Kategoriler
Genel

Sanal Ofis Üzerinden Yabancı Şirket Kuruluşu

Sanal ofis üzerinde yabancı ortaklı şirket kurmak ve yabancı çalışma izni almak mümkün mü?

Sanal ofis hizmeti tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaşmakta. Özellikle home office veya freelance çalışanlar için yasal vergi mükellefi olabilmek adına oldukça faydalı bir uygulama. Hem işinizi her zamanki konforunuzda devam ettiriyorsunuz hem de kurumsal bir kimliğe kavuşuyorsunuz.

Kategoriler
Genel

Kazakistan Vatandaşları

Kazakistan uyruklu yabancılar özellikle Rusça’ya hakim oldukları için en çok tercih edilen yabancı personelin başında gelir. Çalışma amacıyla gelenler olduğu gibi sadece sezonluk ikamet amaçlı gelenlerde bulunmaktadır.

Kazakistan Vatandaşları Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Kazakistan uyruklu yabancılar 180 gün içinde 90 gün kalabilir fakat her bir girişleri 30 günü aşmamalıdır. Yani 1 ay dolmadan çıkış yapmak durumundalar. (10/11/2018 tarihi itibari ile 30 günlük tek giriş süresi 90 güne uzatılmıştır.) Uzun süreli kalmak için ise ikamet izni almalıdırlar.

Kazakistan Uyruklular İçin İkamet İzni Ne Kadar?

Kazakistan vatandaşlarının oturma izni masrafı süresine göre aşağıdaki gibidir;

Süreİkamet HarcıDefter BedeliVize Harcı
6 Ay50 USD110 TL0
1 Yıl80 USD110 TL0

NOT; Fiyatlara danışmanlık hizmeti, fotoğraf ve vb giderler dahil değildir, sadece resmi harçların toplamıdır.

Kazakistanlılar İçin İkamet Tezkeresi İçin Gerekli Evraklar

Temelde iki belge esastır, adres belgesi ve sağlık sigortası fakat ikamet tezkeresi için gerekli evraklar ikamet tezkeresinin türüne göre değişiklik gösterir, detaylar için bizimle iletişime geçiniz;

T4 Özel Eğitim ve Yönetim Danışmanlık Ltd.Şti

Tel1: 0541 656 27 37
 Tel2: 0242 237 0407
E-mail: [email protected]

Özel sağlık sigortası için güncel fiyatlar ise aşağıdaki gibidir;

YAŞERKEKBAYAN
0-18147,25 TL142,60 TL
18-25147,25 TL150,35 TL
26-30189,10 TL190,65 TL
31-35204,60 TL195,30 TL
36-40207,70 TL210,80 TL
41-50271,25 TL275,90 TL
51-60393,70 TL393,70 TL
61-65666,50 TL682 TL

Kazakların Çalışma İzinleri

Türkiye’de çalışmak isteyen Kazakistan uyruklular her yabancı gibi çalışma iznine tabidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğüne işveren tarafından başvuru yapılmalı ve yabancı çalışma izni alınmalıdır.

Yabancı çalışma izni yabancının en az 6 ay alınmış ikamet olması durumunda yurtiçinden direk olarak bakanlığa başvurarak alınabilir.

Çalışma izni için diğer bir seçenek ise Kazakistandaki Türk Konsolosluğu veya ikamet ya da çalışma izni ile bulunduğu herhangi bir ülkedeki Türk Konsolosluğu üzerinden başvuru yapmaktır.

Kazakistan uyrukluların çalışacağı işyeri eğer bir firma ise firmanın en az 100 bin Türk Lirası ödenmiş sermayesi ve en az 5 Türk vatandaşını sigortalı çalıştırıyor olmalıdır.

İşyeri ev hizmetleri için ise evde bakıma muhtaç küçük çocuk veya hastalığı rapor ile belgelenebilen bir hasta olmalıdır.

Detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz; 0242 237 0407 – 0541 656 2737

Kategoriler
Genel

Ukrayna Vatandaşları

Ukrayna vatandaşları Türkiye’de özellikle Antalya’da yaz döneminde önemli bir sayıya ulaşıyor ve turizm sektöründe önemli bir iş gücü oluşturuyor. Fakat en büyük problem büyük bir kısmının çalışma izni olmadan sadece ikamet izniyle kaçak olarak çalıştırılmasıdır. Ukrayna vatandaşlarının Türkiye’de kalma süreleri, oturum izni masrafları gibi bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Vize cezası hesaplamak için ise videomuzu seyretmeniz yeterlidir.

Ukrayna Vatandaşları Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Çalışma izni olmayan Ukrayna uyruklular Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 90 gün kalabilirler. Fakat 180 gün içerisinde toplam 90 günden fazla kalamazlar. 90 gün içerisinde ya oturma izni alınmalı ya da 90 günü geçirmeden ülkedem çıkış yapmalıdırlar.

90 günlük süre içerisinde oturma izni almak için en azından randevu almayanlar ve çıkış yapmayanlar para cezası ödemek ile yükümlüdür. Cezayı ödemeyenler 1 gün dahi geç çıkmış olsalar 5 yıl giriş yasağı uygulamasına maruz kalırlar.

Ukrayna Uyruklular İçin İkamet İzni Masrafları Nelerdir?

Ukrayna vatandaşlarının oturum izni masrafı süresine göre aşağıdaki gibidir; İkamet harcı dolar üzerinden TL olarak alınır dolayısıyla sisteme giriş yapılan gündeki kur ne ise ona göre sistem tarafından hesaplanır.

Süreİkamet HarcıKart BedeliVize Harcı
6 Ay50 usd110 TL695,60 TL
1 Yıl80 usd110 TL695,60 TL

NOT; Fiyatlara danışmanlık hizmeti, fotoğraf, yabancı sağlık sigortası vb giderler dahil değildir, sadece resmi harçların toplamıdır.

Ukrayna Uyruklulara İkamet Tezkeresi İçin Gerekli Evraklar

İkamet tezkeresi için gerekli belgeleri öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

Ukrayna Vatandaşları İçin Çalışma İzni

Yabancı çalışma izni için gerekli koşullar diğer ülkelerinki ile aynıdır. Yani ev hizmetlerinde evde doktor raporu ile belgelenebilen bir hasta veya küçük çocuk bulunmalıdır. 

Kurumsal firmalarda çalışacak olan yabancılar ise bir yabancı için beş Türk sigortalı çalışan ve yüz bin TL ödenmiş sermaye şartını sağlayan fir firma tarafından işe alınmalı ve başvurular bu firma üzerinden yapılmalıdır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından turizm sektörüne sağlanan teşvikler gereği son 2-3 yıldır oteller ve otel içi firmalar bu kriterlerden muaf tutuluyor. 

Ayrıca 3 yıldır TC vatandaşı ile evli olanlar ve anne veya babası ya da çocuğu TC vatandaşı olanlar da izne tabi olmak ile beraber bu kriterler aranmıyor.

Kategoriler
Genel

Gürcistan Vatandaşları

Gürcistan vatandaşları için Türkiye vizesi almak mecburi değildir. Gürcistan vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları gereği vize almadan pasaportla Türkiye’ye giriş yapmaları mümkündür.

Gürcistan vatandaşlarının Türkiye’de kalma süreleri için 180 gün içerisinde 90 gün olarak sınırlandırılmıştır. Bu süreyi aşmak durumunda olanlar zaman aşımından önce ya çıkış yapmalılar ya da ikamet tezkeresi (oturum izni) için başvurmalıdırlar. 90 günü doldurarak ikamet izni almadan çıkış yapanlar tekrar girmek için 90 gün beklemek zorundadır.

