Yabancıların Vergi Numarası

Yabancı vergi numarası online nasıl alınır? Vergi dairesine gitmeden yabancı kimlik numarası alınabilir mi?

Yabancıların vergi numarası Türkiye’de ikamet etmeye karar vermiş olan veye yaptıracağı yasal işlemler gereği vergi dairesine harç yatırması gereken tüm yabancılar için gereklidir. Yabancı vergi numarası ile birlikte döviz bozdurabilir, ikamet tezkeresi başvurularının veya tapu işlemlerinin harçlarını yatırılabilir.

Vergi numarası almak için Türkiye’de hali hazırda oturma izni veya yabancı çalışma izni almak mecburiyeti yoktur. Talep eden herkes pasaport aslı ve fotokopisi ve adresi ile birlikte portansiyel vergi numarası alabilmektedir.

Yabancı Vergi Numarası Online Nasıl Alınır?

Covid-19 tedbirleri kapsamında bir çok kamu ve özel kuruluşta temastan kaçınmak için hizmetlerin bir kısmı online olarak verilmeye başlandı. Yabancı potansiyel vergi numarası da bu hizmetlerden birisi. Yabancı vergi numarası online olarak aşağıdaki linkten alınabilir;

Yabancı Vergi Numarası Online Sistem

Sayfa açıldıktan sonra soldaki fotoğrafta (cep telefonlarında üstte gözükebilir) işaretlediğimiz bölümü tıklayarak sayfayı doldurulması gereken başvuru formunu açmalısınız. Ardından sağdaki fotoğrafta gözüken başvuru formunu doldurduktan sonra en altta ilk olarak pasaportunuzun fotoğrafını ya da taranmış kopyasını sisteme yüklemeniz istenecektir. Ardından güvenlik kodunu girip tamam dediğinizde vergi numarasını sistem size verecektir.

Formda yer alan ülke kimlik numaranızı bilmiyorsanız 11, 22 gibi 2-3 haneli bir rakam yazıp geçebilirsiniz ilgili kısmı. Ama kimlik numaranız pasaportta yazıyor veya biliyorsanız yazmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Formu doldurmadan önce bilgisayarınız, tabletiniz veya cep telefonunuzda pasaportunuzun bir fotoğrafı ya da taranmış kopyasını bulundurmayı unutmayın.

YABANCI VERGİ NUMARASI NEDİR?

Yabancıların vergi numarası vergi dairesi tarafından yabancı uyruklular için verilen 10 haneli potansiyel vergi mükellefiyet numarasıdır. Bu numara olmadan resmi dairelerin işlemlerinde harçların yatırılması mümkün değildir.

YABANCILAR İÇİN VERGİ NUMARASININ MALİYETİ NE KADAR?

Yabancıların vergi numarası için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Türkiye’deki vergi daireleri bu hizmet için herhangi bir ücret talep etmemektedir.