Kategoriler
Çalışma

Uluslararası Koruma Çalışma İzni

Uluslararası koruma altında bulunan yabancılar Türkiye’de çalışma izni başvurusu yapabilirler. Ön koşul yabancının koruma altında en az 6 aylık süreyi tamamlamış olmasıdır. Koruma sahibi yabancıların çalışma izinlerinde de yetkili makam diğer yabancılarda olduğu gibi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü‘dür.

Koruma altındaki yabancıların izin başvuruları sırasında bakanlık tarafından belirtilen izin değerlendirme kriterleri uygulanmaz. Yani işverenin her bir yabancı için 5 TC vatandaşını çalıştırıyor olması ve en az 100 bin Türk Lirası ödenmiş sermaye veya 800 bin TL ciro veya 250 bin usd ihracat şartlarını yerine getirmesine gerek yoktur.

Bu Kapsamdaki Yabancıları Çalıştırmak İçin Koşullar

Bu kapsamda bulunan yabancıları çalıştıracak olan işverenin herhangi bir koşulu yerine getirmesine gerek yoktur. Ticari faaliyet gösteren bir işletme olması yeterlidir. Başvuru sırasında izin değerlendirme kriterleri uygulanmayacaktır. Sadece işveren yabancının koruma altında olduğu il dışında ise İçişleri Bakanlığı’na görüş sorulur ama aynı ilde ise gerek yoktur.

Uluslararası Korumadakiler İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Koruma altındaki yabancıların çalışma izin uygulamaları diğerlerinden çok farklı değildir. Sadece işverenin minimum kriterleri taşımasına gerek yoktur, yabancının da diploma sunması da zorunlu değildir.

Normal başvuruda olduğu gibi firmanın ticari evrakları, e-imzası, yabancının uluslararası koruma belgesi ve 1 biometrik fotoğrafı yeterlidir.

Uluslararası Koruma Çalışma İzni Harçları Ne Kadar?

Bu statüdeki koruma sahiplerinin çalışma izin harçları maalesef indirimli değildir. Geçici koruma altındaki yabancılar (ekseriyetle Suriyeliler) için uygulanan indirimler uluslararası korumada yoktur. Onay sonrası ödenmesi gereken harçlar aşağıdaki gibidir;

 • YABANCI ÇALIŞMA İZİN HARCI: 932,90 TL
 • YABANCI ÇALIŞMA İZİN KART BEDELİ: 110 TL

Yabancı çalışma izinlerinde ortala süreç yaklaşık 30 gün sürer, bu süreç koruma altındakiler için de aynıdır. Başvuru yapıldığında bakanlık bünyesindeki dönemsel yoğunluğa göre süreç biraz daha kısa sürede tamamlanabilir.

Yabancıların çalışma izinleri uzatımları biraz farklılık gösterir. Uluslararası koruma altındakilerin çalışma izinleri oturma izni yerine geçmediği için direk olarak uzatmak mümkün değildir. Yabancının uluslararası koruma statüsüne devam etmesi ve süresi dolmak üzereyse uzatması gerekir.

Koruma altındaki yabancıların için verilen çalışma izni sadece kendisi için geçerlidir. Yabancının ailesi ve çocuklarına çalışma izni veya hakkı vermez. 18 yaş üstü her birey için ayrı bir başvuru gerekir.

Firmamızdan her türlü çalışma izni için destek ve hizmet alabilirsiniz; 0242 237 04 07 – 0541 656 2737 – 0212 970 2574

Kategoriler
Çalışma

Çalışma İzni Sorgulama

Çalışma izni sorgulama aslında oldukça kolaydır ve herkes tarafından kolayca yapılabilir. Yabancı çalışma izin sorgulaması yapacak kişinin elinde yabancıya ait hangi bilgiler olması gerekir ve çalişma izni sorgulama nasıl yapılır adım adım anlatalım;

Yabancı çalışma izni alınmasının ardından maalesef işverenler yabancıların bilgisi olmadan izni iptal edebilmektedirler. Çünkü çalışma izni başvurusu yapmak çalışanın değil işverenin yetki ve insiyatifindedir.

Yabancı çalışma izni başvurusu, yabancının şirket ortağı olmadığı durumlarda işverenin e-imzası veya işveren tarafından yetkilendirilmiş bir temsilcinin e-imzası ile yapılabilmektedir. Dolayısıyla alınan izinde tek bir iptal dilekçesinin sisteme yüklenerek e-imza ile elektronik olarak imzalanmasıyla iptal edilebilir.

