Türkiye’de Yabancılar Kripto Para ve Bitcoin Alabilir mi?

Türkiye’de yabancı uyruklular kripto para, bitcoin ve altcion alıp satabilir mi? Kripto para ve bitcoin yatırımı yapabilir mi? Kripto para ticareti hangi borsalar üzerinden yapılabilir?

Kripto para yatırımı özellikle bitcoin ve altcoinler üzerinden neredeyse bazı ülke borsalarının yatırım miktarlarına yaklaşırken bazı ülkelerde hazim olarak geçtiği bile oluyor. Daha önce güvenilirlik sorunu olduğu düşünülen kripto para ve bitcoin alım satımı giderek daha popüler bir hale geliyor.

Kripto Para, Bitcoin ve Altcoin Nedir?

KRİPTO PARA

Kripto para merkezi bir sisteme bağlı olmayan, fiyatını tamamen üretim zorluğu ile birlikte arz ve talep yoğunluğuna göre piyasa tarafından kendisi belirleyen bir sistemdir. Hiçbir merkezi sistem arz ve talebe müdahele edemediği için dünyadaki tüm sistemlerden bağımsız olarak çalışır.

BİTCOİN

Bitcoin tüm coinlerin atası olarak ortaya çıktı ve kripto para kavramını dünyaya tanıttı. Tam olarak kim tarafından oluşturulduğu bilinmese de (Hitoshi gerçek adı mı yoksa takma adı mı bilinmemektedir) oluşturduğu sistem tamamen kontrol edilemez durumdadır. Şu an için dünya da en çok hacme ve değer sahipr kripto paradır. 1 tirlyon dolar üzeri hacme sahip olan bitcoinin fiyatı 1 kasım 2021 tarihi itibariyle 61 bin doların üzerindedir.

ETHEREUM VE ALTCOİNLER

Bitcoin’in ardından piyasaya önce Ethereum olmak üzere binlerce altcoin ortaya çıktı. Bu altcoinler bir çok farklı borsada alım satıma sunuldu. Herbirinin farklı bir teknolojiye sahip olması sebebiyle farklı arz ve talep piyasaları oluştu.

Kripto Para ve Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır?

Kripto para, bitcoin, ethereum ve diğer altcoinler borsalar üzerinden alınabilir. Bu borsalar yerli ve yabancı olmak üzere ikiye ayrılabilir. Bu borsalara veya sistemlere Türkiye’de yaşayan yabancılar da sorunsuz şekilde kaydolabilir ve işlem yapabilirler.

Kripto borsalara para yatırmak isteyen yabancı uyruklular Türkiye’deki banka hesaplarını kullanarak Türk borsalara veya Binance TR’ye para yatırıp aldıkları bitcoin veya diğer altcoinleri istedikleri borsaya transfer edebilirler.

YERLİ BORSALAR

Yerli borsalarda en popüler ve en güvenilir olan borsalar aşağıdaki gibidir;

  1. BTCTürk
  2. Paribu
  3. Binance TR (Siteyi ziyaret et; https://www.trbinance.com/ )

YABANCI BORSALAR

  1. Binance (Siteyi ziyaret et; www.binance.com)
  2. GateIO
  3. Coinbase