Blog

Yabancı Çalışma İzni Sorgulama

Yabancı çalışma izni sorgulama nasıl yapılır? Yabancı çalışma iznim iptal oldu mu? İşverinim izni mi iptal etti mi? Çalışma iznimin devam edip etmediğini nasıl öğrenebilirim? İşte bize en çok sorulan sorular

Yabancı çalışma izni sorgulama belirli periyotlara çalışan tarafından yapılmalıdır çünkü  izin almış olanların karşılaştığı en büyük problemlerden biri özellikle de ev hizmetlerinde işverenin çalışandan habersiz izni iptal ettirmesidir. Gerek ufak anlaşmazlıklar gerekse sigorta maaliyeti iptallerin en büyük sebeplerinden biridir.

yabancı çalışma izni

Yabancı Çalışma İzni Çalışanın Haberi Olmadan İptal Edilebilir mi?

Yabancı çalışma izinlerinde tüm kontrol işverenin elindedir. İşveren ile arasında sözleşme olduğu taktirde izin başvurusunu kendisi yapabildiği gibi, izninin iptalini de tek bir dilekçe ile gerçekleştirip çalışma iznini sonlandırabilir. Sonuç itibariyle ismi yabancı çalışma izni olsa bile aslen yabancıyı çalıştırma iznidir. İzin işçiye değil işverene verilir.

Yabancı Çalışma İzninin İptal Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Yabancı kimlik numarası ve yabancı çalışma izni belge numarasını biliyor iseniz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü’nün uygulamasını kullanarak sistemden iznin devam edip etmediğini, görev tanımını, sistemde kayıtlı ücret bilgisini, iznin iptal edilip edilmediğini kontrol edebilirsiniz.

yabancı çalışma izni sorgulama

https://izinsorgula.csgb.gov.tr/#/app/giris linkini kullanarak uygulamaya giriş yapabilir ve izni sorgulayabilirsiniz.

Sorgulamak istediğiniz başvuru türünde 3 farklı seçenek vardır.

 1. Serbest Bölge Yabancı Çalışma İzni
 2. Mevsimlik İşçi Çalışma İzni
 3. Yabancı Çalışma İzni

Mevsimlik işçi çalışma izni valilikler tarafından, serbest bölge çalışma izni ise serbest bölge müdürlükleri tarafından verilir. İzinlerin yüzde doksandokuzu normal yabancı çalışma iznine girer. Muhtemelen sizin izniniz de o gruptan sorgulanacaktır.

Yabancı kimlik numarası yabancının 99 veya 98 ile başlayan ve Göç İdaresi ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik numarasıdır. Oturma izni ve çalışma izninin üzerinde yazmaktadır.

Belge numarası ise çalışma izin kartlarının üzerinde yazar.

Uygulamada bu bilgileri girdikten sonra size izin ile bilgileri getirecektir.

Eğer çalışma izni iptal edilmiş gözüküyor ise yeni bir izin başvurusu yapmanız mümkün değildir. Ama iptalin üzerinden 10 günden fazla geçmedi ise o zaman hemen sigorta yaptırıp oturma izni için randevu alabilirsiniz.

Sigorta ve randevu için bize ulaşın; 0541 656 2737 – 0242 237 0407

 

6

Yorumlar

 1. Aliya  Ekim 14, 2019

  Selamaleykum , benim viza alisim mumkunmu , nasil olur

  cevap
  • admin  Ekim 15, 2019

   Sorununuz nedir tam olarak?

 2. aysegul  Mayıs 30, 2019

  vize ihlali ile deport olan bir kişi ev hizmetlisi olarak Türkiyeye gelebilir mi?

  cevap
  • admin  Mayıs 30, 2019

   Yüksek ihtimalle gelebilir

 3. aysegul  Nisan 3, 2019

  vize ihlali olan ve çıkarken cezasını ödemeyen kişi başka bir ülkeden Türkiye ye giriş yapabilir mi? nasıl gelebilir yardımcı olunuz.

  cevap
  • admin  Nisan 3, 2019

   Vize almadan ne kendi ülkesinden ne de başka bir ülkeden gelebilir

Yorum Ekle


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.