Peki çalışma izninin işveren tarafından iptal edilip edilmediği nasıl kontrol edilebilir? Kontrol edebilmek ve çalişma izni sorgulaması yapmak için hangi bilgiler gerekir? Öncelikle elinizde çalışma izni kartının olması gereklidir ya da en azından yabancı kimlik numarası ve izin belge numarasının olması da yeterli olacaktır.

Ardından yapılması gereken https://izinsorgula.ailevecalisma.gov.tr/#/app/giris adresine giderek gerekli satırların doldurulmasıdır.

Başvuru türünden yabancı çalışma izni seçeneğini seçip, kimlik ve belge numarasını yazarak çalışma iznini sorgulayabilirsiniz. Bu sayede iznin devam edip etmediğini, iptal edilip edilmediğini, iptal edildiyse hangi tarihte iptal edildiğini görebilirsiniz.

T4 Yabancı Danışmanlık Firması ile sorunsuz başvurular için bize ulaşın; 0242 237 0407 / 0212 970 2574 / 0541 656 2737

Kategoriler
Çalışma

Kendi Nam ve Hesabına Çalışan Yabancılar İçin Çalışma İzni

Kendi nam ve hesabına çalışan yabancılar yani herhangi bir kişiye istihdam sağlamadan hizmet veya mal üretimini kendi başına yapanlar bakanlık tarafından ayrı bir kategori altından yabancı çalışma izni başvurusu yapabilmektedir.

Fakat bu yorumu bir çok yabancı uyruklu şahıs yanlış anlamış durumdadır. Buradan çıkacak sonuç herhangi bir çalışanı olmayan, SGK sicil numarası olmayan, e-bildirge yetkilis olmayan fakat vergi mükellefiyeti başlatan yabancının çalışma izni başvurusu yapacağı ve alacağı anlamına gelmemektedir.

Ülkemizde hala çalışma izni almak isteyen her yabancı izin değerlendirme kriterlerini karşılamaladır. Nedir bu kriterler? Minimum 100 bin TL ödenmiş sermaye ve her bir yabancı için 5 Türk vatandışının istihdam edilmesi. Tabi ki bu konuda muafiyet kapsamında olanları ayrıca aşağıda belirttik.

Kendi nam ve hesabına çalışan hangi yabancılar çalışma izni alabilir?

Bu uygulama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tamamen Suriye uyrukluların işyeri açma ve ruhsat alma işlemlerinin kolaylıkla yapılabilmesi için uygulamaya konulmuştur ve bu bakanlık sitesinde açıkça da beyan edilmiştir.

Maalesef sermaye ve Türk çalışan koşullarını yerine getirmeyen muafiyet kapsamı dışındaki yabancıların, başvuru yaparken işyeri kaydını kendi nam ve hesabına çalışanlar bölümünden değil yeni işyeri bölümünden yapması gerekir.

Suriyeliler haricinde kendi nam ve hesabından giriş yapıp çalışma iznini kimler alabilir?

Yabancı çalışma izni değerlendirme kriterlerinden muaf olan yabancılar da kendi nam ve hesabına çalışanlar bölümünden işyeri kaydı girip çalışma iznine başvurabilir.

İzin değerlendirme kriterlerinden muaf olan yabancılar kimler;

 • Anne, baba veya çocuğu Türk vatandaşı olan yabancılar,
 • En az üç yıl süreyle Türk vatandaşı ile evlilik birliği içinde yaşayan yabancılar,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı yabancılar,
 • Türk ve akraba toplulukları uygulamaları çerçevesinde ikamet izni verilmiş olan yabancılar,
 • İnsani mülahazalar çerçevesinde ikamet izni verilmiş olan yabancılar,
 • İnsan ticareti mağduru olarak ikamet izni verilmiş olan yabancılar,
 • Vatansız statüsünde ikamet izni verilmiş olan yabancılar.

Yukarıdaki listedeki kriterlere uygun yabancılar da kendi nam ve hesaplarına çalışıp yabancı çalışma izni alabilirler.

