Kaçak Durumda Olan Türkmen Vatandaşları İçin Oturma İzni

Türkmen uyruklular ülkede bulunan yabancılar arasında oldukça yüksek orana sahip. En büyük sorunları ise bir çoğunun oturma izni veya vize süresinin geçmiş olması ve kaçak durumda bulunmaları. Bu durumda kendi ülkelerine çıkış yapanların geri dönüşleri de maalesef sorun olmakta.

Fakat yeni tip Türkmen pasaportu olanlar kendi ülkelerine gitmek zorunda değildir. Vize ile İran, Rusya veya vizesiz Ermenistan’a havalimanında cezalarını ödeyerek çıktıkları takdirde Şartlı Giriş yaparak ve oturma izni alarak Türkiye’de yasal duruma geçiş yapabilirler.

Türkmenistan Vatandaşları Gürcistan’a Gidebilir mi?

Son zamanlarda özellikle İstanbul’da çok fazla danışmanlık firması veya takipçi Türkmen vatandaşları kasıtlı veya bilinçsiz olarak hatalı yönlendirmekte ve kendilerinin hem zaman hem de maddi kayba uğramalarına sebep olmakta.

Bu tarz firma ve şahıslar kaçak durumda olan Türkmen uyrukluları vizesiz olması sebebiyle Gürcistan’a göndermekte veya gitmelerini tavsiye etmektedir. Oysa ki Gürcistan Türkiye’den kaçak olarak ülkeye giriş yapanları kabul etmemekte ve geri göndermektedir.

Bu durumda  Türkiye’ye iade edilenler, Gürcistan giriş kaşesi basmadığı için ülkemizde de çıkış kaşelerinin iptal edilmesi ile birlikte C138 tahdit kodu ile Inad yolcu (kabul edilemez yolcu) durumuna düşmektedirler ve şartlı giriş yapmalarına maalesef izin verilemez.

Size T4 Danışmanlık olarak tavisyemiz sizden ücret karşılığı V84 – Şartlı Giriş yaptıracağını söyleyen firmalara itibar etmemeniz. Çünkü şartlı giriş dışarıdan bir firma veya şahsın müdahelesi ile kullanabileceğiniz bir hak değildir. Size bir defaya mahsus yasal olarak verilen bir hak olmak ile birlikte uygulama yetkisi pasapor kontrolü yapan polis kuvvetlerinin elindedir.

Türkmenistan Uyruklular Hangi Ülkeye Çıkış Giriş Yapabilir?

Türkmenistan vatandaşları İran ve Rusya’ya vize ile Ermenistan’a vizesiz giriş çıkış yapabilir. Tükmenistan vatandaşlarının ceza ödeyerek çıkış yapsalar bile kendi ülkelerinden çıkmaları zor olmaktadır. Dolayısıyla onların kendi ülkeleri dışında başka bir ülkeye çıkış giriş yapmaları onların açısından daha iyi olacaktır.

Türkmenistan Vatandaşı Ne Kadar Ceza Öder?

Türkmenistan uyrukluların vize cezaları giriş yaptıkları yıla göre değişiklik gösterir. Ortalama hesaplama ise aşağıdaki gibidir;

TÜRKMENİSTAN VİZE İHALİ CEZASI
GİRİŞ YILI 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010
CEZA TUTARI  500 TL 450 TL 400 TL 400 TL 350 TL 600 TL 2000 TL

“Kaçak Durumda Olan Türkmen Vatandaşları İçin Oturma İzni” üzerine 5 yorum

 1. Ben Türkmenistan uyruklu ben Ukrayinadan geldim ama iki kere İstanbula başvuruda bulundum red geldi şimdi ne yapmam gerekir bir tavsiyede bulunurmusunuz

  Cevapla
 2. Beni koc idareden iptal etdiler 2018 04 de su tarihde simdi ben nasil oturma izni ala bilerin

  Cevapla
 3. Merhaba!pardon bir sorum var da size cevaplarsaniz sevinirim! ben turkmenistan vatandaşiyim yaklaşik 1,5 senedir turkiyede turistik ikamet etdim 23 mayisda oturma izinim suresi bitiryor 20 hazirana randevum var anladigim kadar göc idaresi yeni karar almiş turistik ikamet oturma izinini sinirlamişlar uzatmayi yapmiyormuşlar son 6 aylik gelerini gosterebilme belge lazim diyorlar turkiyede kalma nedenimi beleglendirmem lazim peki uzatma yapmadan rusyaya giriş çikiş yapip yeniden baş vura bilirmiyim bir problem olurmu cunki benim 20 Hazirana uzatmaya randevum var hazirana beklersem onlarda uzatamazsalar kacak durumunda kalmak istemiyorum ne yapmam gerekiyor yardimci olup cevaplarsaniz sevinirim

  Cevapla
 4. Merhaba Ben bi defa şartlı cikis giriş yaptım, ikamet için 10 güne içinde başvuru yaptım, ama randevu dan sonra bana dosye yi red ettiler.Şu an Türkiye’den yine çıkmam lazım, ama hemen donebilirmiyim?Ekimde giriş yaptım 3 ay geçti yani, vatandaşım Turkmenistan

  Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.