Çalışma İzni Sorgulama

Çalışma izni sorgulama aslında oldukça kolaydır ve herkes tarafından kolayca yapılabilir. Yabancı çalışma izin sorgulaması yapacak kişinin elinde yabancıya ait hangi bilgiler olması gerekir ve çalişma izni sorgulama nasıl yapılır adım adım anlatalım;

Yabancı çalışma izni alınmasının ardından maalesef işverenler yabancıların bilgisi olmadan izni iptal edebilmektedirler. Çünkü çalışma izni başvurusu yapmak çalışanın değil işverenin yetki ve insiyatifindedir.

Yabancı çalışma izni başvurusu, yabancının şirket ortağı olmadığı durumlarda işverenin e-imzası veya işveren tarafından yetkilendirilmiş bir temsilcinin e-imzası ile yapılabilmektedir. Dolayısıyla alınan izinde tek bir iptal dilekçesinin sisteme yüklenerek e-imza ile elektronik olarak imzalanmasıyla iptal edilebilir.

Peki çalışma izninin işveren tarafından iptal edilip edilmediği nasıl kontrol edilebilir? Kontrol edebilmek ve çalişma izni sorgulaması yapmak için hangi bilgiler gerekir? Öncelikle elinizde çalışma izni kartının olması gereklidir ya da en azından yabancı kimlik numarası ve izin belge numarasının olması da yeterli olacaktır.

Ardından yapılması gereken https://izinsorgula.ailevecalisma.gov.tr/#/app/giris adresine giderek gerekli satırların doldurulmasıdır.

Başvuru türünden yabancı çalışma izni seçeneğini seçip, kimlik ve belge numarasını yazarak çalışma iznini sorgulayabilirsiniz. Bu sayede iznin devam edip etmediğini, iptal edilip edilmediğini, iptal edildiyse hangi tarihte iptal edildiğini görebilirsiniz.

T4 Yabancı Danışmanlık Firması ile sorunsuz başvurular için bize ulaşın; 0242 237 0407 / 0212 970 2574 / 0541 656 2737