Yabancı Yardımcı Çalıştırma Koşulları

Yabancı Yardımcı Çalıştırma Koşulları

Yabancı yardımcı olarak ev hizmetleri sektöründe çalışan yabancı uyrukluların çalışma ve çalıştırma koşullarında bazı değişiklikler söz konusu oldu. Daha önce hizmetci, temizlikçi, çocuk bakıcısı, hasta bakıcı, yaşlı bakım elemanı olarak alınabilen yabancı yardımcı izinlerinin bazılarında kısıtlamaya gidildi.

Yerli istihdamı engellediği gerekçesi ile artık temizlikçi, hizmetçi veya ev işleri için yardımcı ve benzeri görevler ile yaşlı bakım elemanı olarak alınacak çalışma izinleri kaldırıldı.

Bundan sonra sadece 13 yaş altı çocuğu olanlar için Evde Çocuk Bakım Elemanı, engelli raporu olan bireyler ve birinci dereceden akrabası olanlar ile doktor raporu olan hastası olanlar için Evde Yaşlı ve Hasta Bakım Elemanı olarak izin verilmektedir.

Süregelen suistimaller sonucunda Çalışma Bakanlığı yabancı ev hizmetlisi çalışma izni başvurularının şartlarına ek maddeler koyarak alınmasını zorlaştırdı. Yeni duyuya göre

  • Yaşlı veya hasta ile küçük çocuğu bulunmayan evlerde yabancı ev yardımcısı için çalışma izni verilmeyecek.
  • Bakım gereken bir hastalık var ise doktor rapor talep edilecek.
  • Ciddi bakım gerektiren bir durum yok ise erkek yabancı uyruklulara ev hizmetlisi çalışma izni verilmeyecek.
  • Çalışma izni süre uzatımı için başvuru yapıldığında bir önceki dönemin SGK primleri kontrol edilecek, eksik yatırılan prim varsa süre uzatılmayacak ve işverene sigortasız işçi çalıştırdığı için cezai işlem uygulanacak.

Evde yabancı uyruklu çalıştırabilmek için bir gelirinizin olması gerekmektedir. Ayrıca yabancı uyruklu en az asgari ücretle çalıştırılmalı ve kesinlikle yarı zamanlı (part-time) olmamalıdır.

Eğer yabancının Türkiye’de geçerli be toplam süresi 6 aydan kısa olmayan bir oturma izni varsa yabancı yardımcı için çalışma iznini yurtiçi başvurusu olarak yapabilirsiniz. Ama oturma izni yok ise yabancı yardımcı ülkesine giderek oradaki Türk Konsolosluğu üzerinden işlemleri başlatmalıdır. Ardından işveren kendi elektronik imzası ile bakanlığa izin için başvuruyu yapabilir.

Yabancı çalışma izin başvuruları ortalama 30 gün içerisinde sonuçlandırılır. Bu süre daha kısa olabileceği gibi bakanlık tarafından ek evrak talep edilirse biraz daha uzun da olabilir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

T4 Özel Eğitim ve Yönetim Danışmanlık Ltd.Şti

Tel: 0242 237 0407 – 0541 656 2737
E-mail: info@t4danismanlik.com