Gürcistan Vatandaşları İçin Çalışma İzni

Tüm yabancı uyruklular gibi Gürcistan vatandaşları da çalışabilmek için Çalışma Bakanlığı’ndan izin almak durumundadır. Gerekli sağlayan bir iş yeri bulunduğu takdirde şirket ve vekaletname ile birlikte çalışma izni başvurusunu T4 Danışmanlık olarak yapmaktayız.

Çalışma İzni Maliyeti; 750 TL (Çeviriler ve bakanlık harcı dahil, ikamet tezkeresi hariç)

Gürcistan Vatandaşları İçin Oturma İzni – İkamet Tezkeresi

180 gün içerisinde 90 günü dolduran Gürcistan vatandaşları Türkiye’de daha uzun süre kalmak için oturma izni almak mecburiyetindedir. Oturma izni maliyeti ise süresine göre aşağıdaki gibidir;

SÜREİkamet Harcıİkamet DefteriVize Harcı
6 Aylık50 USD110 TL695,60 TRY
1 Yıllık80 USD110 TL695,60 TRY

[hr]

Gürcistan Vatandaşlarının Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Gürcisan vatandaşlarının ikamet tezkeresi için gerekli belgeleri öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz. Sigortayı bizden yaptıran müşterilerimize danışmanlık ücretsizdir.

Kategoriler
Genel

Rus Vatandaşları Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Rus vatandaşları Türkiye’de 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemek kaydıyla 60 gün kalabilir. Yani vizesiz Türkiye’ye giren bir Rus vatandaşı 60 gün çıkış yapmadan ve ikamet izni almadan kalabilir. Bu süre dolmadan tekrar çıkış giriş yapmalı veya ikamet izni almalıdır.

Toplamda 90 günü tamamlayan Rus Vatandaşları ikamet izni almadıkları taktirde çıkış yapıp 90 gün giriş yapmadan beklemek zorundadır.

Rus Vatandaşlarının Oturum İzni (İkamet Tezkeresi) Ne Kadar?

Rus Vatandaşları oturum izni başvurusu sırasında ödemesi gereken tutarlar aşağıdaki gibidir; Rus vatandaşları 310 TL tutarındaki tek vize giriş harcından muaftır.

GÜNCELLEME

11 Nisan 2014 tarihinde çıkan yasa ile birlikte yabancılara Genel Sağlık Sigortası zorunluluğu getirilmiştir. Sigorta konusunda bilgi almak için firmamızın 0242 2370407numaralı telefonunu arayabilirsiniz.

 İkamet Harcıİkamet Defteri
3 Aylık10 USD110 TL
6 Aylık14,50 USD110 TL
1 Yıllık23,5 USD110 TL

Rus Vatandaşlarının Turistik Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler

Rus vatandaşlarının ikamet tezkeresi için gerekli belgeleri öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz. Sigortayı bizden yaptıran müşterilerimize danışmanlık ücretsizdir.

Kategoriler
Genel

30 Bin Euro Teminatlı Seyahat Sigortası

Vize başvurusu için gerekli evraklar arasında  30 bin euro teminatlı seyahat sigortası da bulunmaktadır. Özellikle Avrupa ülkeleri konsoloslukları tarafından talep edilen seyahat ve sağlık sigortası poliçesi eğer gerekli evraklar listesinde var ise muhakkak başvuru dosyasına konmalı ve bir kopyası da yanınızda bulunmalıdır.

Tutarına bakınca maliyeti çok yüksek gibi gözükse de 30.000 euro teminatlı seyahat sigortası firma ve kişinin durumuna göre değişmekle birlikte 100 TL’nin üzerinde değildir (dönemsel arış gösterebilir).

T4 Danışmanlık olarak Antalya’da vize başvurusu için bizi seçen müşterilerimize uygun fiyatlı seyahat sigortası için yardımcı oluyoruz. Gerekli firmalardan sizin için fiyat alarak onayınıza istinaden adınıza poliçenizi kestirerek dosyanıza ekliyoruz.

Yardım için bize ulaşabilirsiniz.