Türkmenistan Vatandaşları

Türkiye’de vize ve ikamet problemini en çok yaşayan ülkelerin başında Türkmenistan geliyor. Sebebi ise vize ihlalinden sonra kendi ülkelerine giriş çıkış yapma mecburiyeti doğduğu zaman Türkmenistan’dan tekrar çıkmakta problem yaşamaları. Bu yüzden Türkmenistan vatandaşları Türkiye’ye girişlerinden itibaren vize ihlali yapmamalı ve ikamet tezkeresi başvurularını vaktinde yapmaları gerekir.

Vize ihlali yapmış olan Türkmenistan vatandaşlarının ceza ödeyerek çıkış yapsalar bile kendi ülkelerinden çıkmaları zor olmaktadır. Ayrıca yeni uygulama ile ülkelerine dönen Türkmenistan uyruklular Türk Konsolosluğundan vize almadan geri dönememektedirler.

TÜKMENİSTAN VATANDAŞLARI TÜRKİYEDE NE KADAR KALABİLİR?

Türkmenistan uyruklular yen, uygulama ile artık vizeden muaf değiller. Türkiye'de kalış süreleri konsolosluk tarafından verilen vizenin süresiyle sınırlıdır.

Vize süresi dolduktan sonra da bir 10 günlük yasal süre mevcuttur. Yani süre bitiminden itibaren 10 gün içerisinde bu 10 günlük sürenin cezasını ödeyerek başvurabilirsiniz fakat 10 günlük süreyi de aşarsanız başvuru yapamazsınız.

TÜRKMENİSTAN VATANDAŞLARININ OTURUM İZNİ (İKAMET TEZKERESİ) NE KADAR?

Türkmenistan uyruklular ikamet izni maliyetleri aşağıdaki gibidir.

İkamet Harcı İkamet Defteri Vize Harcı Sigorta
3 Aylık 0 565 TL 5476,80 TL Sorunuz
6 Aylık 0 565 TL 5476,80 TL Sorunuz
1 Yıllık 0 565 TL 5476,80 TL Sorunuz

GÜNCELLEME
11 Nisan 2014 tarihinde çıkan yasa ile birlikte yabancılara Yabancı Sağlık Sigortası zorunluluğu getirilmiştir. Sigorta konusunda bilgi ve fiyat almak için firmamızın 0242 237 0407 ve 0541 656 27 37 numaralı telefonlarını arayabilirsiniz.

TÜRKMENİSTAN UYRUKLULARIN İKAMET İZNİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Türkmenistan vatandaşlarının ikamet tezkeresi için gerekli belgeleri öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz. Sigortayı bizden yaptıran müşterilerimize danışmanlık ücretsizdir.