18 yaş altı, 65 yaş üstü veya eşinizden dolayı SGK güvencesi altındaysanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Eğer turistik amaçlı, tapulu ev üzerinden veya ...

Devamını Oku→
0

Kaçak Çalışmaktan Giriş Yasağı Nasıl Kalkar – Ç117- Ç119

Kaçak çalışma ülkemizde hem para cezasına hem de giriş yasağına sebep olur. Bir işyerinde çalışma izni almadan çalışan ve bu durumu tespit edilen yabancıların ve işyerinin hakkında idari işlem uygulanır. Eğer yabancının geçerli bir ikamet veya oturma izni yok ise sınırdışı kararı alınır ama geçerli vize süresi içerisinde ya da yabancı oturma izni var ise izni iptal edilerek ülkeyi terk etmesi için tebligat verilir. Bu süre genelde 20 gündür ve yabancı uyruklu bu süre içerisinde çıkış yapmalıdır.

Kaçak çalışırken yakalanan yabancılara ...

Devamını Oku→
0

Apostil Nedir, Hangi Ülkelerde Var, Nereden Alınır?

Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan uluslararası bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla belirlenmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir.

Bu belge onay sistemiyle ilgili üye veya taraf devlet tarafından saptanan yerel makam, belgenin gerçek olduğunu onaylayarak, başka bir üye veya taraf ülkede 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonunda belirlenen kurallar çerçevesinde kullanılması için yasal hale getirir.

Apostil tasdiki gerçekleştirilen belge, Lahey Konferansının tüm ...

Devamını Oku→
0

Yabancı Ehliyet Nasıl Değişir Yabancılar Türkiyede Nasıl Ehliyet Alır?

Yabancılar Türkiye’de ehliyet alabilir mi? Yabancı ehliyet dğiştirilebilir mi? Evet alabilir, bu konuda kanunen hiçbir engel yoktur. Yurtdışından alınan ehliyetler uluslararası olduğu sürece 6 ay Türkiye’de kullanılabilir ama bu süre zarfında ehliyetleri ile birlikte noter tasdikli pasaport ve ehliyet tercümesini taşımak zorundadırlar. Türkiye’de 6 aydan fazla kalmak için ikamet alanlar ise Türk ehliyeti almakla yükümlüdür.

NOT: Yurtdışından ehliyet alan Türk vatandaşları bu ehliyetlerini 1 yıla kadar kullabilirler. Fakat 6 aydan uzun kalacaklar noter tasdikli ehliyet tercümesini yanlarında taşımalıdır.

Yabancı Ehliyet Türkiye’de Geçerli mi?

Yurtdışıdan ...

Devamını Oku→
0

Yabancı Çalışma İzni Reddi ve Red Nedenleri

Yabancı çalışma izni reddi ve red nedenleri 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununun 9.maddesine göre uygulanır. Kanun maddelerinin ise hukuki terimleri sebebi ile anlaşılması bazen zor olabilmektedir. Bu yazıda mümkün olduğunca açıklamaya çalıştık.

Yabancı çalışma izin başvuruları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirilir ve sonuçlandırılır. İzin değerlendirme kriterlerine uygun olması durumunda başvurular 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Fakat bu durum izin değerlendirme kriterlerine uygun olan her başvurunun onaylanacağı anlamına gelmemektedir.

Değerlendirme kriterlerine uygun olsa bile günün ekonomik ...

Devamını Oku→
0

Kendi Nam ve Hesabına Çalışan Yabancılar İçin Çalışma İzni

Kendi nam ve hesabına çalışan yabancılar yani herhangi bir kişiye istihdam sağlamadan hizmet veya mal üretimini kendi başına yapanlar bakanlık tarafından ayrı bir kategori altından yabancı çalışma izni başvurusu yapabilmektedir.

Fakat bu yorumu bir çok yabancı uyruklu şahıs yanlış anlamış durumdadır. Buradan çıkacak sonuç herhangi bir çalışanı olmayan, SGK sicil numarası olmayan, e-bildirge yetkilis olmayan fakat vergi mükellefiyeti başlatan yabancının çalışma izni başvurusu yapacağı ve alacağı anlamına gelmemektedir.

T4 Danışmanlık Devamını Oku→

0

Sabit Sermaye Yatırımı İle Türk Vatandaşlığı 2019

Sabit sermaye yatırımı ile Türk vatandaşlığı 19 Eylül 2018 tarihli 30540 sayılı “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına ilişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”ile biraz daha kolaylaştırıldı. 500 bin dolar sabit sermaye (karşılığı Türk Lirası da olabilir) yatırımı yaptığını belgeleyen yabancı uyruklular Türk vatandaşlığı için başvuru hakkı kazanmaktadır.

Sabit sermaye yatırımı ile Türk vatandaşlığı İçişleri Bakanlığı teklifi ve Cumhurbaşkanlığı kararı ile verilir. Sabit sermaye yatırımının uygunluğu için ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilendirilmiştir.

 

Sabit Sermaye Yatırımı İle Türk Vatandaşlığı Başvuru ...

Devamını Oku→
0

Yabancıların Türkiyede Şirket veya İşyeri Açma Şartları

Yabancıların Türkiye’de şirket veya işyeri açma şartları süreçleri 10 ağustos 2005 tarihli 25902 sayılı Resmi Gazetede belirtilen İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 5. maddesinde

10.08.2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 5’inci maddesinin (l) bendinde yer alan “Yabancı uyrukluların işyeri açması ve çalıştırması konusunda, yabancılarla ilgili mevzuat hükümlerine uyulması” hümü yer almakta olup, 6735 sayılı Kanun gereğince, işyeri açacak yabancı şahısların çalışmaya başlamadan önce Bakanlığımızdan çalışma izni almaları zorunludur.

ibaresi bulunur. Buradan çıkarılması gereken sonuç ...

Devamını Oku→
0
Page 1 of 7 12345...»