Yabancı çalışma izinleri ve şirket kuruluşlarında zaman kaybı yaşamadan tüm işlemlerinizi bizden destek alarak sorunsuz çözebilirsiniz: 0242 237 0407 – 0541 656 2737 – 0212 970 2574

Kategoriler
Çalışma

Ev Hizmetlerinde SGK Borcu Nasıl Ödenir? Ek-9 10 Günden Fazla Ödeme

Yabancı çocuk bakıcısı, yabancı hasta bakıcı ya da yabancı yaşlı bakım elemanı için çalışma izni sonrası SGK borcu / sgk primleri yada eski adıyla ssk primleri nasıl ödenir. SGK borcu için herbir aya ait ödemeler bir sonraki ayın son gününe kadar yapılmalıdır. Zamanında ödenmeyen SGK primlerinde hem indirimler kaybolur hemde zamlı ve faizli ödenir.

SGK primlerinin sistemde gözükebilmesi için öncelikle çalışma izni sonrası EK-9 10 Günden Fazla isimli başvuru formunun doldurularak Sosyal Güvenlik Kurumuna elden teslim edilmesi gerekir. Aksi durumda sigorta hiçbir zaman aktif olmayacaktır.

Yurtdışı çalışma izinlerinde ülkeye girişten itibaren 30 gün içerisinde, yurtiçi başvurularda ise izin sonrası 30 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna sigorta başlangıcı için bildirim yapmak zorunludur.

Yabancı Uyruklular İçin Ödenecek Sigorta Primlerini Online Ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat sistemini kullanmak, yabancı uyruklu ev hizmeleri çalışanlarınız için yapılacak sgk borcu ödemesinin en kolay yoludur. Bunun için aşağıdaki linki kullanmanız yeterlidir;

SGK ONLINE ÖDEME SİSTEMİ

Bu sistemden yabancı çalışanınıza ait Ek-9 10 günden fazla sgk prim borcunu ödeyebileceğiniz gibi şirketinize ait SGK prim borcunu, kendinize ait Bağkur prim borcunu da ödeyebilirsiniz. Bu sisteme girdiğinizde 4 farklı sorgu türü göreceksiniz;

 1. 4A İşveren Tahsilatları (firma çalışanlarınıza ait sgk primleri için)
 2. 4B Sigortalı Tahsilatları (kendinize ait bağkur borcu için)
 3. Diğer Tahsilatlar
 4. Yapılandırma Ödemeleri

Ev hizmetleri SGK borcu ödemesi için sizin seçmeniz gereken 3 numaralı Diğer Tahsilatlar sekmesi. Ardından sorgu tipinden 61 numaralı Ek-9 10 günden fazla tahsilatlarını seçmelisiniz. Son olarak işveren sicil numarasına kendi TC numaranızı yazarak sorgula demeniz yeterli.

 

SGK borcu gördükten sonra yapmanız gerekn ödeme yap düğmesine tıklamak, burada 3 seçeneğiniz var; Kredi kartı ile ödeme, banka kartı ile ödeme ve BKM Ekspress ile ödeme. Tercih ettğiniz ödeme yöntemini kullandıktak sonra ödemeyi gereçekleştirip isterseniz dekontun çıktısını veya ekran görüntüsünü de alabilirsiniz.

Yabancı Uyruklular İçin Ödenecek Sigorta Primlerini Online Ya  da Mobil Bankacılık İle Ödeme

Her bankanın uygulaması maalesef birbirinden farklı olabilir ama genel olarak SGK borcu ödemelerinizi bankanızın online yada mobil sayfasınında ödemeler sekmesinde SGK/SSK/Bağkur ödemeleri altından Ek-9 10 günden fazla ödemesini seçerek kendi TC kimlik numaranızı seçerek ödeyebilirsiniz.

Kategoriler
Çalışma

Yabancı İşçi Çalıştırma

Yabancı işçi çalıştırma şartları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu ile belirlenmiştir. Mavi kartı olmayan her yabancı işçinin, sgk girişi yapılmadan önce işveren tarafından izni alınmış olmalıdır.

Türkiye’de oturma izni bulunan yabancıların doğrudan SGK girişlerinin yapılarak çalıştırılması mümkün değildir. İkamet izni olsun olmasın farketmeksizin çalışma izni olmayan yabancının çalıştırılması cezaya tabidir. SGK girişinin yapılmış olması herhangi bir af veya indirim sağlamaz.

yabancı işçi çalıştırma şartları

Çalışma izni başvurusu yapacak firmanın yabancı işçi çalıştırma koşullarını yerine getirdiğinden emin olması gerekir. Koşulları yerine getirmeden başvuru yapan firmaların başvuruları koşulsuz ret edilir.

Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

Yabancı işçi çalıştırmayı üç farklı kategori altında anlatmakta fayda var. Yabancı işçi ev hizmetlerinde (çocuk bakıcı veya hasta bakıcı) çalıştırılabildiği gibi kurumsal firmalarda da çalıştırılabilir. Ayrıca yabancı uyruklu kendi işyerini kurarak da çalışma izni alabilir.

Ev Hizmetlerinde Yabancı İşçi Çalıştırma

Ev hizmetlerinde yabancılar iki farklı hizmet için çalıştırılabilir. Çocuk bakıcısı veya hasta bakıcı olarak. Türkiye’de artan işsizlik sebebi ile günlük işler için hizmetçi veya temizlikçi olarak çalışma izni yabancılar için artık verilmemektedir.

Hatta hasta raporu olmadığı durumlarda sadece yaşlı bakım elemanı olarak bile izin çok zor çıkmaktadır. Fakat hasta ve yaşlı bakım elemanı için ile çocuk bakıcısı için hrhangi bir problem an itibari ile yoktur.

 • Evde Çocuk Bakım İçin Yabancı İşçi Çalıştırma

Evde 13 yaşından küçük çocuğu olduğunu ve yeterli düzeyde gelire sahip olduğunu belgeleyebilen herkes çocuk bakıcısı olarak yabancı işçi çalıştırabilir. Bunun için vukuatlı nüfus kayıt örneği ve gelir belgesinin kimlik veya sözleşme ekinde bakanlığa sunulması yeterlidir.

 • Evde Hasta ve Yaşlı Bakım İçin Yabancı Çalıştırma

Doktor raporu ile belgelenebilen herhangi bir rahatsızlığı veya engeli olan şahıs veya onun birinci dereceden akrabası (Anne, baba, çocuk veya eş) yaşlı ve hasta bakım elemanı olarak bir yabancı için çalışma izni alabilir.

Kurumsal Firmalarda Yabancı İşçi Çalıştırma

Kurumsal firmalarda yabancı çalıştırmak için ön şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ödenmiş sermayesi 100 bin Türk Lirasının altında altında olan ve en az 5 adet Türk çalışanı olmayan firmaların yabancı çalıştırmasına bazı istisnalar hariç izin verilmemektedir.

Ödenmiş sermaye şartının yerine getirilip getirilmediği son yıla ait kurumlar beyannamesi ekindeki bilançodan ya da yeminli mali müşavir onaylı geçici bilançodan kontrol edilir.

Türk çalışan sayısı için son aya ait SGK hizmet listesi dikkate alınmaktadır.

İstisnalar ise aşağıdaki listede verilmiştir;

 • Anne, baba veya çocuğu Türk vatandaşı olan yabancılar,
 • En az üç yıl süreyle Türk vatandaşı ile evlilik birliği içinde yaşayan yabancılar,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı yabancılar,
 • Türk ve akraba toplulukları uygulamaları çerçevesinde ikamet izni verilmiş olan yabancılar,
 • İnsani mülahazalar çerçevesinde ikamet izni verilmiş olan yabancılar,
 • İnsan ticareti mağduru olarak ikamet izni verilmiş olan yabancılar,
 • Vatansız statüsünde ikamet izni verilmiş olan yabancılar.

Yabancı çalıştırma şartları sağlanmadan yapılacak başvuruların onaylanması mümkün değildir. Bu yüzden başvuru dosyalarının önceden kontrol edilmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Aksi durumlarda yaşanması muhtemel sıkıntılar sadece maddi ve zaman kaybı ile sınırlı değildir.

Yabancı çalışma izni başvurusu yapıldıktan sonra ikamet izni biten yabancıların çalışma izni başvuruları da ret olursa ülkeden çıkış yapmaları gerekir.

Kategoriler
Çalışma

Yabancı Çalışma İzninin Devri

Yabancı çalışma izninin devri mümkün mü yani başka bir firma veya işverene devredilebilir mi? Çalışma izinin süresi henüz dolmamış ise evet devredilebilir. Yabancı çalışma izninin devri için dikkat edilmesi gereken üç husus vardır;

 • Çalışma izni hala aktif mi?

Yabancı çalışma iznini devredilebilmesi için aktif olması yani süresinin bitmemiş olması veya işverenin çalışma iznini iptal ettirmemiş olması gerekmektedir. Süresi dolmuş olan izinlerin uzatılması veya transferleri mümkün değildir.

