Ukrayna Vatandaşları

Ukrayna Vatandaşları

Ukrayna vatandaşları Türkiye’de özellikle Antalya’da yaz döneminde önemli bir sayıya ulaşıyor ve turizm sektöründe önemli bir iş gücü oluşturuyor. Fakat en büyük problem büyük bir kısmının çalışma izni olmadan sadece ikamet izniyle kaçak olarak çalıştırılmasıdır.

UKRAYNA VATANDAŞLARI TÜRKİYE’DE NE KADAR KALABİLİR?

Çalışma izni olmayan Ukrayna uyruklular Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 90 gün kalabilirler. Fakat 180 gün içerisinde toplam 90 günden fazla kalamazlar. 90 gün içerisinde ya oturma izni alınmalı ya da 90 günü geçirmeden ülkedem çıkış yapmalıdırlar.

90 günlük süre içerisinde oturma izni almak için en azından randevu almayanlar ve çıkış yapmayanlar para cezası ödemek ile yükümlüdür. Cezayı ödemeyenler 1 gün dahi geç çıkmış olsalar 5 yıl giriş yasağı uygulamasına maruz kalırlar.

UKRAYNA UYRUKLULAR İÇİN İKAMET İZNİ MASRAFLARI NELERDİR?

Ukrayna vatandaşlarının oturum izni masrafı süresine göre aşağıdaki gibidir; İkamet harcı dolar üzerinden TL olarak alınır dolayısıyla sisteme giriş yapılan gündeki kur ne ise ona göre sistem tarafından hesaplanır.

Süre İkamet Harcı Kart Bedeli Vize Harcı
6 Ay 50 usd 565 TL 5476,80 TL
1 Yıl 80 usd 565 TL 5476,80 TL

NOT; Fiyatlara danışmanlık hizmeti, fotoğraf, yabancı sağlık sigortası vb giderler dahil değildir, sadece resmi harçların toplamıdır.

UKRAYNA UYRUKLULARA İKAMET TEZKERESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

İkamet tezkeresi için gerekli belgeleri öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

UKRAYNA VATANDAŞLARI İÇİN ÇALIŞMA İZNİ

Yabancı çalışma izni için gerekli koşullar diğer ülkelerinki ile aynıdır. Yani ev hizmetlerinde evde doktor raporu ile belgelenebilen bir hasta veya küçük çocuk bulunmalıdır.

Kurumsal firmalarda çalışacak olan yabancılar ise bir yabancı için beş Türk sigortalı çalışan ve yüz bin TL ödenmiş sermaye şartını sağlayan fir firma tarafından işe alınmalı ve başvurular bu firma üzerinden yapılmalıdır.

Ayrıca 3 yıldır TC vatandaşı ile evli olanlar ve anne veya babası ya da çocuğu TC vatandaşı olanlar da izne tabi olmak ile beraber bu kriterler aranmıyor.