Ev Hizmetlerinde SGK Borcu Nasıl Ödenir? Ek-9 10 Günden Fazla Ödeme

Yabancı çocuk bakıcısı, yabancı hasta bakıcı ya da yabancı yaşlı bakım elemanı için çalışma izni sonrası SGK borcu / sgk primleri yada eski adıyla ssk primleri nasıl ödenir. SGK borcu için herbir aya ait ödemeler bir sonraki ayın son gününe kadar yapılmalıdır. Zamanında ödenmeyen SGK primlerinde hem indirimler kaybolur hemde zamlı ve faizli ödenir.

SGK primlerinin sistemde gözükebilmesi için öncelikle çalışma izni sonrası EK-9 10 Günden Fazla isimli başvuru formunun doldurularak Sosyal Güvenlik Kurumuna elden teslim edilmesi gerekir. Aksi durumda sigorta hiçbir zaman aktif olmayacaktır.

yabancı çalışma izinlerinde ülkeye girişten itibaren 30 gün içerisinde, yurtiçi başvurularda ise izin sonrası 30 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna sigorta başlangıcı için bildirim yapmak zorunludur.

Yabancı Uyruklular İçin Ödenecek Sigorta Primlerini Online Ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumunun online tahsilat sistemini kullanmak, yabancı uyruklu ev hizmeleri çalışanlarınız için yapılacak sgk borcu ödemesinin en kolay yoludur. Bunun için aşağıdaki linki kullanmanız yeterlidir;

SGK ONLINE ÖDEME SİSTEMİ

Bu sistemden yabancı çalışanınıza ait Ek-9 10 günden fazla sgk prim borcunu ödeyebileceğiniz gibi şirketinize ait SGK prim borcunu, kendinize ait Bağkur prim borcunu da ödeyebilirsiniz. Bu sisteme girdiğinizde 4 farklı sorgu türü göreceksiniz;

  1. 4A İşveren Tahsilatları (firma çalışanlarınıza ait sgk primleri için)
  2. 4B Sigortalı Tahsilatları (kendinize ait bağkur borcu için)
  3. Diğer Tahsilatlar
  4. Yapılandırma Ödemeleri

Ev hizmetleri SGK borcu ödemesi için sizin seçmeniz gereken 3 numaralı Diğer Tahsilatlar sekmesi. Ardından sorgu tipinden 61 numaralı Ek-9 10 günden fazla tahsilatlarını seçmelisiniz. Son olarak işveren sicil numarasına kendi TC numaranızı yazarak sorgula demeniz yeterli.

SGK borcu gördükten sonra yapmanız gerekn ödeme yap düğmesine tıklamak, burada 3 seçeneğiniz var; Kredi kartı ile ödeme, banka kartı ile ödeme ve BKM Ekspress ile ödeme. Tercih ettğiniz ödeme yöntemini kullandıktak sonra ödemeyi gereçekleştirip isterseniz dekontun çıktısını veya ekran görüntüsünü de alabilirsiniz.

Yabancı Uyruklular İçin Ödenecek Sigorta Primlerini Online Ya da Mobil Bankacılık İle Ödeme

Her bankanın uygulaması maalesef birbirinden farklı olabilir ama genel olarak SGK borcu ödemelerinizi bankanızın online yada mobil sayfasınında ödemeler sekmesinde SGK/SSK/Bağkur ödemeleri altından Ek-9 10 günden fazla ödemesini seçerek kendi TC kimlik numaranızı seçerek ödeyebilirsiniz.