Yabancıların SGK Primleri

Yabancı çalışma izni sonrası hatalı ücret üzerinden SGK girişleri firmaların en çok hata yaptığı durumların başında gelir. Ülkemizde çok yaygın olarak yapılan maaş ne olursa olsun yasal maaşı asgari ücret üzerinden göstererek SGK primlerinden tasarruf etme anlayışı bu konunun temel nedenidir.

Oysaki yabancı uyruklu çalışanların bordroda gösterilebilecek minimum ücretleri kanun ile belirlenmiştir ve görev tanımına göre değişir. Çalışma izni başvuru formu ve belirli süreli iş sözleşmesinde gösterilen rakamdan daha düşük SGK girişi yapılmamalıdır.

Her ne kadar turizm sektörüne son 3 yılda bazı kolaylıklar sağlanmakta olsa bile genel olarak görev tanımına göre belirlenen asgari ücretler şöyledir;

ÇALIŞMA İZİNLERİNDE SGK PRİM HESAPLAMA

Türkiye’de çalışma izni almış olan yabancı uyruklunun SGK primi ise yapacağı göreve göre belirlenir. 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanuna göre asgari brüt ücretler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir;

  1. Üst düzey yöneticiler, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 6,5 katı,

  2. Birim veya şube müdürleri ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı,

  3. Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar, öğretmenler ile psikolog, fizyoterapist, müzisyen ve sahne sanatçısı unvanlarında çalışacak yabancılar için asgari ücretin 3 katı,

  4. Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret,

  5. Yukarıda sayılanlar dışındaki diğer mesleklerde ( Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi gibi görevler ) çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı olması gerekmektedir.

  6. Turizm-Animasyon organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri ünvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı.

Bir çok danışmanlık firması yabancı çalışanlar için başvuru yapıldıktan sonra müşterilerini yalnız bırakır. Biz T4 Danışmanlık olarak sürecin başından sonuna kadar size destek veriyoruz. Gerek red olan başvuruların itiraz süreçlerinde, gerek onay sonrası SGK girişlerinde gerekse iptal veya uzatma söz konusu olduğunda size tam destek veriyoruz. Üstelik itiraz ve iptal hizmetlerinde ek bir ücret talep etmiyoruz. Yani istemeden de olsa hata yapmanıza izin vermiyoruz.

UYARI: Çalışma izni onaylandıktan sonra bakanlığa sunulan belgelerden daha düşük ücret ödenmesi ve SGK primi yatırılması durumunda uzatma başvuruları olumsuz değerlendirilmektedir. Hatta firmanın ya da işverenin bir sonraki başvurularının da olumsuz sonuçlanma ihtimali doğmaktadır.