Türk Vatandaşlığı Sonrası Yabancı Plakalı Araç İle İlgili İşlemler

Yatırım veya genel yoldan Türk vatandaşlığı kazanan yabancının Türk vatandaşlığını kazandığı tarihte Türkiye’de kullandığı yabancı plakalı aracı var ise bu aracın Türk plakasına ve ruhsatına değiştirilmesi konusunda çok fazla kafa karışıklığı ve bilgi eksikliği bulunmakta.

Türkiye’ye aracı ile gelen ve 24 ay kullanma hakkı ile yabancı plakalı aracı kullanan yabancıların kanuni hakları aldıkları vatandaşlık durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Eğer yabancı uyruklu kendi ülkesi vatandaşlığından çıkmaz ve Türk pasaportu ve kendi ülkesinin pasaportu olmak üzere çift pasaport kullanmaya devam edecek olanlar arabalarını yasal süre dolmadan ülkeden çıkarmak zorundalar. Çifte vatandaş olanların vergisini ödeyerek arabayı millileştime şansı maalesef yoktur. Ancak kendi ülkesindeki vatandaşlıktan ayrılması ve sadece Türk vatandaşı olması durumunda ancak vergi ödeyerek aracı Türk ruhsatı ile Türk plakası ile kullanabilirler.

Çifte vatandaşlığın kabul edilmediği ülke vatandaşlarından Türk vatandaşı olan ve kendi ülkesindeki vatandaşlığı terk eden yabancılar ise burada bulunan yabancı plakalı araçlarının vergisini ödeyerek millileştirme yapabilirler.

Bu işlemler İhtisas Gümrük Müdürlüklerinden birisinde yapılması gerekmektedir.

Sıra No Yetkili Gümrük Müdürlüğü
1 Yeşilköy Gümrük Müdürlüğü
2 Gebze Gümrük Müdürlüğü
3 İzmir Gümrük Müdürlüğü
4 İzmit Gümrük Müdürlüğü
5 Mersin Gümrük Müdürlüğü
6 Derince Gümrük Müdürlüğü
7 Giresun Gümrük Müdürlüğü
8 Dilovası Gümrük Müdürlüğü
9 Yalova Gümrük Müdürlüğü