Yeni bir çalışma izni için sistemden başvuru yapabilmek için;

 1. Aktif bir oturma izni (toplam süresi en az 6 ay)
 2. Aktif bir çalışma izni
 3. Veya konsolosluktan alınmış bir referans numarası gereklidir.

Çalışma iznini uzatmak veya transfer etmek için ise aktif bir çalışma izni olması gereklidir.

 • İşverenin onayı var mı?

Elinde çalışma izni olan bir yabancının farklı bir işverenin yanında izin alabilmesi için;

 1. Yeni işveren tarafından başvuru yapılması
 2. Eski işveren tarafından izni iptal edilmeden muvafakatname verilmesi gerekir.

Dolayısıyla işverenin haberi olmadan yabanı için farklı bir firma veya işveren tarafından yeni başvuru yapılabilir. Fakat bakanlık kesinlikle eski işverenin ıslak imzalı muvafakatnamesini isteyecektir. Yani güncel işverenin izni olmadan çalışma izninin transferi mümkün değildir.

 • Yabancının sigortası aktif mi?

Çalışma izninin devri sırasında, iznin aktif olmasının yanında işverenin sigortayı da iptal etmemiş olması gerekmektedir. Yani sosyal güvencesinin devam ediyor olması gerekir. Yabancının kendisinin yanından ayrılmasına izin veren ve başka bir işveren tarafından yapılan başvuru için muvafakatname veren, yani kısaca yabancı çalışma izni transferine onay veren işverenin yabancının sigortasını iptal ettirmemiş olması gerekir.

Çalışma izninin devri için yeni işveren ile yabancı arasında sözleşme imzalanmalı ve işveren veya vekili  e-imza ile başvuru yapmalıdır. Başvuru makamı Çalışma Bakanlığına bağlı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğüdür.

Yabancı çalışma izni sırasında e-imza kullanılması zorunludur. E-devlet üzerinden yapılan başvurular 2018 yılında sonlandırılmıştır. İster ev hizmetlerinde çocuk, hasta ya da yaşlı bakım elemanı olsun ister kurumsal firma çalışanı olsun farketmeksizin işverenin e-imza sahibi olması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu kesintisiz 3 yıllık çalışma süresini başka bir yerde tamamladı ise 3 yıllık başvuru yapılabilir. Aksi durumda 1 yıllık başvuru yapılmalıdır.

 

Kategoriler
Çalışma

KEP Yerine Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi Geldi

Şubat 2018 tarihinde Yabancı Çalışma İzinleri için zorunlu hale getirilen E-imza ve KEP ile başvuru yapılması uygulamasında KEP zorunlu olmaktan çıkarıldı. KEP yerine PTT tarafından temin edilecek Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) ya da diğer adıyla E-Tebligat Sistemi yürürlüğe girecek.

E-Tebligat Nedir?

Konu ile ilgili PTT tarafından yapılan bilgilendirme aynen şu şekilde.

Kategoriler
Çalışma

Yabancı Çalışma İzni İçin KEP-Kayıtlı Elektronik Posta ve E-İmza

Yabancı çalışma izni başvurusu yapmak için KEP yani kayıtlı elektronik posta ve E-imza zorunlu mu? 26 Şubat 2018 itibariyle evet, artık zorunlu.

GÜNCELLEME: 01/01/2019 tarihinden itibaren KEP zorunluluğu kaldırılmıştır. Sadece E-imza yeterli olacaktır. KEP yerine UETS yani Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi kullanılacaktır ama şu an için sistem hazır olmadığından herhangi bir zorunluluk yoktur.

Kategoriler
Çalışma

Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yabancı çalışma izni nasıl alınır, nasıl takip edilir, nasıl sonuçlandırılır?

GÜNCELLEME: 26 Şubat 2018 tarihi itibariyle vekaleten başvurular ve e-devlet sistemi üzerinden başvurular sonlandırılmıştır. Çalışma izni başvurusu yapacak işverenin e-imza zorunlu hale gelmiştir. Detaylı bilgi için; https://www.t4danismanlik.com/yabanci-calisma-izni-icin-kep-kayitli-elektronik-posta-e-imza-zorunlulugu/

GÜNCELLEME: 01/01/2019 tarihi itibari ile KEP zorunluluğu kaldırılmıştır.

