Kazakistan Vatandaşları

Kazakistan uyruklu yabancılar özellikle Rusça’ya hakim oldukları için en çok tercih edilen yabancı personelin başında gelir. Çalışma amacıyla gelenler olduğu gibi sadece sezonluk ikamet amaçlı gelenlerde bulunmaktadır.

Kazakistan Vatandaşları Türkiye’de Ne Kadar Kalabilir?

Kazakistan uyruklu yabancılar 180 gün içinde 90 gün kalabilir fakat her bir girişleri 30 günü aşmamalıdır. Yani 1 ay dolmadan çıkış yapmak durumundalar. (10/11/2018 tarihi itibari ile 30 günlük tek giriş süresi 90 güne uzatılmıştır.) Uzun süreli kalmak için ise ikamet izni almalıdırlar.

Kazakistan Uyruklular İçin İkamet İzni Ne Kadar?

Kazakistan vatandaşlarının oturma izni masrafı süresine göre aşağıdaki gibidir;

Süre İkamet Harcı Defter Bedeli Vize Harcı
6 Ay 50 USD 356 TL 0
1 Yıl 80 USD 356 TL 0

NOT; Fiyatlara danışmanlık hizmeti, fotoğraf ve vb giderler dahil değildir, sadece resmi harçların toplamıdır.

Kazakistanlılar İçin İkamet Tezkeresi İçin Gerekli Evraklar

Temelde iki belge esastır, adres belgesi ve sağlık sigortası fakat ikamet tezkeresi için gerekli evraklar ikamet tezkeresinin türüne göre değişiklik gösterir, detaylar için bizimle iletişime geçiniz;

T4 Özel Eğitim ve Yönetim Danışmanlık Ltd.Şti

Tel1: 0541 656 27 37
 Tel2: 0242 237 0407
E-mail: info@t4danismanlik.com

Kazakların Çalışma İzinleri

Türkiye’de çalışmak isteyen Kazakistan uyruklular her yabancı gibi çalışma iznine tabidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğüne işveren tarafından başvuru yapılmalı ve yabancı çalışma izni alınmalıdır.

Yabancı çalışma izni yabancının en az 6 ay alınmış ikamet olması durumunda yurtiçinden direk olarak bakanlığa başvurarak alınabilir.

Çalışma izni için diğer bir seçenek ise Kazakistandaki Türk Konsolosluğu veya ikamet ya da çalışma izni ile bulunduğu herhangi bir ülkedeki Türk Konsolosluğu üzerinden başvuru yapmaktır.

Kazakistan uyrukluların çalışacağı işyeri eğer bir firma ise firmanın en az 100 bin Türk Lirası ödenmiş sermayesi ve en az 5 Türk vatandaşını sigortalı çalıştırıyor olmalıdır.

İşyeri ev hizmetleri için ise evde bakıma muhtaç küçük çocuk veya hastalığı rapor ile belgelenebilen bir hasta olmalıdır.

Detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz; 0242 237 0407 – 0541 656 2737