Kaçak Çalışmaktan Giriş Yasağı Nasıl Kalkar

Kaçak çalışma ülkemizde hem para cezasına hem de giriş yasağına sebep olur. Bir işyerinde çalışma izni almadan çalışan ve bu durumu tespit edilen yabancıların ve işyerinin hakkında idari işlem uygulanır. Eğer yabancının geçerli bir ikamet veya oturma izni yok ise sınırdışı kararı alınır ama geçerli vize süresi içerisinde ya da yabancı oturma izni var ise izni iptal edilerek ülkeyi terk etmesi için tebligat verilir. Bu süre genelde 20 gündür ve yabancı uyruklu bu süre içerisinde çıkış yapmalıdır.

Kaçak çalışırken yakalanan yabancılara Ç117 ve Ç119 giriş yasağı kodları uygulanır.

Kaçak Çalışma Cezası 2019

Kaçak çalışırken yakalanan yabancıların ödemesi gereken ceza miktarı farklılık gösterebilir. Öncelikle ikameti iptal edileceği için çıkışta sınır kapısında ödeyeceği ücret ülkesine ve ihlal süresine göre değişir.

Diğer taraftan ödemesi gereken idari para cezası 2851 TL dir (2019 yılı).

Vize ihlali için gerekli ödemeyi gümrük kapısında yapmayan yabancılar 5 yıl giriş yasağı yerler. İdari para cezasını ödemeyenler ise 1 yıl ödemeyenler ise yine 5 yıl giriş yasağı yer. Fakat idari para cezasını ödemeden giriş yasağını kaldırmak mümkün değildir.

Kaçak Çalışmanın Cezası Nereye Ödenir

Kaçak çalışırken yakalananlar vize ihlal cezasının gümrük kapılarında vize ihlal ofisine öderler. İdari para cezası ise Türkiye içerisinde ödenmelidir. İdari para cezası ödenmeden yabancının ülkesindeki Türk konsolosluğundan vize veya yabancı çalışma izni almaları mümkün değildir.

İdari para cezasını ödemeden yurt dışına çıkanların cezalarını sizin için ödeyebiliriz.
İşkur ve Göç İdaresi ile gerekli evrak alışverişinizi yapıp giriş yasağınızın kalkmasını sağlıyoruz
0541 656 2737 - 0242 237 0407

Kaçak çalışma cezası ile ilgili idari para cezası 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunun 23/3, 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 17/7. maddeleri gereğince verilir.

İdari para cezasına itiraz tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılabilir. Ama iş üzerinde yakalanılmış ise durumu değiştirmek çok mümkün değildir.

Tebligattan itibaren 15 gün içerisinde peşin yapılan idari para cezası ödemelerinde yüzde 25 indirim uygulanır.

Tebligattan itibaren 30 gün içerisinde başvurulması durumunda ise ilk taksit peşin olmak kaydı ile 4 taksitte cezanın ödenmesi mümkündür.

Kaçak çalışırken yakalanan yabancı için işyerinin ödemesi gereken idari para ve Sosyal Güvenlik Kurumuna ödemesi gereken cezaların ödenmemesi yabancının durumunu etkilemez. Yabancı için kesilen cezalar ile işveren için kesilen cezalar tamamen birbirinden bağımsızdır. İşverenin cezaları ödememesi durumunda yabancı kendi cezalarını ödedi ise ülkeye girişinde problem olmaz.

kaçak-çalışma-cezası

Ofislerimiz

Antalya Ofis

  • Adres: Bayındır Mah. 322.Sok. No 30/2 Muratpaşa Antalya
  • Tel: 0242 237 0407
  • E-mail: [email protected]

İstanbul Ofis

  • Adres: Cumhuriyet Cad. No 157/2 Harbiye Şişli İstanbul
  • Tel: 0212 970 2574
  • E-mail: [email protected]

BİZE ULAŞIN