Yabancı Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yabancı çalışma izni nasıl alınır sorusu şirket olarak en sık duyduğumuz soruların başında geliyor. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki izin işveren veya şirket ortağı tarafından alınır. Çalışanın kendi adına serbest çalışma izni alma şansı yoktur. Sadece şirket sahibi olan yabancılar kendi adlarına şirket ortağı olarak başvuru yapabilir. Fakat yabancı uyruklu şirket ortağı dahi olsa 100Bin Türk Lirası ödenmiş sermaye ve en az 5 Türk vatandaşı sigortalı şartı zorunlu olarak aranmaktadır.

Yabancı çalışma izin başvurusu iki farklı şekilde yapılır;

1-Yurtdışı Başvuru

Yabancı uyruklu kendi ülkesindeki veya yasal kalma izni bulunduğu ülkedeki Türk Konsolosluğu’na Türkiye’de çalışacağı şirketten verilen davetiye ve iş sözleşmesi ile birlikte ilk başvuruyu yapar ve kendisine e-devlet üzerinden yapılacak çalışma izni başvurusunda kullanılmak üzere referans numarası verilir.

Bu referans numarasını kullanan işveren veya temsilci 10 iş günü içerisinde yabancı çalışma izni başvurusunu tamamlayarak dosyayı Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü ’ne dosyayı gönderir

2-Yurtiçi Başvuru

Türkiye’de alınmış en az 6 aylık (süresi bitmeden herhangi bir zaman başvuru yapılabilir) ikamet izni almış olan yabancılar yurt dışına çıkmadan başvuru yapabilir. Başvuru Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü Yabancıların Çalışma İzinleri Otomasyon Sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

Başvuru sırasında e-imza kullanma zorunluluğu vardır.

 

Kategoriler
Çalışma

Belirli Süreli İş Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Yabancı çalışma izni başvurusu sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslarası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından talep edilen evraklardan biri de Belirli Süreli İş Sözleşmesi olarak önemle dikkate alınmalıdır.

Belirli süreli iş sözleşmesi

 

Eğer başvuruyu vekaleten sizin adınıza bizim gibi bir danışmanlık firması yapıyor ise sözleşmeyi hazırlamak zaten firmanın yükümlülüğündedir. Ama siz kendiniz hazırlayacak iseniz bazı şekil şartlarına uymanız gerekmektedir.

 1. Sözleşme ibaresi hazırlanan evrağın en başında yazılı olmalıdır
 2. İşverenin tam ünvanı ve adresi belirtilmelidir
 3. Çalışacak yabancının adı ve soyadı pasaport bilgileriyle eşleşecek şekilde belirtilmelidir
 4. Belirli Süreli İş Sözleşmesinin süresi kesinlikle yazılmış olmalıdır
 5. Yabancı çalışanın çalışma izni onaylandıktan sonra alacağı ücret sözleşme üzerinde belirtilmelidir
 6. Belirli Süreli İş Sözleşmesi hem işveren hem de yabancı tarafından karşılıklı imzalanmış olmalıdır

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise belirli süreli iş sözleşmesi üzerine yazılacak olan asgari ücret konusudur. Ev hizmetleri sektörü hariç olmak üzere;

 • TC vatandaşı ile en az 3 yıldır evli olarak değerlendirme dışı olan yabancılar
 • Anne, baba veya çocuğu TC vatandaşı olan yabancılar
 • Türk soylu yabancılar asgari ücret ile çalışabilir ve sözleşmeye bu şekilde yazılabilir.

Fakat bu belirtilen yabancılar haricindekiler Bakanlık tarafından belirtilen İzin Değerlendirme Kriterlerine uygun olan ve alacağı göreve göre değişen minimum asgari ücret rakamını sözleşmeye yazdırmalıdır.

İZİN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

 1. Üst düzey yöneticiler, pilotlar ve ön izin talebinde bulunan mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 6,5 katı,

 2. Birim veya şube müdürleri ile mühendis ve mimarlar için asgari ücretin 4 katı,

 3. Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar, öğretmenler ile psikolog, fizyoterapist, müzisyen ve sahne sanatçısı unvanlarında çalışacak yabancılar için asgari ücretin 3 katı,

 4. Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılar için en az asgari ücret, yukarıda sayılanlar dışındaki diğer mesleklerde ( Satış elemanı, pazarlama-ihracat görevlisi gibi görevler ) çalışacak yabancılar için asgari ücretin 1,5 katı olması gerekmektedir.

 5. Turizm-Animasyon organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri ünvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılar için asgari ücretin 2 katı.

(https://www.csgb.gov.tr/uigm/Contents/calismaizni/izindegerlendirmekriterleri/)